W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy nr 1 wystartują kandydaci komitetu wyborczego Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, nr 2 - Ruchu Narodowego, a nr 3 - SLD-UP. Główni rywale - PiS i PO - mają dalsze numery.
Z list z numerem 4 wystartują kandydaci komitetu Prawa i Sprawiedliwości; nr 5 - Europa Plus Twój Ruch; nr 6 - Polska Razem Jarosława Gowina. Numerem 7 będą opatrzone listy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego; 8 - Platformy Obywatelskiej; 9 - Polskiego Stronnictwa Ludowego. W majowych eurowyborach we wszystkich 13 okręgach wyborczych listy zarejestrowało dziewięć komitetów wyborczych - te komitety wzięły udział w pierwszym losowaniu przeprowadzonym w piątek przez Państwową Komisję Wyborczą.
Trzy pozostałe komitety wyborcze - Partia Zieloni, Samoobrona i Demokracja Bezpośrednia zarejestrowały listy kandydatów na posłów nie we wszystkich, ale w więcej niż jednym okręgu.
Szczęśliwa ósemka?
Premier Donald Tusk, pytany o to, czy ósemka na liście przyniesie PO szczęście w eurowyborach, odpowiedział: - Nie przywiązuję żadnego znaczenia do tej symboliki.
Dodał jednak, że liczba ta może symbolizować ósmą wygraną Platformy Obywatelskiej w wyborach - Ja staram się być ostrożny i skromny, ale to nie byłoby najgorsze wytłumaczenie - stwierdził.
25 osób na jedno miejsce
Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki poinformował w piątek na konferencji prasowej, że zgłoszono 1282 kandydatów, z których najmłodszy ma 21 lat (tyle musi mieć ukończone w dniu głosowania), a najstarszy 89. Średnia wieku kandydatów wynosi 44 lata. Najwięcej, bo 328 kandydatów, jest w wieku 50-59 lat. Najmniej - pięciu kandydatów - jest w wieku 80-89 lat.
Jak mówił Czaplicki, o jeden mandat ubiegać się będzie 25 osób. W 2009 r. w wyborach do Parlamentu Europejskiego startowały 1293 osoby.
Wśród zarejestrowanych kandydatów jest 128 posłów obecnej kadencji i dziewięciu senatorów. Większość, bo 56 proc. stanowią mężczyźni.
Wybory odbędą się 25 maja. Polacy wybiorą w nich 51 europosłów.
Autor: db//gak/kdj / Źródło: tvn24