"Model pracy" marszałka Kuchcińskiego. Czyli jaki?

Reportaż Tomasza Marca "Model pracy marszałka"
Reportaż Tomasza Marca "Model pracy marszałka"
tvn24
"Model pracy marszałka". Reportaż Tomasza Marca tvn24

Precedensów i nowych zwyczajów w mijającej kadencji Sejmu było wiele. Głównie za sprawą działań byłego już marszałka Marka Kuchcińskiego. Uchwalanie ustaw w ciągu kilku godzin, nocne obrady, zamykanie ust i kary dla opozycji, ogrodzenie Sejmu barierami – to tylko niektóre przykłady. Marek Kuchciński podając się do dymisji oświadczył, że przyjął właściwy sobie "model pracy marszałka". Jaki? Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM w TVN24 GO>

- W dniu jutrzejszym zamierzam złożyć rezygnację z funkcji marszałka Sejmu, którą powierzono mi 12 listopada 2015 roku. Chciałbym przy tym wyraźnie powiedzieć, że podczas mojej działalności nie złamałem prawa. Także liczba lotów wywołująca kontrowersje była podyktowana dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości, jakie odbywałem w czasie swojej pracy. Przyjąłem bowiem model pracy marszałka, który działa nie tylko w Sejmie i w Warszawie, ale pracuje także w kraju i za granicą - tak w 8 sierpnia ówczesny marszałek Sejmu zapowiedział swoją rezygnację. Decyzję podjął w wyniku publikacji kolejnych szczegółów związanych z jego lotami rządowymi samolotami.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: Loty marszałka Kuchcińskiego rządowymi samolotami>

Jaki to "model pracy marszałka" przyjął Kuchciński? Wspólnie z ekspertami i doświadczonym parlamentarzystą przeanalizował go reporter "Czarno na białym" Tomasz Marzec.

"Bardzo poważnym grzechem marszałka jest procedowanie ustaw niezgodnych z konstytucją"

Kadencja Marka Kuchcińskiego jako marszałka Sejmu rozpoczęła się 13 listopada 2015 roku w miłych okolicznościach. Pierwszym wnioskiem poselskim, jaki został mu przedstawiony, był ten autorstwa niezrzeszonego posła Janusza Sanockiego. by "w piątek obrady Sejmu kończyły się w południe o 12, żebyśmy mogli spokojnie dotrzeć do swoich okręgów".

Z posiedzenia na posiedzenie marszałek izby niższej polskiego parlamentu nabierał pewności, a swoje reakcje ograniczył do kilku. W mniej istotnych sprawach głównie upominał, jednak w sprawach fundamentalnych prowadził prawdziwe batalie z posłami. Marszałek Kuchciński odegrał kluczową rolę w najbardziej gorących momentach walki o Trybunał Konstytucyjny. To on - o czym mało kto pamięta, ponieważ uwaga przy tej okazji skupiła się na pośle Stanisławie Piotrowiczu - umożliwił ekspresowy nocny wybór tak zwanych sędziów dublerów.

- Bardzo poważnym grzechem marszałka jest właśnie procedowanie ustaw niezgodnych z konstytucją. Takie najbardziej rażące przypadki to są oczywiście same początki Sejmu tej kadencji, rok 2015, późna jesień i obsadzanie stanowisk w Trybunale Konstytucyjnym na miejsca już zajęte - uważa historyk Aleksander Hall, działacz opozycyjny w czasach PRL-u, członek rządu Tadeusza Mazowieckiego i były poseł.

Ponad trzygodzinny proces legislacyjny

Wszystkie kluczowe dla ustroju państwa projekty za sprawą Marka Kuchcińskiego były przyjmowane bezzwłocznie i bez zbędnego wydłużania procedur.

- O jakiej debacie mówimy? O jakim procesie parlamentarnym? Gdzie są trzy czytania sejmowe, w czasie których można wnikliwie rozpatrzyć każdą normę prawną? A kuriozalne i jednocześnie tragiczne w skutkach były takie akty jak ustawa o IPN-ie uchwalona w dwadzieścia kilka godzin, czy nowelizacja Kodeksu karnego, co do której marszałek uznał, że to nie jest kodeks - mówi dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej stanowi symbol. Nowelizacja z kancelarii premiera trafiła do Sejmu około godziny 8. rano, kilka minut po godzinie 9. rozpoczęło się już pierwsze czytanie. Po kilku emocjonalnych wystąpieniach tempo zostało podkręcone. Wicemarszałek Ryszard Terlecki poinformował o wniosku, aby "niezwłocznie" przejść do drugiego czytania, które rozpoczęło się o godzinie 10.41 i trwało sześć minut. Na wniosek posła Marka Suskiego "bezzwłocznie" rozpoczęło się trzecie czytanie.

Gdy na znak protestu poseł Robert Winnicki zapowiedział blokowanie mównicy, Kuchciński zarządził głosowanie. W ten sposób w zaledwie trzy i pół godziny od momentu wpłynięcia do Sejmu ustawa była przyjęta.

- Mieliśmy różnych marszałków, jedni cieszyli się powszechnym autorytetem, inni byli wyraźnie kojarzeni z określoną partią, ale żaden nie wprowadzał tego rodzaju metod i nie dał się sprowadzić do roli marionetki w rękach lidera partii rządzącej - uważa Hall.

"Pogwałcenie podstawowych standardów, jakimi powinien się cechować parlament"

Marszałek, wyłączając mikrofon posłom opozycji, skutecznie blokował wszelkie próby przedłużania obrad i odwlekania głosowania.

Podczas 16. posiedzenia Sejmu w kwietniu 2016 roku posłanka Marzena Zwiercan (wówczas klub Kukiz'15) zagłosowała za siebie i za nieobecnego na sali Kornela Morawieckiego. Gdy na mównicy zebrali się wzburzeni posłowie, marszałek zakończył posiedzenie.

Obok upominania przez marszałka posłów opozycji, z czasem pojawiły się kary finansowe. Najdotkliwiej odczuł to Sławomir Nitras z PO, któremu po decyzjach marszałka potrącono w sumie z pensji 55300 złotych.

- Nie wyobrażam sobie parlamentu w cywilizowanym państwie, w którym karze się posłów karami finansowymi za ich zachowanie - mówi Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

W grudniu 2016 roku doszło do największego kryzysu sejmowego w tej kadencji. Punktem zapalnym była wypowiedź posła Michała Szczerby, który chciał przedstawić poprawkę do budżetu. - Panie marszałku kochany. Muzyka łagodzi obyczaje, dlatego Warszawa... - powiedział Szczerba i po tych słowach marszałek wyłączył mu mikrofon, twierdząc, że poseł uniemożliwia prowadzenie obrad. Skończyło się to eskalacją politycznego sporu na ogromną skalę.

W związku z tym, że posłowie opozycji zablokowali mównicę na sali plenarnej, Kuchciński podjął bezprecedensową decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej.

"Pan zachowuje na tej sali, jakby ta sala była pana własnością"

Jednak marszałek Kuchciński rozgrzewał emocje niemal na każdym wcześniejszym posiedzeniu. Tak też było 7 lipca 2016 roku. - Co się panu porobiło? Chłopie, był pan w poprzedniej kadencji marszałkiem, który oprócz znajomości regulaminu, demonstrował przede wszystkim kulturę osobistą. Dziś się pan zachowuje na tej sali, jakby ta sala była pana własnością - mówiła była marszałek Sejmu i była premier Ewa Kopacz. - Oczywiście nie był to wniosek formalny, bo nie ma wniosku formalnego o zmianę sposobu prowadzenia obrad - odpowiedział jej Kuchciński.

Jednak poza charakterystycznym dla siebie stylem prowadzenia obrad marszałek Kuchciński dał się zapamiętać przez własny sposób sposób organizowania pracy, poruszania się po terenie Sejmu i traktowania wchodzących tu osób. Symbolem pozostanie stosunek marszałka do protestujących w budynku sejmowym niepełnosprawnych i ich rodzin. Rodzice osób niepełnosprawnych próbowali na budynku Sejmu wywiesić transparent w języku angielskim, który miały zobaczyć osoby przyjeżdżające do Sejmu na Zgromadzenie Parlamentarne NATO.

Na czas tego zgromadzenia zawieszono obowiązywanie nawet stałych przepustek dziennikarskich. Wejść mogły wyłącznie osoby akredytowane na szczyt i tylko w określone miejsca.

Wymowna była także scena, kiedy do Sejmu nie wpuszczono Wandy Traczyk-Stawskiej, weteranki Powstania Warszawskiego i nauczycielki, która po II wojnie światowej pracowała z niepełnosprawnymi dziećmi. Dopiero kiedy o sprawie zrobiło się głośno w mediach, po kilku dniach dostała przepustkę do Sejmu.

"Forma uzewnętrznienia swojej władzy, bo on wewnętrznej władzy nie miał"

Marszałek wprowadził niespotykane wcześniej ograniczenia, siły i środki ochrony. Przyjęto między innymi ustawę, która zwiększa liczbę strażników niemal dwukrotnie, dając im dodatkowe uprawnienia.

- Podnosił swoją rangę, jak szedł w otoczeniu ochrony, Straży Marszałkowskiej, urzędników w Kancelarii Sejmu. Być może czuł się ważniejszy. Pamiętam takie obrazki, jak to zawsze (Andrzej) Lepper z całą drużyną szedł, to wtedy też podnosiło jego rangę. Myślę, że to była taka forma uzewnętrznienia swojej władzy, bo on wewnętrznej władzy nie miał w parlamencie - ocenia Antoni Mężydło z Platformy Obywatelskiej.

O ograniczeniach w Sejmie mówią także dziennikarki, wieloletnie korespondentki sejmowe. Przed wyborami poruszały się swobodnie po kompleksie parlamentarnym, a po proteście rodziców niepełnosprawnych wstęp miały już tylko na niektóre korytarze. - Przychodzą strażnicy, ustawiają się przy schodach, stawiają mobilną barierkę i odsyłają do innych schodów. Koniec, nie ma dyskusji - tłumaczyła Agata Adamek z TVN24.

- Podchodzimy do miejsca, w którym normalnie zawsze mogliśmy nagrywać czy rejestrować polityków i nagle okazuje się, że to miejsce jest niedostępne - opowiada Justyna Dobrosz-Oracz, dziennikarka portalu gazeta.pl.

"Będzie miał piękne miejsce w polskiej historii"

Jeszcze w 2018 roku taki model pracy marszałka był w partii niezwykle ceniony. - Doskonale pracuje. Dlatego będzie miał piękne miejsce w polskiej historii - mówił wówczas prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Ostatnią znaczącą decyzją Kuchcińskiego była odmowa wykonania prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, na mocy którego Kancelaria Sejmu miała opublikować listy poparcia dla sędziów - kandydatów do nowej, upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa.

Od miesiąca nowym marszałkiem Sejmu jest Elżbieta Witek, która również prawomocnego wyroku nie wykonała.

Autor: tmw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W sześciu mieszkaniach przy ulicy Jęczmiennej we Wrocławiu ktoś uszkodził szyby, strzelając w nie najprawdopodobniej z wiatrówki. - Ktoś sobie zabawę urządził. Całe szczęście nikt nie stał przy oknie - zrelacjonował w rozmowie z nami pan Andrzej, jeden z mieszkańców. Sprawą ma zająć się policja.

Dziury po pociskach w oknach sześciu mieszkań we Wrocławiu

Dziury po pociskach w oknach sześciu mieszkań we Wrocławiu

Źródło:
Kontakt 24

Władze Malezji poinformowały, że zawróciły na morze dwie łodzie przewożące około 300 uchodźców, prawdopodobnie z muzułmańskiej mniejszości Rohindża zamieszkującej Mjanmę, którzy nielegalnie przybyli do kraju.

Dwie łodzie, na nich 300 osób. Zawrócono je na morze

Dwie łodzie, na nich 300 osób. Zawrócono je na morze

Źródło:
PAP

43-latek podejrzewany o śmiertelne potrącenie 14-latka został zatrzymany w swoim mieszkaniu na warszawskim Ursynowie. Jak informuje Komenda Stołeczna Policji, mężczyzna był już notowany za różne przestępstwa.

Śmiertelne potrącenie 14-latka. Kierowca był wcześniej wielokrotnie notowany

Śmiertelne potrącenie 14-latka. Kierowca był wcześniej wielokrotnie notowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uchwały PKW to nie jest poezja, żeby się zastanawiać, co poeta miał na myśli i każdy sobie mógł interpretować, jak chce. To powinno być jasne i niebudzące żadnych wątpliwości - powiedziała w "Kawie na ławę" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy. Michał Wawer z Konfederacji przyznał, że jest "przerażony stanem wiedzy niektórych członków Państwowej Komisji Wyborczej". Urszula Pasławska z PSL mówiła z kolei o "dwulicowości Sądu Najwyższego", a zdaniem Zbigniewa Boguckiego z PiS minister finansów nie wypłacając pieniędzy PiS-owi łamie prawo.

"Uchwały PKW to nie jest poezja, żeby się zastanawiać, co poeta miał na myśli"

"Uchwały PKW to nie jest poezja, żeby się zastanawiać, co poeta miał na myśli"

Źródło:
TVN24

W prognozie zagrożeń IMGW na nadchodzące dni widać opady marznące, silny wiatr, oblodzenia oraz roztopy. Sprawdź, gdzie należy uważać na niebezpieczną pogodę.

Ostrzeżenia IMGW mogą objąć prawie całą Polskę. Na co należy uważać

Ostrzeżenia IMGW mogą objąć prawie całą Polskę. Na co należy uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Już parę lat wcześniej ustawiłam sobie priorytety, jeżeli chodzi o to, jak mówię o sobie. Nie oszukuję nikogo, nie wprowadzam w błąd, jeżeli chodzi o sferę tego, z kim się umawiam, kto jest w moim kręgu zainteresowań - mówiła w TVN24 wioślarka Katarzyna Zillmann. Zaznaczała przy tym, że "mamy naprawdę duży odsetek osób LGBT, które żyją wśród nas, które są pielęgniarkami, lekarkami, prawnikami". - Trochę mamy lat do nadrobienia, ale widzę poprawę, z roku na rok jest naprawdę coraz lepiej. Jest nadzieja - oceniła.

Zillmann: nie zdawałam sobie sprawy, że tak mały gest dla kogoś może być taki mocny, przełomowy

Zillmann: nie zdawałam sobie sprawy, że tak mały gest dla kogoś może być taki mocny, przełomowy

Źródło:
TVN24

Microsoft zamierza w tym roku zainwestować około 80 miliardów w budowę centrów danych obsługujących sztuczną inteligencję. Inwestycje w sztuczną inteligencję gwałtownie wzrosły, odkąd OpenAI uruchomiło ChatGPT w 2022 r.

80 miliardów na AI. Microsoft szykuje ogromną inwestycję

80 miliardów na AI. Microsoft szykuje ogromną inwestycję

Źródło:
Reuters

Urząd Morski w Gdyni pod koniec grudnia ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy toru wodnego do elbląskiego portu - przekazała rzeczniczka urzędu Magdalena Kierzkowska. To ostatni odcinek ponad 20-kilometrowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga.

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Ostatni odcinek do elbląskiego portu coraz bliżej. Ruszyły przygotowania

Źródło:
PAP

W miejscowości Dąbrowskie w gminie Prostki (warmińsko-mazurskie) spadł obiekt z napisami cyrylicą. Wstępnie ustalono, że to balon meteorologiczny do mierzenia temperatury powietrza i wilgotności powietrza.

Znaleźli obiekt z napisami cyrylicą

Znaleźli obiekt z napisami cyrylicą

Źródło:
PAP

W piątek na Woli kierowca busa potrącił nastolatka na przejściu dla pieszych i uciekł. Poszkodowany trafił do szpitala w stanie ciężkim, tam zmarł. W sobotę późnym wieczorem policja zatrzymała kierowcę podejrzewanego o spowodowanie wypadku.

Potrącił 14-latka i uciekł, chłopiec zmarł w szpitalu. Policjanci zatrzymali kierowcę

Potrącił 14-latka i uciekł, chłopiec zmarł w szpitalu. Policjanci zatrzymali kierowcę

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Płońska (Mazowieckie) zatrzymała 26-latka podejrzanego o atak z nożem i pobicie swojego znajomego. Poszkodowany trafił do szpitala. Napastnikowi grozi do pięciu lat więzienia.

Nożownik zaatakował podczas porannego spaceru w parku

Nożownik zaatakował podczas porannego spaceru w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w Roszczycach na Pomorzu. Kierujący 21-latek stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Był pijany. Zginęła 17-letnia pasażerka. Do szpitala trafili, poza kierowcą, dwaj pasażerowie w wieku 19 i 20 lat.

Pijany 21-latek uderzył w drzewo. Nie żyje 17-latka

Pijany 21-latek uderzył w drzewo. Nie żyje 17-latka

Źródło:
tvn24.pl

Szef słowackiego rządu Robert Fico od czasu grudniowej podróży do Moskwy nie pojawił się publicznie, ale w międzyczasie opublikował kilka wpisów w internecie. Dziennikarze ustalają, gdzie jest. Węgierski dziennikarz śledczy Szabolcs Panyi napisał, że trop prowadzi do luksusowego apartamentu pięciogwiazdkowego hotelu Capella w Hanoi w Wietnamie. Tę samą lokalizację podał też słowacki portal "Dennik N".

Dziennikarze znaleźli premiera Słowacji. 5740 euro za noc, apartament na drugim końcu świata

Dziennikarze znaleźli premiera Słowacji. 5740 euro za noc, apartament na drugim końcu świata

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Norweska straż przybrzeżna monitoruje dziwne zachowanie gazowca "Mulan", który od kilkunastu dni przebywa na Morzu Północnym. Zarejestrowana w Panamie jednostka krąży nad obszarem, gdzie przebiegają kable i gazociągi łączące Danię, Norwegię i Wielką Brytanię.

Dziwne zachowanie statku na Morzu Północnym. "Mulan" zygzakuje

Dziwne zachowanie statku na Morzu Północnym. "Mulan" zygzakuje

Źródło:
PAP

Służby prezydenckiej ochrony odmawiają współpracy przy aresztowaniu byłego przywódcy Korei Południowej Jun Suk Jeola - podała agencja Reutera. Ujawniono również, że Jun zignorował zastrzeżenia ministrów, którzy ostrzegali, że stan wojenny, wprowadzony przez Juna 3 grudnia na kilka godzin, będzie miał "niszczycielski" wpływ na kraj.

Odmawiają współpracy przy aresztowaniu prezydenta. Nakaz ważny do jutra, działania wstrzymała pogoda

Odmawiają współpracy przy aresztowaniu prezydenta. Nakaz ważny do jutra, działania wstrzymała pogoda

Źródło:
PAP

Miliony Amerykanów są zagrożone zamieciami, obfitymi opadami śniegu, oblodzeniem i marznącymi opadami deszczu. To wszystko za sprawą burzy, która dotarła do części USA i może potrwać nawet do poniedziałku - poinformowała Krajowa Służba Pogodowa. W Kentucky i Wirginii ogłoszono stan wyjątkowy.

"Mogą to być największe opady śniegu od ponad dekady"

"Mogą to być największe opady śniegu od ponad dekady"

Źródło:
Reuters, CNN

Za nami bardzo mroźna noc. Szczególnie zimno było na południu kraju. Miejscami termometry pokazały tylko -17 stopni Celsjusza. Czy nadchodząca noc również będzie tak zimna? Sprawdził to nasz synoptyk Damian Zdonek.

-17 stopni w Poroninie, ale mróz ścisnął nie tylko tam. Jak będzie tej nocy?

-17 stopni w Poroninie, ale mróz ścisnął nie tylko tam. Jak będzie tej nocy?

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Premier Włoch Giorgia Meloni spotkała się z prezydentem elektem Donaldem Trumpem w jego rezydencji na Florydzie. Mieli rozmawiać między innymi o wojnie na Ukrainie. Ich spotkanie miało miejsce tuż przed wizytą ustępującego prezydenta Joe Bidena w Rzymie. - Ona naprawdę zawojowała Europę szturmem - ocenił Trump.

Giorgia Meloni w rezydencji Trumpa. Zjedli kolację, obejrzeli film. "Jestem tu z fantastyczną kobietą"

Giorgia Meloni w rezydencji Trumpa. Zjedli kolację, obejrzeli film. "Jestem tu z fantastyczną kobietą"

Źródło:
PAP

Wypadek w kopalni węgla kamiennego Pniówek. Do zdarzenia doszło podczas prac konserwacyjnych w jednym z przodków. Poszkodowany został jeden z górników.

Wypadek w kopalni Pniówek, ranny górnik

Wypadek w kopalni Pniówek, ranny górnik

Źródło:
tvn24.pl

Zatrzymano 29-latka, który jest podejrzany o spowodowanie pożaru nowego budynku wielorodzinnego przy ulicy Ceglanej w Katowicach. Mężczyzna miał wrzucić na teren budowy fajerwerki, w wyniku czego doszło do zapłonu i pożaru. Usłyszał zarzuty, ale nie przyznaje się do winy. Grozi mu do dziesięciu lat więzienia. W pożarze spłonęła elewacja oraz okna od parteru do siódmego piętra włącznie. Straty wstępnie oszacowano na dwa miliony złotych.

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Przez fajerwerki spłonęła elewacja i okna nowego budynku. Zarzuty dla 29-latka

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Naukowcy i artyści opracowali ilustrowaną linorytami mapę Pomorza i Meklemburgii w stylu renesansowym, przedstawiającą XIX-wieczne wyobrażenia ludowe. Dzięki temu mieszkańcy Pomorza, wielbiciele folkloru i fantasy, fani map i infografik, miłośnicy sztuki, ale i etnografowie czy kartografowie mogą pobrać mapę i sprawdzić, jakie miejsca na Pomorzu były jeszcze 150 lat temu wiązane z występowaniem zmor, upiorów, wilkołaków czy duchów wodnych.

1200 opowieści, 600 miejsc wiązanych z potworami. Wszystkie są na unikatowej mapie

1200 opowieści, 600 miejsc wiązanych z potworami. Wszystkie są na unikatowej mapie

Źródło:
PAP

Raport będzie pokazywał pewne mechanizmy, w jaki sposób "radzono sobie" politycznie z tymi sprawami, żeby nie nabierały zbyt dużego rozpędu - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Przekazał, że ten dokument, stanowiący podsumowanie audytu z działań prokuratury za władzy PiS, zostanie zaprezentowany 8 stycznia. - Natomiast to jest pierwsza część. Później jeszcze będzie do końca marca raport dotyczący kolejnych 400 spraw. Bo łącznie tych spraw, które zostały zidentyfikowane, to jest 600 - poinformował.

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Co wynika z audytu? Bodnar: Raport jest trudny. Widzi się na każdym kroku patologię

Źródło:
TVN24
Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Marzył o hodowli pszczół, teraz nie żyje. Inni marzą, żeby w ogóle mieć marzenia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na mapie Polski pojawi się nowa impreza kulturalna. W niedzielę i poniedziałek odbędzie się Festiwal Piosenki Filmowej Bydgoszcz 2025. W czasie wydarzenia usłyszymy piosenki z najnowszych polskich filmów oraz klasycznych już seriali. Wystąpią między innymi Ralph Kaminski, Krzysztof Zalewski czy Edyta Bartosiewicz.

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Rusza Festiwal Piosenki Filmowej. Utwory z polskich filmów i seriali w wykonaniu wybitnych artystów

Źródło:
TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

3 stycznia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma szczególne znaczenie - to rocznica pierwszego Finału, który odbył się w 1993 roku. Przed nami 33. Finał - po raz drugi WOŚP zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

33 lata od pierwszego Finału WOŚP. "Nie zdawaliśmy sobie sprawy, co się szykuje"

Źródło:
TVN24