Metropolita kijowski i zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. bp. Tadeusza Pieronka. Epifaniusz i Hanna Machińska zostali odznaczeni w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Metropolita kijowski Epifaniusz, który jest zwierzchnikiem Kościoła prawosławnego Ukrainy oraz pełniąca funkcję zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machińska zostali laureatami czwartej edycji Nagrody im. bp. Tadeusza Pieronka "In veritate" - "W prawdzie".
Wręczenie wyróżnień, przyznawanych za wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich, odbyło się w piątek w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach.
Uroczystość była częścią XXII Międzynarodowej Konferencji "Rola chrześcijan w procesie integracji europejskiej", która w tym roku odbywa się pod hasłem "Wojna w Europie - jaka będzie Unia Europejska".
Laureaci
Epifaniusz, czyli Serhij Petrowycz Dumenko, urodził się w 1979 roku. Ukończył kijowskie seminarium duchowne, studiował też na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Ateńskiego. Od 2019 roku jest metropolitą Kijowa i zwierzchnikiem całego prawosławnego Kościoła w Ukrainie. Wcześniej był metropolitą perejasławsko-chmielnickim i białocerkiewskim. Był między innymi rektorem Kijowskiej Akademii Teologicznej.
Hanna Machińska urodziła się w 1951 r. Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Zaangażowana jest we wdrażanie europejskich standardów prawnych do prawa polskiego oraz w walkę z dyskryminacją i ksenofobią. Była ekspertem m.in. w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w komitecie doradczym ds. prawa europejskiego przy ministrze sprawiedliwości.
Jest autorką publikacji na temat ochrony praw człowieka, między innymi "Aksjologia w UE a Europejska Konwencja Praw Człowieka", "Ochrona praw podstawowych w Unii Europejskiej". Od 2017 roku jest zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich.
W ubiegłych latach laureatami nagrody byli: była premier Anna Suchocka, włoski polityk i były minister ds. europejskich Rocco Buttiglione, niemiecki polityk chadecki Horst Langes i czeski teolog ks. prof. Tomas Halik.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: W.Majka/Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa