Mija 229 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów - pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie, a drugiej na świecie po amerykańskiej. Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w mszy za ojczyznę, wręczy odznaczenia państwowe, a także wygłosi telewizyjne orędzie. W związku z sytuacją w kraju i na świecie, część rocznicowych inicjatyw została przeniesiona do internetu.
Uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 maja rozpoczną się rano. O godzinie 10 w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela para prezydencka weźmie udział w mszy świętej za ojczyznę. Z powodu pandemii w nabożeństwie będzie uczestniczyła ograniczona liczba osób.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO>>> Następnie w południe w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość, w trakcie której prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia, w tym najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. Około południa głowa państwa wystąpi z orędziem z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Zastąpi ono zwyczajową uroczystość na Placu Zamkowym.
Duża część obchodów w internecie
W tym roku ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną i związane z nią obostrzenia, znaczna część rocznicowych inicjatyw będzie dostępna w internecie.
Jedną z nich będzie prezentacja na stronie Archiwów Państwowych i w mediach społecznościowych rękopisu Konstytucji 3 maja oraz sposobu jego przechowywania i zabezpieczenia. Zamek Królewski w Warszawie przygotował m.in. webinarium poświęcone Konstytucji 3 maja z udziałem profesora Wojciecha Fałkowskiego, a Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie opublikuje blisko 20 ilustrowanych artykułów popularnonaukowych na temat dokumentu i jego twórców.
Publikację materiału dotyczącego konstytucji z 1791 roku zaplanowało także Europejskie Centrum Solidarności. Przedstawione w nim zostaną m.in. historyczne analogie pomiędzy sytuacją Polski w końcu XVIII i w schyłkowym okresie PRL, a także rola mitu Konstytucji 3 maja i jego wpływ na wydarzenia z sierpnia 1980 r. i działalność NSZZ Solidarność.
Konstytucja 3 maja
Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione. 3 maja ponownie stał się państwowym świętem w 1990 roku.
Uchwalony 3 maja 1791 roku akt prawny był pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie. Powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska. Ta "ustawa rządowa" zawierała wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa.
Konstytucja 3 maja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24