Dyrektor Lasów Państwowych o "wielkiej batalii" przed wyborami. "Polska prawica pokaże teraz wielką swoją moc"

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Dyrektor Lasów Państwowych: polska prawica pokaże teraz rzeczywiście wielką swoją moc
Dyrektor Lasów Państwowych: polska prawica pokaże teraz rzeczywiście wielką swoją moc TVN24
wideo 2/4
TVN24Dyrektor Lasów Państwowych: polska prawica pokaże teraz rzeczywiście wielką swoją moc

Jesteśmy silni i gotowi, żeby wygrać tę wielką batalię - mówił na konferencji prasowej w Sejmie dyrektor Lasów Państwowych Józef Kubica, nawiązując do jesiennych wyborów parlamentarnych. Wyraził opinię, że "polska prawica pokaże teraz rzeczywiście wielką swoją moc". W konferencji prasowej udział wzięli również politycy Solidarnej Polski.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w mediach społecznościowych, że na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów. Jak poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie wiceszef resortu Edward Siarka (Solidarna Polska) w podjętej uchwale "rząd polski w sposób wyraźny zwraca uwagę na to, aby (...) przestrzegać zawsze tych zapisów, które mówią o tym, że lasy są wyłączną kompetencją państw narodowych".

- To jest dzisiaj sprawa fundamentalna dla nas, jeśli idzie o kwestie obrony suwerenności, obrony naszych interesów gospodarczych i również wielkiego dorobku leśników wypracowanego przez sto lat funkcjonowania Lasów Państwowych - dodał.

Czy Puszcza Karpacka istnieje? Dziennikarka pyta, wiceminister odpowiada >>>

Dyrektor Lasów Państwowych: polska prawica pokaże wielką moc

W konferencji, obok wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki oraz wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia (Solidarna Polska), udział wziął również dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica, który powiedział, że bardzo się cieszy, iż "rząd Zjednoczonej Prawicy poparł naszą inicjatywę w obronie polskich lasów". - Jesteśmy silni i gotowi, żeby wygrać tę wielką batalię wyborczą 2023 na jesieni. Myślę, że damy radę, że polska prawica pokaże teraz rzeczywiście wielką swoją moc - dodał.

Do słów dyrektora Kubicy odniósł się rzecznik Greenpeace Polska Marek Józefiak.

"Czy ktoś ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, że ziobryści uczynili z Lasów Państwowych swoją przybudówkę?" - pytał na Twitterze rzecznik Greenpeace Polska. Udostępnił wypowiedź Kubicy, który jest także radnym sejmiku województwa śląskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Wyrok TSUE w sprawie lasów

Sprzeciw wśród polityków partii rządzącej jak i leśników wzbudziła między innymi propozycja w sprawie przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych kompetencji Unii Europejskiej. W styczniu tego roku Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię w sprawie zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tak zwanych kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.

Ponadto na początku marca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku uznał, że organizacje ochrony przyrody powinny mieć prawo kwestionować przed sądem plany urządzenia lasu. Sprawa dotyczyła skargi skierowanej przeciwko Polsce przez Komisję Europejską.

Komisja zarzuciła Polsce naruszenie przepisów dyrektywy siedliskowej i ptasiej poprzez wprowadzenie do prawa krajowego przepisów, zgodnie z którymi "gospodarka leśna prowadzona w oparciu o dobrą praktykę nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody na mocy wyżej wymienionych dyrektyw". Drugi zarzut dotyczył braku możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości