Polska

Limuzynami po zasiłek. Rekordowe bezrobocie

Polska

Zapracowany jak bezrobotny
tvn24bojan2

Szydłowiec na Mazowszu to gmina rekordzistka. Ponad jedna trzecia jej mieszkańców nie ma pracy. Dawni wielcy pracodawcy upadli - nowe zakłady nie powstały. Od lat bezrobocie jest tutaj największe w Polsce. Przynajmniej oficjalnie, bo - jak przekonał się reporter "Czarno na białym" - rzeczywistość jest zaskakująco inna.

W oddalonym o 130 km na południe od Warszawy powiecie Szydłowieckim - według statystyk - pracy nie ma 35 proc. mieszkańców.

Mają kasę

Zaraz obok pustego dziś komisu znajduje się urząd pracy. Na dwóch pracujących mieszkańców powiatu przypada jeden, który odwiedza to miejsce przynajmniej raz w miesiącu.

W ciągu dwóch pierwszych godzin funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy w Szydłowcu pojawiły się tam 83 samochody i tylko jeden rower. - Przyjeżdżają samochodami, często takimi, że trudno rozszyfrować, co to za pojazd, bo u nas rzadko się takie zdarzają - przekonuje dyrektor urzędu Tadeusz Piętowski.

Osoby z zaświadczeniami uprawniającymi do pobierania zasiłku w wysokości 559 złotych wsiadają często do samochodów wartych kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Świat fikcji

Jeden z bezrobotnych, spotkanych przed urzędem ten fenomen tłumaczy bardzo prosto: - W praktyce jest inaczej niż w teorii, bo ludzie pracują, a tak naprawdę są niezarejestrowani. W praktyce pracują prawie wszyscy, w teorii - nie pracuje 35 procent.

Dyrektor urzędu pracy wprost przyznaje, że cała ta sytuacja, to "naciąganie państwa". - To jest naciąganie, nie ukrywam, że jest. Powiem, że jest to bardzo męczące i na to zwracam szczególną uwagę. Ci ludzie codziennie nas oblegają, jest mnóstwo osób, które przychodzą i każdy czegoś chce. Trudno zaproponować pracę, bo często jest to fikcyjne wyrażenie chęci jej podjęcia - mówi Piętowski.

Pracują

Biorąc pod uwagę tak wielką skalę bezrobocia - powiat Szydłowiecki zadziwiająco dobrze się rozwija. Nowe domy wyrastają tu, jak grzyby po deszczu. Wszyscy, których reporter TVN24 zapytał, czy na co dzień pracują odpowiedzieli, że tak. Nie chcieli jednak rozmawiać o szczegółach.

Zasiłek dla berobotnych przysługuje tylko tym, którzy w ciągu ostatnich 18 miesięcy przepracowali legalnie przynajmniej rok. Pozostałym bezrobotnym - dzięki rejestracji - przysługuje ubezpieczenie zdrowotne.

Autor: mn / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24

Pozostałe wiadomości