TVN24 | Polska

Krystyna Łybacka nie żyje. Była minister edukacji miała 74 lata

TVN24 | Polska

Autor:
JS,
mart
Źródło:
tvn24.pl
Gawkowski: chciałbym oddać hołd pani ministerTVN24
wideo 2/3
TVN24Gawkowski: chciałbym oddać hołd pani minister

"Krystyna Łybacka już nigdy nikomu nie doradzi" - napisał Waldemar Witkowski, szef Unii Pracy. To on poinformował o śmierci byłej posłanki i minister edukacji, przez lata związanej z lewicą.

Krystyna Łybacka urodziła się 10 lutego 1946 roku.  Była posłanką na Sejm w latach 1991–2014 i minister edukacji narodowej i sportu w latach 2001 - 2004, a od 2014 roku także deputowaną do Parlamentu Europejskiego. W 2019 uznana została za najbardziej pracowitego europosła w kategorii edukacja, kultura i media w ramach plebiscytu MEP Awards organizowanego przez "The Parliament Magazine". W tym samym roku nie wystartowała już jednak w kolejnych wyborach europejskich i zdecydowała o zawieszeniu działalności politycznej.

- To będzie rewolucja w moim życiu. Po 30 latach życia z kalendarzem w ręku wszystko się zmieni. Tyle nieprzeczytanych książek na mnie czeka, całe archiwum do uporządkowania. Sama książki nie napiszę, bo nie znoszę pisać. Mogę ją podyktować. Czeka na mnie trochę zwykłego życia. Tylko wnuki nie czekają, bo ich nie mam - mówiła wówczas "Wysokim Obcasom".

Łybacka była doktorem nauk matematycznych oraz wykładowczynią akademicką związaną z Politechniką Poznańską. Aktywnie działała w Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Krystyna Łybacka zmarła w poniedziałek 20 kwietnia w szpitalu w Poznaniu, w godzinach wieczornych. Były dyrektor jej biura Ryszard Zaczyński poinformował poznańskie media, że śmierć nie miała związku z epidemią koronawirusa. - To była krótka i ciężka choroba - powiedział poznańskiej "Gazecie Wyborczej".

Krystyna Łybacka nie żyjeTVN24

"Chciałbym oddać hołd pani minister i pani poseł"

Na swoim profilu na Twitterze kondolencje dla rodziny Krystyny Łybackiej zamieścił prezydent Andrzej Duda. "Odeszła Pani Minister Krystyna Łybacka. Wielka i niezwykle elegancka Dama. Piękny Człowiek. Bardzo będzie Jej brakowało w polskim życiu i w polityce. Łączę się w żalu z Najbliższymi Pani Minister, Przyjaciółmi i Tymi wszystkimi, co łzę w oku mają" - napisał prezydent.

Byłą minister na antenie TVN24 pożegnał przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. - Chciałbym złożyć bardzo duże kondolencje rodzinie zmarłej w nocy wielkiej postaci polskiej lewicy - posłanki Krystyny Łybackiej, która odeszła od nas, ale przez dziesiątki lat była polską polityczką, posłanką, była eurodeputowaną, a przede wszystkim ministrem polskiego rządu, ministrem edukacji w latach 2001-2005. To wielka postać i chciałbym oddać hołd pani minister i pani poseł - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego".

"Odeszła Krystyna Łybacka, wielka dama polskiej lewicy. Wielkością jej było to czego w polityce najmniej: mądrość, empatia, czułość i kultura. Będziemy tęsknić za Tobą, Krysiu" - napisał z kolei na Twitterze eurodeputowany i kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.

"Krystyna Łybacka już nigdy nikomu nie doradzi, co ma robić. Zawsze była wierna SLD i taką ją zapamiętam" - napisał na Facebooku Waldemar Witkowski, szef Unii Pracy. To on jako pierwszy poinformował o śmierci polityczki.

Leszek Miller napisał na Twitterze: "Odeszła wielka dama polskiej polityki. Znakomita minister edukacji, wieloletnia posłanka do Sejmu z ramienia SLD. Ceniona członkini Parlamentu Europejskiego. Wielkopolanka o błyskotliwej inteligencji. Dobry i uczciwy Człowiek. Cześć Jej pamięci".

Autor:JS, mart

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marek Zakrzewski/PAP