"Pan profesor Marek, przepraszam, Tomek...". Kidawa-Błońska przedstawiła "pierwszego ministra"

[object Object]
Małgorzata Kidawa-Błońska przedstawiła kandydata na ministra zdrowiatvn24
wideo 2/35

W poniedziałek kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia do 6 procent PKB. Poinformowała też, kto będzie odpowiadał w przyszłym rządzie za politykę zdrowotną. - Chciałam państwu przedstawić mojego pierwszego ministra w moim rządzie, pana profesora Marka, przepraszam, Tomka Grodzkiego - mówiła.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła, że zdrowie Polaków jest "najważniejszym tematem", z jakim przyjdzie się zmierzyć. - Każda rodzina, mająca dzieci, dorosłych czy starszych, musi wiedzieć, że trafi do szpitala, do lekarza i tam uzyska pomoc, będzie leczona - powiedziała. Zobowiązała się przy tym do zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB.

Z sondażu KANTAR dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że poprawy w funkcjonowaniu ochrony zdrowia nie dostrzega 62 procent ankietowanych. Przeciwnego zdania jest 27 procent.

"60 minut na SOR i 21 dni do lekarza specjalisty. My wiemy, jak to zrobić"

- Ale ważne także jest to, co wiele osób mówi, że jest niemożliwie - a my wiemy, że jest możliwe - 60 minut na SOR i 21 dni do lekarza specjalisty. My wiemy, jak to zrobić i to będzie zrobione. My nie opowiadamy jakichś wydumanych bajek. To da się zrealizować - oświadczyła Kidawa-Błońska.

- Ponieważ ten temat jest tak ważny, chciałam państwu przedstawić mojego pierwszego ministra w moim rządzie, pana profesora Marka, przepraszam, Tomka Grodzkiego, z którym zjeździłam Polskę, z którym byłam na wielu spotkaniach - mówiła.

- Tomasz Grodzki jest także naszym ministrem zdrowia w gabinecie cieni. To nie tylko wybitnej klasy specjalista, świetny naukowiec, ale to także lekarz, który potrafi pracować z pacjentem, który rozumie pacjenta i doskonale wie, jak zreformować służbę zdrowia. To jest mój pierwszy minister, jestem bardzo dumna, że pan profesor przyjął moje zaproszenie - wskazywała.

- Drugą osobą, o której chciałabym państwu powiedzieć, jest profesor Alicja Chybicka. Chciałabym, żeby była pełnomocnikiem do walki z rakiem. Rak jest chorobą XXI wieku, Alicja ma doskonałe doświadczenie w onkologii dziecięcej. Czas na dorosłych, bo wszyscy musimy czuć się bezpiecznie - poinformowała Kidawa-Błońska.

"Nie możemy oderwać naszych wyzwań, przed którymi stoi polskie zdrowie, od pieniędzy europejskich"

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna na konferencji mówił o planach KO dotyczących polityki zdrowotnej. - Nie możemy oderwać naszych wyzwań, przed którymi stoi polskie zdrowie, od pieniędzy europejskich, od środków europejskich, od europejskiej szansy - podkreślił.

- Dlatego praca eurodeputowanych (Janusza - red.) Lewandowskiego i (Jana - red.) Olbrychta w budowie budżetu nowej perspektywy, ale także nasza współpraca z przyszłym komisarzem europejskim do spraw zdrowia Stellą Kyriakides, która reprezentuje naszą rodzinę polityczną, to wszystko daje nam wielką szansę na to, żebyśmy mogli powiedzieć: tak, pieniądze na polskie zdrowie, na ochronę zdrowia, będą w dużej części mogły pochodzić z budżetu europejskiego - zaznaczył Schetyna.

Autor: mjz/adso / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości