Przedstawiciele czterech organizacji lekarskich spotkają się dziś w Warszawie, żeby podjąć dalsze decyzje w sprawie tzw. protestu pieczątkowego.
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Zielonogórskiego, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz lekarzy skupionych wokół portalu internetowego Konsylium24. Organizacje te pod koniec grudnia ub.r. wydały rekomendację w sprawie nieokreślania przez lekarzy na receptach poziomu odpłatności za leki, czyli tzw. protestu pieczątkowego. W związku z nim lekarze nie wypełniają na receptach rubryki z określeniem poziomu refundacji, przybijając w tym miejscu pieczątkę "do decyzji NFZ". Domagają się też zniesienia obowiązku wypisywania na receptach poziomu odpłatności pacjenta za leki. Wskazują, że nie mają narzędzia pozwalającego weryfikować, czy pacjent jest ubezpieczony, tymczasem za błędną weryfikację z mocy rozporządzenia grożą im kary.
Ostateczną decyzję odnośnie tej sytuacji, która jest w Polsce i tego niepokoju z powodu błędnego prawa, podejmiemy jutro w momencie, kiedy cztery organizacje, które zdecydowały o podjęciu protestu, spotkają się Krzysztof Radkiewicz, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego
Pat trwa
W ub. środę po rozmowach lekarze i aptekarze podpisali wstępne porozumienie z Ministerstwem Zdrowia w sprawie przepisów refundacyjnych.
Resort zdrowia zapowiedział, że po zawieszeniu protestu w trybie pilnym zainicjuje nowelizację ustawy refundacyjnej. Ministerstwo ma też dokonać zmian w rozporządzeniu dotyczącym recept, m.in. przez usunięcie konieczności wypisywania na nich poziomu refundacji dla leków objętych jednym poziomem finansowania.
Wcześniej tego samego dnia premier Donald Tusk zadeklarował, że wyraża gotowość do prac na rzecz zawieszenia mechanizmu karania lekarzy za niedokładne sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony. Miałoby to obowiązywać do czasu opracowania informatycznego centralnego wykazu osób ubezpieczonych.
Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego i OZZL zapowiedzieli, że przed wprowadzeniem zmian nie przerwą prowadzonego od 1 stycznia protestu. Naczelna Rada Lekarska rekomendację w sprawie protestu lekarzy ma wydać 13 stycznia na nadzwyczajnym posiedzeniu.
W niedzielę przedstawiciele PZ z całej Polski spotkali się w Łodzi, gdzie rozmawiali o sytuacji w ochronie zdrowia m.in. po spotkaniu z premierem i ministrem zdrowia.
OZZL skupia blisko 35 tys. lekarzy z całego kraju. Porozumienie Zielonogórskie zrzesza natomiast 13 tys. lekarzy z 14 województw. W Polsce jest ponad 120 tys. lekarzy.
Konferencja prasowa po spotkaniu zapowiedziana jest na godz. 18.
Źródło: PAP