Eksperci z Politechniki Łódzkiej wynaleźli materiał, który pomoże zachować odpowiednią temperaturę i wilgotność skóry wcześniaków. Dzięki niemu dzieci będą mniej narażone na infekcje w pierwszym etapie życia.
- Wcześniaki nie mają rozwiniętej warstwy rogowej skóry, przez co łatwo tracą wilgoć i temperaturę - mówi prof. Izabela Krucińska z Wydziału Technologii Materiałowych Politechniki Łódzkiej. - Wynaleziony przez nas materiał niweluje negatywne skutki tego zjawiska - wyjaśnia Krucińska.
Naukowcy tłumaczą, że nowy materiał jest mieszaniną różnych materiałów w postaci membran i dzianin.
Testy na małym modelu
Nowoczesne ubranka są wciąż na etapie badań laboratoryjnych. O tym, że zdają egzamin poświadczają testy na specjalnym modelu niemowlaka.
- Model utrzymuje temperaturę i wilgotność charakterystyczną dla wcześniaków - mówi dr Ewa Skrzetuska, która pracuje nad projektem. - Dzięki specjalnym czujnikom sprawdzamy, jak skutecznie warstwa materiałowa będzie chronić delikatne ciało dziecka.
Nowoczesne ubranka mają również pełnić rolę bariery ochronnej przed alergenami.
Duże zapotrzebowanie
Co roku w Polsce rodzą się 24 tysiące wcześniaków. - Zachowanie temperatury ciała wcześniaka jest istotne, ale też bardzo trudne. Każdy wynalazek, który wspomoże pracę inkubatorów będzie pomocny - mówi Janusz Lasota, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Miejskim Szpitalu im. Rydygiera w Łodzi. - Wyziębienie organizmu następuje u wcześniaków dużo szybciej niż u dzieci urodzonych o czasie. To z kolei grozi uszkodzeniem organów wewnętrznych dziecka. Szczególnie narażona jest też centralny układ nerwowy - dopowiada Lasota.
Nowoczesne ubranka dla wcześniaków mają trafić do sprzedaży za dwa lata.
Autor: bż/roody / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź