Maryja Kalesnikawa laureatką Międzynarodowej Nagrody Jana Karskiego. "Jedna z bohaterek pokojowej walki"

Źródło:
TVN24, PAP
W imieniu Maryi Kalesnikawej nagrodę odebrała jej siostra - Tatiana Chomicz
W imieniu Maryi Kalesnikawej nagrodę odebrała jej siostra - Tatiana ChomiczTVN24
wideo 2/2
W imieniu Maryi Kalesnikawej nagrodę odebrała jej siostra - Tatiana ChomiczTVN24

Nagrodę Spirit of Jan Karski Award 2021 przyznano uwięzionej białoruskiej opozycjonistce Maryi Kalesnikawej. Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się we wtorek. Jak wskazała w uzasadnieniu kapituła, działaczkę nagrodzono za obronę wolności, godności i prawa społeczeństwa białoruskiego do życia w kraju wolnym i suwerennym.

Uroczystość wręczenia nagrody Spirit of Jan Karski Award za działalność "w duchu Jana Karskiego" odbyła się we wtorek w warszawskim Muzeum POLIN. Nagrodę w imieniu przebywającej w białoruskim areszcie Maryi Kalesnikawej odebrała jej siostra Tatiana Chomicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Po dziewięciu miesiącach aresztu nie przestała być sobą"

Podczas swojego wystąpienia Tatiana Chomicz zwróciła uwagę, że na Białorusi osadzonych jest obecnie ponad 500 więźniów politycznych. - Moja siostra, Maryja Kalesnikawa została aresztowana we wrześniu 2020 roku i grozi jej do 12 lat więzienia – powiedziała. - W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy Maryja miała kontakt tylko ze współosadzonymi, jej prawnikami, śledczymi i strażnikami więzienia. Ma zakaz spotykania się nawet z naszym tatą – dodała.

- Nie otrzymuje listów tygodniami, chociaż wiemy, że z całego świata otrzymuje setki listów. W najlepszym przypadku dotrze do nich kilkadziesiąt – podkreśliła Tatiana Chomicz.

Maryja Kalesnikawa laureatką Międzynarodowej Nagrody Jana Karskiego (22.06.2021 r.)
Maryja Kalesnikawa laureatką Międzynarodowej Nagrody Jana KarskiegoTVN24

Siostra aktywistki zwróciła uwagę, że niektórzy osadzeni podejmują próby sprzeciwu – ogłaszają strajki głodowe, a inni podejmują próby samobójcze. - Podtrzymuje nas na duchu i jest wielką inspiracją dla wielu Białorusinów to, że moja siostra po dziewięciu miesiącach aresztu nie przestała być sobą. Maryja jest muzykiem, w celach nie ma muzyki, jej brak jest dla niej istną torturą, ale muzyka pozostaje w jej sercu – stwierdziła. – Maryja wciąż jest pewna, że wcześniej czy później reżim upadnie – dodała.

"Jestem przekonany, że Jan Karski zaakceptowałby nasz wybór"

Międzynarodowa nagroda, ustanowiona w Nowym Jorku przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego w Warszawie i Jan Karski Educational Foundation w USA, wręczana była po raz drugi w Polsce. Decyzję podjęła kapituła w składzie: prof. Adam D. Rotfeld, prof. Włodzimierz Borodziej, red. Maciej Wierzyński, prof. Aleksander Skotnicki, mec. Paweł Rymarz, Monika Korowajczyk-Sujkowska, Ewa Junczyk-Ziomecka, Agata Tuszyńska, Joanna Podolska, Andrzej Rojek, Michał Mrożek i Wojciech Pawłowski.

- Jestem przekonany, że Jan Karski zaakceptowałby nasz wybór - powiedział Andrzej Rojek, Przewodniczący Rady obu Fundacji. Timothy Garton Ash, brytyjski historyk i wybitny znawca Europy Środkowej i Wschodniej, ocenił, że "Kalesnikawa jest jedną z bohaterek wielkiej pokojowej walki o wolność w Białorusi". - Trudno sobie wyobrazić osobę bardziej zasługującą na tę nagrodę - zauważył.

Maryja Kalesnikawa

Nagrody dla młodych, "którzy okazali hart ducha, ofiarność i odwagę"

Podczas tej samej uroczystości po raz pierwszy wręczono Nagrody Karski 2020 trójce młodych Polaków - z 20 nominowanych - "którzy okazali hart ducha, ofiarność i odwagę, stając się oparciem i źródłem nadziei dla najsłabszych członków swoich lokalnych środowisk". Są to: Tomasz Głażewski, lekarz, zajmujący się chorymi na COVID-19, inicjator Fundacji "Ambulans z serca" – karetki dla bezdomnych; Aleksandra K. Wiśniewska, uczestniczka akcji humanitarnych na terenach objętych konfliktami wojennymi, m.in. w Jemenie; Urszula Woźniak, studentka, opiekująca się zagrożonymi COVID-19 seniorami, organizatorka wolontariatu szpitalnego wśród studentów medycyny we Wrocławiu.

- Chcieliśmy dostrzec i docenić ich zasługi, tym bardziej że działali bez rozgłosu i w bardzo trudnych warunkach - powiedziała prezes Fundacji Ewa Junczyk-Ziomecka.

Międzynarodowa Nagroda Spirit of Jan Karski Award

Międzynarodowa Nagroda Spirit of Jan Karski Award przyznawana jest za obronę godności i praw człowieka, za odwagę cywilną i podejmowanie działań w duchu uniwersalnych wartości, którymi kierował się Jan Karski, emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego.

Wśród nominowanych do nagrody w tym roku, poza Maryją Kalesnikawa, znaleźli się: Szymon Malinowski, profesor w Instytucie Geofizyki PAN, charyzmatyczny popularyzator nauki, działacz na rzecz przeciwdziałania katastrofie klimatycznej; kanadyjski generał Romeo A. Dellaire, symbol odwagi i determinacji wobec bezwładu organizacji międzynarodowych, świadek masakry Tutsi w Rwandzie; twórczyni Polskiej Akcji Humanitarnej, europosłanka Janina Ochojska; włoski dziennikarz Roberto Saviano, którego bezkompromisowe artykuły ściągnęły nań wydany przez mafię wyrok śmierci.

W imieniu Maryi Kalesnikawej nagrodę odebrała jej siostra - Tatiana ChomiczTVN24

Dotychczasowymi laureatami Spirit of Jan Karski Award byli: ambasador Samantha Power za konsekwentną działalność na rzecz zapobieganiu ludobójstwa; senator John McCain za odwagę i przywództwo w sprzeciwianiu się na forum międzynarodowym aktom agresji; Nicholas Kristof, dziennikarz "New York Times" za działalność na rzecz wzrostu świadomości społecznej wobec kryzysów humanitarnych na świecie; prof. Peter F. Krogh za edukację tysięcy adeptów dyplomacji i widzów swoich programów telewizyjnych, uwrażliwiających na konieczność zapobiegania przemocy w konfliktach lokalnych i międzynarodowych.

Jan Karski i nagroda ku jego czci

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny światowej, będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Narażając życie, przedostał się dwukrotnie do getta, a następnie do obozu przejściowego w pobliżu Bełżca.

Jako naoczny świadek zagłady Żydów, spotykał się z głowami państw, politykami, kluczowymi organizacjami alianckimi, próbując ich nakłonić do zdecydowanych działań. Znany jako człowiek, który próbował zatrzymać Holokaust.

13.07 | We wtorek mija dziesiąta rocznica śmierci słynnego kuriera z okupowanej Polski. Jan Karski, człowiek, który był legendą już za życia - emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, autorem raportu o zbrodni Holokaustu - dziś miałby 96 lat. Jana Karskiego wspominał w TVN24 Maciej Wierzyński, który jako szef "Głosu Ameryki" przeprowadził z nim kilkunastogodzinny wywiad. (TVN24, fot. PAP)
Jan KarskiTVN24, fot. PAP

Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce "Tajne państwo-opowieść o polskim podziemiu" po raz pierwszy opublikowanej w 1944 roku. Uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, kawaler najwyższych odznaczeń Virtuti Militari, Orderu Orła Białego i amerykańskiego Prezydenckiego Medalu Wolności, honorowy obywatel Izraela, przez czterdzieści lat kształcił pokolenia młodzieży jako profesor Uniwersytetu Georgetown. Zmarł 13 lipca 2000 roku.

Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego prowadzi działalność od 2012 roku, upowszechniając wartości uosabiane przez swojego patrona. Misją Fundacji jest popularyzacja współczesnego wymiaru dziedzictwa Jana Karskiego, a tym samym potrzeby zachowania najwyższych standardów służby publicznej, obrony praw człowieka i budowania relacji społecznych opartych na tolerancji i otwartości. Fundacja prowadzi działania w trzech obszarach: edukacji obywatelskiej, upamiętnianiu Jana Karskiego, budowaniu stosunków i relacji ze środowiskami bliskimi idei Patrona.

Autorka/Autor:pp//rzw,mtom

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Obwodnica Hubenic i Kozłowa została otwarta. Nowa droga, kosztująca prawie 75 mln zł, ma wyprowadzić z miast ruch tranzytowy.

Obwodnica Hubenic i Kozłowa otwarta

Obwodnica Hubenic i Kozłowa otwarta

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl