"Chwilowa niedyspozycja zdrowotna". Premier nie poleciał do Bośni

Polska

tvn24Wobec choroby Mateusza Morawieckiego do Bośni poleciał sam Mariusz Błaszczak, który w połowie grudnia odwiedził też polskich żołnierzy w Rumunii

Premier Mateusz Morawiecki z powodu choroby odwołał piątkową wizytę w Bośni i Hercegowinie - poinformował dziennikarzy szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak przekazało później Centrum Informacyjne Rządu, szefem delegacji został w związku z tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Centrum Informacyjne Rządu zawiadamia, że w związku z chwilową niedyspozycją zdrowotną Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego nastąpiła zmiana szefa delegacji podczas wizyty w Bośni i Hercegowinie" - głosi komunikat CIR, który pojawił się w piątek rano.

"Szefem polskiej delegacji został Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Prezesa Rady Ministrów reprezentują szef KPRM Michał Dworczyk i Szef Gabinetu Politycznego Marek Suski", dodano w komunikacie.

Nie poinformowano o ewentualnych zmianach w programie wizyty.

Zaplanowana wizyta premiera

Premier Morawiecki miał odwiedzić w piątek Bośnię i Hercegowinę, gdzie po południu zaplanowane były jego rozmowy z premierem tego kraju, Denisem Zvizdiciem.

Wcześniej w bazie Butmir premier Morawiecki miał spotkać się z dowódcą EUFOR (European Union Force in Bosnia and Herzegovina) Martinem Dorferem oraz z dowódcą misji NATO w Bośni, Martim Bissellem.

Ponadto, szef polskiego rządu miał zaplanowane spotkanie z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującymi w Sarajewie.

Polscy żołnierze w BiH

Polska armia stacjonuje w BiH od przeszło 25 lat. Obecnie polski kontyngent składa się z żołnierzy 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, a dowódcą XVI zmiany PKW EUFOR ALTHEA jest ppłk Jarosław Bondalski.

W 2010 roku PKW EUFOR zakończył zadania stabilizacyjne w BiH i od tamtej pory wypełnia zadania szkoleniowo-doradcze. Udziela też pomocy humanitarnej.

PKW stacjonuje w Sarajewie, Doboju i Banja Luce.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock