Donald Tusk jest dobrze znany i szanowany w Ameryce, jest byłym szefem Rady Europejskiej, i jego zasady i wartości są znane - powiedział w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Dyplomata spotkał się także z przedstawicielami organizacji zajmujących się praworządnością.
W czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski był gościem radia RMF FM, gdzie został zapytany m.in. o możliwe ocieplenie relacji Polski z administracją Unii Europejskiej po zmianie rządu. - Bardzo się cieszymy na ocieplenie relacji z Brukselą. Bardzo chcemy, by Polska miała normalne i intensywne relacje z Brukselą - zadeklarował w odpowiedzi ambasador.
Dopytywany, jakie w jego ocenie te relacje są teraz, stwierdził, że "nie są silne, są słabe. Nie są normalne". - Powołanie Donalda Tuska na premiera daje strategiczną możliwość znormalizowania i wzmocnienia stosunków z Brukselą (...) Stosunki Polski z Brukselą znormalizują się od razu, stosunki Polski z Berlinem poprawią się od razu. To jest bardzo ważne dla stosunków Polski z Ukrainą - ocenił ambasador.
- Polska musi być jak najsilniejsza. To coś, co bardzo cieszy naszą administrację Joe Bidena, wierzymy, że to będzie wartością dodaną w tym trudnym czasie - dodał dyplomata.
Brzezinski został również spytany, czy zmiana władzy w Polsce może wpłynąć na realizowane przez Polskę we współpracy USA projekty z obszaru energetyki jądrowej. - To bardzo ważna kwestia. Bezpieczeństwo energetyczne oznacza bezpieczeństwo narodowe. Wszyscy - nieważne, czy ze starego, czy z nowego rządu - dostrzegają, jak ważne jest zapewnienie sobie stabilnego źródła energii - powiedział.
Jak dodał, wszędzie w Polsce widział "przytłaczające poparcie" dla energetyki jądrowej. - To bardzo mądre z punktu widzenia Polaków, że chcą w to inwestować. Chcemy to wspierać jak tylko się da - powiedział.
Brzezinski: Donald Tusk jest dobrze znany i szanowany w Ameryce
Dyplomata został również zapytany o stanowisko USA dotyczące praworządności w Polsce. - Nasze stanowisko jest konsekwentne. Mówimy jasno o wartościach wyrażanych w misji dyplomatycznej: działaniach wojskowych, praworządności, nadrzędności prawa nad siłą, pewności prawa, wolności słowa i mediów, równości i prawach człowieka. Mocno to wyrażaliśmy w Polsce i wspieraliśmy grupy walczące o te wartości - mówił Brzezinski, wskazując, że w czwartek spotkał się z przedstawicielami organizacji zajmujących się praworządnością, m.in. z organizacją Wolne Sądy.
- Chcę z nimi rozmawiać i dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania wobec nowego rządu. Szukamy wszelkich sposób, aby je wspierać - dodał. Pytany, czy "wartości nowego rządu mogą być bliższe wartościom amerykańskim niż wartości odchodzącego rządu", Brzezinski stwierdził, że "Donald Tusk jest dobrze znany i szanowany w Ameryce, jest byłym przewodniczącym Rady Europejskiej, i jego zasady i wartości są znane". - Jestem pełen optymizmu, że wartości, który jako wasi partnerzy podzielamy, pokryją się z tymi, które podziela nowy rząd - powiedział.
- USA współpracują z każdym rządem wybranym przez Polaków. Nawiązałem dobre relacje z poprzednim rządem i jestem pewien, że będę je miał także z nowym - stwierdził. Dopytywany, czy relacje USA z nowym rządem w Polsce mogą być bliższe, Brzezinski zadeklarował, że "będziemy mieć tak dobre relacje z nowym rządem, jak mieliśmy z obecnym. To w naszym interesie. I Polski, i Ameryki". - Nasze kraje nigdy nie zrobiły tyle wspólnie, co w 2023 roku - powiedział ambasador.
"Społeczeństwo obywatelskie jest podstawą społeczeństw demokratycznych"
Ambasador Brzezinski tego samego dnia wcześniej spotkał się z przedstawicielami czterech polskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które działają na rzecz praworządności.
O spotkaniu Mark Brzezinski poinformował na platformie X (dawniej Twitter). "Społeczeństwo obywatelskie jest podstawą społeczeństw demokratycznych. To był zaszczyt spotkać się z przedstawicielami czterech polskich organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które działają na rzecz praworządności" - napisał ambasador USA w Polsce.
W spotkaniu uczestniczyli między innymi mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram i mecenas Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy. "Dziękujemy Panu Ambasadorowi za spotkanie i czas poświęcony naprawie praworządności!" - napisali na swoich profilach na platformie X.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: X/@USAmbPoland