"Model pracy" marszałka Kuchcińskiego. Czyli jaki?

Reportaż Tomasza Marca "Model pracy marszałka"
Reportaż Tomasza Marca "Model pracy marszałka"
tvn24
"Model pracy marszałka". Reportaż Tomasza Marca tvn24

Precedensów i nowych zwyczajów w mijającej kadencji Sejmu było wiele. Głównie za sprawą działań byłego już marszałka Marka Kuchcińskiego. Uchwalanie ustaw w ciągu kilku godzin, nocne obrady, zamykanie ust i kary dla opozycji, ogrodzenie Sejmu barierami – to tylko niektóre przykłady. Marek Kuchciński podając się do dymisji oświadczył, że przyjął właściwy sobie "model pracy marszałka". Jaki? Materiał programu "Czarno na białym" TVN24.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM w TVN24 GO>

- W dniu jutrzejszym zamierzam złożyć rezygnację z funkcji marszałka Sejmu, którą powierzono mi 12 listopada 2015 roku. Chciałbym przy tym wyraźnie powiedzieć, że podczas mojej działalności nie złamałem prawa. Także liczba lotów wywołująca kontrowersje była podyktowana dużą liczbą spotkań z mieszkańcami, często małych miejscowości, jakie odbywałem w czasie swojej pracy. Przyjąłem bowiem model pracy marszałka, który działa nie tylko w Sejmie i w Warszawie, ale pracuje także w kraju i za granicą - tak w 8 sierpnia ówczesny marszałek Sejmu zapowiedział swoją rezygnację. Decyzję podjął w wyniku publikacji kolejnych szczegółów związanych z jego lotami rządowymi samolotami.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: Loty marszałka Kuchcińskiego rządowymi samolotami>

Jaki to "model pracy marszałka" przyjął Kuchciński? Wspólnie z ekspertami i doświadczonym parlamentarzystą przeanalizował go reporter "Czarno na białym" Tomasz Marzec.

"Bardzo poważnym grzechem marszałka jest procedowanie ustaw niezgodnych z konstytucją"

Kadencja Marka Kuchcińskiego jako marszałka Sejmu rozpoczęła się 13 listopada 2015 roku w miłych okolicznościach. Pierwszym wnioskiem poselskim, jaki został mu przedstawiony, był ten autorstwa niezrzeszonego posła Janusza Sanockiego. by "w piątek obrady Sejmu kończyły się w południe o 12, żebyśmy mogli spokojnie dotrzeć do swoich okręgów".

Z posiedzenia na posiedzenie marszałek izby niższej polskiego parlamentu nabierał pewności, a swoje reakcje ograniczył do kilku. W mniej istotnych sprawach głównie upominał, jednak w sprawach fundamentalnych prowadził prawdziwe batalie z posłami. Marszałek Kuchciński odegrał kluczową rolę w najbardziej gorących momentach walki o Trybunał Konstytucyjny. To on - o czym mało kto pamięta, ponieważ uwaga przy tej okazji skupiła się na pośle Stanisławie Piotrowiczu - umożliwił ekspresowy nocny wybór tak zwanych sędziów dublerów.

- Bardzo poważnym grzechem marszałka jest właśnie procedowanie ustaw niezgodnych z konstytucją. Takie najbardziej rażące przypadki to są oczywiście same początki Sejmu tej kadencji, rok 2015, późna jesień i obsadzanie stanowisk w Trybunale Konstytucyjnym na miejsca już zajęte - uważa historyk Aleksander Hall, działacz opozycyjny w czasach PRL-u, członek rządu Tadeusza Mazowieckiego i były poseł.

Ponad trzygodzinny proces legislacyjny

Wszystkie kluczowe dla ustroju państwa projekty za sprawą Marka Kuchcińskiego były przyjmowane bezzwłocznie i bez zbędnego wydłużania procedur.

- O jakiej debacie mówimy? O jakim procesie parlamentarnym? Gdzie są trzy czytania sejmowe, w czasie których można wnikliwie rozpatrzyć każdą normę prawną? A kuriozalne i jednocześnie tragiczne w skutkach były takie akty jak ustawa o IPN-ie uchwalona w dwadzieścia kilka godzin, czy nowelizacja Kodeksu karnego, co do której marszałek uznał, że to nie jest kodeks - mówi dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej stanowi symbol. Nowelizacja z kancelarii premiera trafiła do Sejmu około godziny 8. rano, kilka minut po godzinie 9. rozpoczęło się już pierwsze czytanie. Po kilku emocjonalnych wystąpieniach tempo zostało podkręcone. Wicemarszałek Ryszard Terlecki poinformował o wniosku, aby "niezwłocznie" przejść do drugiego czytania, które rozpoczęło się o godzinie 10.41 i trwało sześć minut. Na wniosek posła Marka Suskiego "bezzwłocznie" rozpoczęło się trzecie czytanie.

Gdy na znak protestu poseł Robert Winnicki zapowiedział blokowanie mównicy, Kuchciński zarządził głosowanie. W ten sposób w zaledwie trzy i pół godziny od momentu wpłynięcia do Sejmu ustawa była przyjęta.

- Mieliśmy różnych marszałków, jedni cieszyli się powszechnym autorytetem, inni byli wyraźnie kojarzeni z określoną partią, ale żaden nie wprowadzał tego rodzaju metod i nie dał się sprowadzić do roli marionetki w rękach lidera partii rządzącej - uważa Hall.

"Pogwałcenie podstawowych standardów, jakimi powinien się cechować parlament"

Marszałek, wyłączając mikrofon posłom opozycji, skutecznie blokował wszelkie próby przedłużania obrad i odwlekania głosowania.

Podczas 16. posiedzenia Sejmu w kwietniu 2016 roku posłanka Marzena Zwiercan (wówczas klub Kukiz'15) zagłosowała za siebie i za nieobecnego na sali Kornela Morawieckiego. Gdy na mównicy zebrali się wzburzeni posłowie, marszałek zakończył posiedzenie.

Obok upominania przez marszałka posłów opozycji, z czasem pojawiły się kary finansowe. Najdotkliwiej odczuł to Sławomir Nitras z PO, któremu po decyzjach marszałka potrącono w sumie z pensji 55300 złotych.

- Nie wyobrażam sobie parlamentu w cywilizowanym państwie, w którym karze się posłów karami finansowymi za ich zachowanie - mówi Patryk Wachowiec z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

W grudniu 2016 roku doszło do największego kryzysu sejmowego w tej kadencji. Punktem zapalnym była wypowiedź posła Michała Szczerby, który chciał przedstawić poprawkę do budżetu. - Panie marszałku kochany. Muzyka łagodzi obyczaje, dlatego Warszawa... - powiedział Szczerba i po tych słowach marszałek wyłączył mu mikrofon, twierdząc, że poseł uniemożliwia prowadzenie obrad. Skończyło się to eskalacją politycznego sporu na ogromną skalę.

W związku z tym, że posłowie opozycji zablokowali mównicę na sali plenarnej, Kuchciński podjął bezprecedensową decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej.

"Pan zachowuje na tej sali, jakby ta sala była pana własnością"

Jednak marszałek Kuchciński rozgrzewał emocje niemal na każdym wcześniejszym posiedzeniu. Tak też było 7 lipca 2016 roku. - Co się panu porobiło? Chłopie, był pan w poprzedniej kadencji marszałkiem, który oprócz znajomości regulaminu, demonstrował przede wszystkim kulturę osobistą. Dziś się pan zachowuje na tej sali, jakby ta sala była pana własnością - mówiła była marszałek Sejmu i była premier Ewa Kopacz. - Oczywiście nie był to wniosek formalny, bo nie ma wniosku formalnego o zmianę sposobu prowadzenia obrad - odpowiedział jej Kuchciński.

Jednak poza charakterystycznym dla siebie stylem prowadzenia obrad marszałek Kuchciński dał się zapamiętać przez własny sposób sposób organizowania pracy, poruszania się po terenie Sejmu i traktowania wchodzących tu osób. Symbolem pozostanie stosunek marszałka do protestujących w budynku sejmowym niepełnosprawnych i ich rodzin. Rodzice osób niepełnosprawnych próbowali na budynku Sejmu wywiesić transparent w języku angielskim, który miały zobaczyć osoby przyjeżdżające do Sejmu na Zgromadzenie Parlamentarne NATO.

Na czas tego zgromadzenia zawieszono obowiązywanie nawet stałych przepustek dziennikarskich. Wejść mogły wyłącznie osoby akredytowane na szczyt i tylko w określone miejsca.

Wymowna była także scena, kiedy do Sejmu nie wpuszczono Wandy Traczyk-Stawskiej, weteranki Powstania Warszawskiego i nauczycielki, która po II wojnie światowej pracowała z niepełnosprawnymi dziećmi. Dopiero kiedy o sprawie zrobiło się głośno w mediach, po kilku dniach dostała przepustkę do Sejmu.

"Forma uzewnętrznienia swojej władzy, bo on wewnętrznej władzy nie miał"

Marszałek wprowadził niespotykane wcześniej ograniczenia, siły i środki ochrony. Przyjęto między innymi ustawę, która zwiększa liczbę strażników niemal dwukrotnie, dając im dodatkowe uprawnienia.

- Podnosił swoją rangę, jak szedł w otoczeniu ochrony, Straży Marszałkowskiej, urzędników w Kancelarii Sejmu. Być może czuł się ważniejszy. Pamiętam takie obrazki, jak to zawsze (Andrzej) Lepper z całą drużyną szedł, to wtedy też podnosiło jego rangę. Myślę, że to była taka forma uzewnętrznienia swojej władzy, bo on wewnętrznej władzy nie miał w parlamencie - ocenia Antoni Mężydło z Platformy Obywatelskiej.

O ograniczeniach w Sejmie mówią także dziennikarki, wieloletnie korespondentki sejmowe. Przed wyborami poruszały się swobodnie po kompleksie parlamentarnym, a po proteście rodziców niepełnosprawnych wstęp miały już tylko na niektóre korytarze. - Przychodzą strażnicy, ustawiają się przy schodach, stawiają mobilną barierkę i odsyłają do innych schodów. Koniec, nie ma dyskusji - tłumaczyła Agata Adamek z TVN24.

- Podchodzimy do miejsca, w którym normalnie zawsze mogliśmy nagrywać czy rejestrować polityków i nagle okazuje się, że to miejsce jest niedostępne - opowiada Justyna Dobrosz-Oracz, dziennikarka portalu gazeta.pl.

"Będzie miał piękne miejsce w polskiej historii"

Jeszcze w 2018 roku taki model pracy marszałka był w partii niezwykle ceniony. - Doskonale pracuje. Dlatego będzie miał piękne miejsce w polskiej historii - mówił wówczas prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Ostatnią znaczącą decyzją Kuchcińskiego była odmowa wykonania prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, na mocy którego Kancelaria Sejmu miała opublikować listy poparcia dla sędziów - kandydatów do nowej, upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa.

Od miesiąca nowym marszałkiem Sejmu jest Elżbieta Witek, która również prawomocnego wyroku nie wykonała.

Autor: tmw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Zawnioskuję dziś do prezydium Sejmu o ukaranie posła PiS Edwarda Siarki i posła Konfederacji Ryszarda Wilka o najwyższą karę 20 tysięcy złotych - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia. To reakcja na dwa incydenty, do których doszło w czwartek w Sejmie.

Incydenty w Sejmie. Hołownia chce ukarać posłów

Incydenty w Sejmie. Hołownia chce ukarać posłów

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańscy senatorowie, w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną, komentowali ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa. - Został skompromitowany, oszukany albo zastraszony przez Putina - powiedział senator Partii Demokratycznej Ruben Gallego. Senatorka Partii Republikańskiej Susan Collins przypomniała, że "to prezydent Putin jest odpowiedzialny za wojnę w Ukrainie".

"Trump został oszukany albo zastraszony przez Putina"

"Trump został oszukany albo zastraszony przez Putina"

Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego rozmowy ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA Donalda Trumpa Keithem Kelloggiem "przywracają nadzieję" na osiągnięcie porozumienia z Waszyngtonem. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Wołodymyr Zełenski: rozmowy z wysłannikiem prezydenta Trumpa przywracają nadzieję

Wołodymyr Zełenski: rozmowy z wysłannikiem prezydenta Trumpa przywracają nadzieję

Źródło:
PAP

Prezydent Francji zastrzegł, że nie wyśle na Ukrainę francuskich żołnierzy do walki z Rosją. Jak wskazał, ewentualna obecność wojskowa miałaby nastąpić jedynie w przypadku zakończenia trwającej rosyjskiej inwazji. Zapowiedział też, że w czasie wizyty w USA, powie Trumpowi, że "nie może być słaby wobec Putina, a jego interes strategiczny jest taki sam jak Europejczyków".

"Wkraczamy w nową erę". Macron o francuskich wojskach w Ukrainie

"Wkraczamy w nową erę". Macron o francuskich wojskach w Ukrainie

Źródło:
PAP

Zbigniew Ziobro z mównicy sejmowej krytykował Donalda Tuska i zarzucał mu łamanie prawa. Z sali, z ust posła PiS Edwarda Siarki, padł okrzyk: "kula w łeb". Zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie złożyli minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar i europoseł Krzysztof Brejza. Szef Ministerstwa Sprawiedliwości zapowiedział "decyzje procesowe".

Skandaliczne słowa w Sejmie. Jest decyzja prokuratora generalnego

Skandaliczne słowa w Sejmie. Jest decyzja prokuratora generalnego

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapewnia, że posła Edwarda Siarkę spotkają konsekwencje, a wicemarszałek Dorota Niedziela zapowiada, że sprawa trafi na prezydium. To reakcje na skandaliczne słowa posła PiS w Sejmie. W czasie, kiedy z sejmowej mównicy Zbigniew Ziobro mówił, że "Donald Tusk pójdzie siedzieć", Edward Siarka z ław poselskich rzucił "kula w łeb".

"Haniebne", "groźby karalne", "nie przejdzie bez echa". Komentarze po słowach posła PiS

"Haniebne", "groźby karalne", "nie przejdzie bez echa". Komentarze po słowach posła PiS

Źródło:
TVN24, PAP

Jarosław Kaczyński nie weźmie udziału w posiedzeniu komisji w sprawie uchylenia jego immunitetu. Jak przekazał rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek, powodem nieobecności są przeprowadzane w szpitalu badania. Wcześniej Kaczyński skierował pismo do komisji, w którym uzasadnił, że jego słowa - za które miałby zostać pociągnięty do odpowiedzialności - padły w "zupełnie specyficznej sytuacji". Do treści pisma dotarł TVN24.

Komisja zdecyduje o immunitecie Kaczyńskiego. Prezesa PiS nie będzie

Komisja zdecyduje o immunitecie Kaczyńskiego. Prezesa PiS nie będzie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Na sejmowym korytarzu doszło do dyskusji pomiędzy posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Wójcikiem a marszałkiem Sejmu liderem Polski 2050 Szymonem Hołownią. Wójcik stwierdził w pewnym momencie, że Hołownia "nie ma kręgosłupa". - To stwierdzi mój ortopeda - odparł marszałek.

"Niech pan mnie nie straszy". Nagranie dyskusji Hołowni z Wójcikiem

"Niech pan mnie nie straszy". Nagranie dyskusji Hołowni z Wójcikiem

Źródło:
TVN24

Znając moją trudną dotychczas relację z posłem Sawickim, można byłoby oczekiwać, że poseł zagłosuje za (moim) odwołaniem, więc ja raczej traktuję to jako przełom w naszych relacjach - powiedziała Katarzyna Kotula ministra do spraw równości w rozmowie "Jeden na Jeden" w TVN24, komentując fakt, że poseł Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego nie zagłosował w czwartek w sprawie jej wotum nieufności. Sejm ostatecznie odrzucił wniosek.

Koalicja obroniła w Sejmie Kotulę. Sawicki nie głosował. Ministra: przełom

Koalicja obroniła w Sejmie Kotulę. Sawicki nie głosował. Ministra: przełom

Źródło:
TVN24

W miejscowości Kępa Oborska (Mazowieckie) doszło w nocy do pożaru stajni, w której przebywało 35 koni. Część zwierząt nie przeżyła. Strażacy prowadzą na miejscu ostatnie działania.

Pożar stajni. Część koni nie przeżyła

Pożar stajni. Część koni nie przeżyła

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz powiedział w czasie briefingu w Białym Domu, że Donald Trump "jest bardzo sfrustrowany" zachowaniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jak wyjaśniał Waltz, chodzi między innymi o umowę z Waszyngtonem dotyczącą ukraińskich zasobów naturalnych.

Donald Trump "bardzo sfrustrowany" odmową Zełenskiego

Donald Trump "bardzo sfrustrowany" odmową Zełenskiego

Źródło:
PAP, TVN24

Chorwaci bojkotują supermarkety i konkretne produkty w proteście przeciwko drożyźnie. Jak wskazuje w rozmowie z portalem tvn24.pl analityczka do spraw Bałkanów Zachodnich w Ośrodku Studiów Wschodnich Paulina Wankiewicz, akcje konsumenckie odniosły pewien skutek - rząd wprowadził punktowo ceny regulowane, a niektórzy handlowcy zdecydowali się na obniżki. Ekspertka zwraca także uwagę na "psychologiczny efekt" związany ze zmianą waluty, a także na istotne wyzwanie, jakie kwestia cen niesie dla turystyki, odpowiadającej aż za 20 procent PKB tego kraju.

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Źródło:
tvn24.pl

Największym dostawcą dużego sprzętu AGD w Unii Europejskiej nie jest już Polska. Jej miejsce zajęły Chiny. Grozi nam utrata konkurencyjności i wielu rynków – ostrzegają przedstawiciele branży, cytowani w czołówkowym tekście piątkowego wydania "Rzeczpospolitej".

Polska była numerem jeden w tej branży, ale właśnie przegrała z Chinami

Polska była numerem jeden w tej branży, ale właśnie przegrała z Chinami

Źródło:
PAP

Kierowca ciężarówki najprawdopodobniej nie zatrzymał się przed znakiem stop. W efekcie zderzył się w Nowej Wsi Ełckiej (Warmińsko-Mazurskie) z pociągiem relacji Szczecin - Białystok. Pociąg "przeciągnął" tira na kilkadziesiąt metrów, siła uderzenia wyrzuciła kierowcę ciężarówki z szoferki. Mężczyzna trafił do szpitala. Pociągiem podróżowało około 160 osób. Nikomu nic się nie stało. 

Tir zderzył się z pociągiem. "Siła uderzenia wyrzuciła kierowcę ciężarówki z szoferki” 

Tir zderzył się z pociągiem. "Siła uderzenia wyrzuciła kierowcę ciężarówki z szoferki” 

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Łamanie przepisów to skracanie drogi do śmierci" - przekazała spółka PKP PLK i opublikowała ku przestrodze nagranie z przejazdu kolejowego w Świebodzinie, gdzie we wtorek białe renault wbiło się w przejeżdżający pociąg. Na wideo widać, jak kierowca łamie przepisy ruchu drogowego. Policja wskazuje, że do wypadku przyczyniła się jeszcze jedna istotna rzecz.

Zignorował światła i ominął rogatki, potem wbił się w pociąg. Nagranie

Zignorował światła i ominął rogatki, potem wbił się w pociąg. Nagranie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poprosił w czwartek wieczorem posła Konfederacji Ryszarda Wilka o opuszczenie sali plenarnej. - Pan poseł Płaczek pana wyprowadzi, bo zdaje się, że nie jest pan w stanie uczestniczyć w obradach - powiedział.

Hołownia do posła Konfederacji: Proszę opuścić salę. Zdaje się, że nie jest pan w stanie uczestniczyć w obradach

Hołownia do posła Konfederacji: Proszę opuścić salę. Zdaje się, że nie jest pan w stanie uczestniczyć w obradach

Źródło:
TVN24

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przebywa w szpitalu. - Nie znam dokładnie danych dotyczących stanu zdrowia pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Informacje są ogólne, że przebywa na badaniach kontrolnych - mówiła posłanka PiS Józefa Szczurek-Żelazko. Komisja regulaminowa Sejmu ma dziś rozpatrzyć wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie Kaczyńskiego do odpowiedzialności karnej. Rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował, że w związku z badaniami prezes PiS nie pojawi się na posiedzeniu.

Jarosław Kaczyński w szpitalu. "Informacje są ogólne, że przebywa na badaniach"

Jarosław Kaczyński w szpitalu. "Informacje są ogólne, że przebywa na badaniach"

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, PAP

Wideorejestrator piaseczyńskiej drogówki zarejestrował "wyścig słoni" na ekspresowej "siódemce". 39-latek siedzący za kierownicą ciężarowego renault złamał zakaz wyprzedzania. Został ukarany mandatem karnym w wysokości tysiąca złotych, a na jego konto trafiło osiem punktów.

"Wyścig słoni" na S7. Kierowca ciężarówki ukarany

"Wyścig słoni" na S7. Kierowca ciężarówki ukarany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przekonał 96-letnią kobietę, że jej bliski potrzebuje bardzo drogiego leku. Oddała "lekarzowi" swoją biżuterię o wartości 100 tysięcy złotych. Nie zdołał się nacieszyć łupem, bo na jego rękach od razu zacisnęły się kajdanki.

"Lekarz" wpadł w zasadzkę

"Lekarz" wpadł w zasadzkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jack Ma powrócił do łask chińskich władz? Tak zdaje się sugerować nagranie ze spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z liderami biznesu w kraju, na którym pojawił się założyciel Alibaby. Jack Ma zniknął z życia publicznego w 2020 roku, po tym jak skrytykował chiński sektor finansowy.

Zniknął po krytyce władz, teraz pokazał się na spotkaniu z prezydentem. Co to oznacza?

Zniknął po krytyce władz, teraz pokazał się na spotkaniu z prezydentem. Co to oznacza?

Źródło:
BBC

Wśród ciał zwróconych w czwartek Izraelowi nie było ciała zakładniczki Shiri Bibas - twierdzi izraelska armia. Jak pisze CNN, to kolejny tragiczny zwrot w sprawie rodziny, która stała się w kraju jednym z symboli ofiar ataków Hamasu.

Izrael: wśród ciał zwróconych przez Hamas nie ma Shiri Bibas. Są jej dzieci

Izrael: wśród ciał zwróconych przez Hamas nie ma Shiri Bibas. Są jej dzieci

Źródło:
CNN, BBC, tvn24.pl

Najpierw zgarnął Złotą Palmę w Cannes, potem aż pięć Złotych Globów. Odkąd nagrody przyznały mu Gildie Reżyserów i Producentów - najcelniejsze prognostyki Oscarów - rywale zdają się być bez szans. Seana Bakera i jego "Anorę" dzieli krok od najważniejszych statuetek. Czy jednak starsi akademicy wskażą na film sankcjonujący prostytucję jako "zwykłą pracę"? Amerykańscy krytycy nie są pewni.

