Michał Wypij, doradca w gabinecie politycznym wicepremiera Jarosława Gowina, będzie kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna. Jak mówił Wypij po ogłoszeniu kandydatur, "Olsztyn potrzebuje zmian, a najważniejsi są jego mieszkańcy".
O tym, kto będzie kandydatem Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Olsztyna, poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Doradca Gowina
Wypij jest przewodniczącym Porozumienia na Warmii i Mazurach, a od grudnia 2015 r. doradcą w gabinecie politycznym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremiera Jarosława Gowina. Ma 32 lata, z wykształcenia jest politologiem i historykiem. Już pod koniec ubiegłego roku zaprezentował się po raz pierwszy lokalnym mediom jako "najpoważniejszy kandydat obozu prawicy" w wyborach na prezydenta Olsztyna. Ogłosił wtedy, że czeka jeszcze na ostateczną decyzję, ale o jego kandydaturze wie kierownictwo PiS na Nowogrodzkiej, które ją zaakceptowało. Nie potwierdzali tego wówczas działacze warmińsko-mazurskiego PiS. Okręgowy pełnomocnik PiS Jerzy Szmit mówił, że nic mu o tym nie wiadomo i zapowiadał, że kandydat musi uzyskać wsparcie ze strony szeroko rozumianego środowiska prawicy, w tym członków i sympatyków PiS. W czwartek Szmit nie chciał szerzej komentować ogłoszenia kandydatury Wypija. Powiedział jedynie, że "jest to ustalenie koalicyjne".
"Człowiek powinien być w centrum"
Michał Wypij powiedział dziennikarzom po konferencji prasowej, na której ogłoszono kandydatury, że Olsztyn potrzebuje zmian i podkreślił, że najważniejsi są jego mieszkańcy. - Olsztyn jest bogaty bogactwem swoich mieszkańców, posiada Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który się rozwija w bardzo szybkim, dobrym tempie, tylko problem polega na tym, że ten kapitał ludzki nie jest wykorzystywany - stwierdził. Jak dodał Wypij "człowiek jest najważniejszy, człowiek powinien być w centrum i to będzie najważniejsze hasło mojej kampanii, ale to już na jesieni".
Kontrkandydaci w Olsztynie
Przedstawiciele innych ugrupowań politycznych nie ogłosili dotychczas nazwisk swoich kandydatów na prezydenta Olsztyna. W rozmowie z PAP deklarowali natomiast, że ogłoszenie kandydata Zjednoczonej Prawicy w żaden sposób nie wpływa na plany ich działań przed wyborami. Szef warmińsko-mazurskiej PO, poseł Jacek Protas powiedział PAP, że jest już przesądzona regionalna koalicja z Nowoczesną i wystawienie wspólnych kandydatów do sejmiku, zdecydowanej większości powiatów i w trzech największych miastach, w tym Olsztynie. - Nie chcę niczego uprzedzać. Nazwiska kandydatów w miastach prezydenckich zaprezentujemy na konwencji w Olsztynie i będzie to, myślę jeszcze w maju - dodał. Szczegółów dotyczących kandydatów przyszłej koalicji nie chciał też ujawnić przewodniczący regionalnych struktur Nowoczesnej poseł Mirosław Pampuch. Platforma i Nowoczesna nie wykluczają natomiast, że w wyborach prezydenckich w Olsztynie mogą udzielić poparcia obecnemu włodarzowi miasta Piotrowi Grzymowiczowi. - Nie jest tajemnicą, że rozmawiamy z panem prezydentem Grzymowiczem w tej kwestii. Natomiast dopóki ostateczne decyzje nie zapadły, to nie będę niczego publicznie deklarował - stwierdził Protas. Grzymowicz jest prezydentem od 2009 r., gdy odwołano w referendum jego poprzednika Czesława Małkowskiego. W wyborach w 2014 r. był kandydatem niezależnym. Przed drugą turą wyborów, w której wyprzedził Małkowskiego o 500 głosów, poparły go PO, PiS i PSL. Urzędujący prezydent nie ogłosił dotychczas oficjalnie, że będzie ubiegał się o reelekcję. Własnego kandydata zamierza wystawić komitet wyborczy SLD. Miejskie struktury Sojuszu mają go wskazać w połowie maja.
Autor: PTD,ads/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Michał Wypij CC BY SA Wikipedia