Kilkanaście figurek koziołków ustawionych w różnych punktach miasta i nawiązujących do najbliższego otoczenia. Taki pomysł na urozmaicenie przestrzenie publicznej ma Fundacja Lubelskie Koziołki. W przedsięwzięcie zaangażowana jest Marta Mirynowska, jedna z autorek słynnych wrocławskich krasnali.
- Chcemy w ten sposób umilić mieszkańcom i turystom spacery po Lublinie. Wybór padł na koziołka, bo właśnie to zwierzę jest nierozerwalnie związane z naszą historią. Widnieje zresztą w herbie miasta – mówi Norbert Podleśny z Fundacji Lubelskie Koziołki.
Społecznicy zamierzają ustawić w różnych punktach Lublina kilkanaście figurek metalowych koziołków, które razem tworzyłyby szlak turystyczny.
Koziołek Onufry zozstał już uroczyście odsłonięty
– Przy Teatrze Starym stanąłby koziołek, który trzymałby maskę teatralną, a w kieszeni miał taśmą filmową. Przy Bramie Rybnej planujemy zaś ustawić koziołka z rybą na plecach, a przy Bramie Krakowskiej - z poziomicą, bo brama jest o 70 centymetrów odchylona od pionu. Wszystkie figurki zaprojektowała Marta Mirynowska, jedna z autorek słynnych wrocławskich krasnali – tłumaczy nasz rozmówca.
Pierwszy lubelski koziołek został już odsłonięty. Stanął na schodach ratusza na placu Króla Władysława Łokietka 1.
Każdy z koziołków będzie miał kod QR
- Projekt został objęty honorowym patronatem prezydenta Lublina. Koziołek otrzymał imię Onufry, na cześć zmarłego w 2019 roku trębacza Onufrego Koszarnego, który w latach 1991-2016 roku grał na balkonie ratusza hejnał miejski. Onufry - tak jak zresztą każdy z planowanych koziołków – posiada kod QR odsyłający do naszej strony internetowej z mało znanymi ciekawostkami związanymi z miejscem, w którym się znajduje – podkreśla Norbert Podleśny.
Choć pierwsza figurka została sfinansowana przez fundację, to przy ustawieniu kolejnych społecznicy chcą prosić o wsparcie różne przedsiębiorstwa i instytucje.
– Od tego jak szybko znajdą się sponsorzy, zależy tempo ustawiania figurek. Jesteśmy dobrej myśli – zaznacza Podleśny.
Czytaj też: Białystok. W mieście ustawiane są figurki niedźwiedzi. W ramach realizacji projektu "Białystok WidziMisie"
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Lubelskie Koziołki