Samowystarczalny reżyser, rekordowo niski budżet. Oto oscarowy faworyt

Samowystarczalny reżyser, rekordowo niski budżet. Oto oscarowy faworyt

Źródło:
"Variety", "The Los Angeles Timea", " The Guardian", CNN, tvn24.pl
Odra ma być "osobą" - żeby nie doszło do kolejnej katastrofy. Będzie mogła bronić się sama?

Odra ma być "osobą" - żeby nie doszło do kolejnej katastrofy. Będzie mogła bronić się sama?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Być może prezes Jarosław Kaczyński zbyt krótko rozmawiał z Karolem Nawrockim, zanim wysunął jego kandydaturę, żeby zgłębić jego poglądy - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 politolog i historyk profesor Antoni Dudek. Komentował słowa kandydata PiS na prezydenta Karola Nawrockiego o Ukrainie.

"Karol Nawrocki ma bardziej radykalne poglądy niż partia, która go wystawiła"

"Karol Nawrocki ma bardziej radykalne poglądy niż partia, która go wystawiła"

Źródło:
TVN24

W czwartek premier Donald Tusk przyjął rezygnację Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak ze stanowiska szefowej CBA. Wcześniej szef rządu domagał się wyjaśnień w związku z jej przesłuchaniem przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa. Kim jest osoba, która stała na czele Centralnego Biura Antykorupcyjnego od 2023 roku?

Premier przyjął rezygnację szefowej CBA. Kim jest Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak

Premier przyjął rezygnację szefowej CBA. Kim jest Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Superwizjer TVN, PAP, Onet, Gazeta Wyborcza

Politycy PiS, w tym europoseł Mariusz Kamiński, twierdzą, że nastąpił największy spadek pozycji Polski w rankingu postrzegania korupcji. Sprawdziliśmy więc, które miejsca zajmowała Polska w ostatnich latach i za których rządów spadek był największy.

Spadek Polski w rankingu korupcji "rekordowy"? Rekord padł wcześniej

Spadek Polski w rankingu korupcji "rekordowy"? Rekord padł wcześniej

Źródło:
Konkret24

Sejm zgodził się na zastosowanie aresztu na okres 30 dni wobec byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wniosek w tej sprawie skierowała komisja śledcza do spraw Pegasusa.

Sejm zdecydował w sprawie aresztu dla Ziobry

Sejm zdecydował w sprawie aresztu dla Ziobry

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, któremu bardzo zależy na zakończeniu wojny w Ukrainie, na konferencji prasowej publicznie wygłaszał nieprawdziwe tezy na jej temat oraz na temat samej Ukrainy - w dodatku zbieżne z tym, co rozpowszechnia rosyjska propaganda.

Trump mówi o Ukrainie. To samo głosi propaganda Kremla

Trump mówi o Ukrainie. To samo głosi propaganda Kremla

Źródło:
Konkret24
Były miliony, teraz brakuje pieniędzy. Fundacja Profeto zawiesza działalność radia i portalu

Były miliony, teraz brakuje pieniędzy. Fundacja Profeto zawiesza działalność radia i portalu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Witalij Kliczko odebrał nagrodę imienia prezydenta Pawła Adamowicza podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli. Burmistrza Kijowa wyróżniono "za przywództwo i obronę praw człowieka oraz demokracji w obliczu wojny".

Witalij Kliczko z nagrodą imienia Pawła Adamowicza. "Za obronę demokracji w obliczu wojny"

Witalij Kliczko z nagrodą imienia Pawła Adamowicza. "Za obronę demokracji w obliczu wojny"

Źródło:
gdansk.pl/TVN24

Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen został odznaczony Medalem Kuriera z Warszawy. - Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma - podkreślił, odbierając wyróżnienie w środę wieczorem w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma". Anders Rasmussen z Medalem Kuriera z Warszawy

"Pokój jest cenny, ale to wolność ceny nie ma". Anders Rasmussen z Medalem Kuriera z Warszawy

Źródło:
PAP