Obniżka uposażeń członków Prezydium Senatu powinna zostać wprowadzona w tym samym czasie, co zmniejszenie uposażeń pozostałych parlamentarzystów - stwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak podkreślił w niedzielę, "w tym tygodniu" wyśle wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie.
Wystosowanie pisma do prezydenta w sprawie obniżenia uposażenia Prezydium Senatu, marszałek Senatu zapowiedział w ubiegłym tygodniu.
Karczewski poinformował w niedzielę, że to pismo wyśle do prezydenta w tym tygodniu. - Jestem już po uzgodnieniu z prezydium Senatu w sprawie tej obniżki - dodał.
"Byłoby to sprzeczne z pewnym porządkiem"
Marszałek Senatu podkreślił jednocześnie, że chciałby, aby decyzja dotycząca obniżki uposażeń prezydium "zapadła tak, aby doszło do niej w tym samym czasie, co do obniżki uposażeń pozostałych parlamentarzystów".
- Byłoby to sprzeczne z pewnym porządkiem i niesprawiedliwe, gdyby prezydium Senatu obniżono uposażenia w innym terminie niż reszcie parlamentarzystów - stwierdził.
Przedtem pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wnioskuje o obniżenie o 20 procent pensji członkom Prezydium Sejmu, skierował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński informował wtedy, że Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.
- Jaka będzie decyzja prezydent - zobaczymy. Ale jeśli ktoś uprzejmie prosi o spełnienie jego prośby, to nie wiem, czy prezydent będzie miał coś przeciw - zaznaczył Łapiński.
O tym, że marszałek Sejmu wystąpi do prezydenta o obniżenie pensji członkom Prezydium Sejmu, informował wcześniej wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).
Tłumaczył, że taki tryb postępowania wynika z ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która stanowi, że "szczegółowe zasady wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (...) ustala prezydent w drodze rozporządzenia".
Mniejsze pensje o jedną piątą
Na początku maja Sejm uchwalił nowelizację ustawy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Przewiduje ona obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 procent.
Zgodnie z ustawą, uposażenie posła i senatora będzie odpowiadało wysokości 80 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu, ustalonego na podstawie przepisów o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, z wyłączeniem dodatku z tytułu wysługi lat.
Obniżka uposażeń ma wejść w życie "pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia".
Senacka komisja regulaminowa, etyki i spraw senatorskich zarekomendowała w ubiegły wtorek Senatowi przyjęcie bez poprawek tej nowelizacji. Izba nie zajmowała się nią na posiedzeniu, które zakończyło się w ubiegłym tygodniu. Natomiast kolejne zaplanowano w dniach 6, 7 i 8 czerwca.
Autor: PTD//now / Źródło: PAP