Od soboty w czerwonej strefie, z najpoważniejszymi obowiązkowymi ograniczeniami, znajdą się 32 powiaty, między innymi tatrzański, otwocki i kartuski oraz sześć miast na prawach powiatu: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin. Cała reszta Polski znajdzie się w strefie żółtej, co także oznacza wprowadzenie szeregu obostrzeń. Zmiany będą obowiązywać od soboty 10 października.
W czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cała Polska znajdzie się od soboty w strefie żółtej, co oznacza wprowadzenie szeregu obostrzeń dla obywateli. Dodatkowo od soboty w życie wejdą nowe zasady dotyczące strefy żółtej, m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W strefie czerwonej znalazły się 32 powiaty i sześć miast na prawach powiatu.
Obszar czerwony obejmie powiaty:
- aleksandrowski, województwo kujawsko-pomorskie, - Grudziądz, województwo kujawsko-pomorskie, - janowski, województwo lubelskie, - łęczyński, województwo lubelskie, - włodawski, województwo lubelskie, - bełchatowski, województwo łódzkie, - wieluński, województwo łódzkie, - Piotrów Trybunalski, województwo łódzkie, - limanowski, województwo małopolskie, - myślenicki, województwo małopolskie, - nowotarski, województwo małopolskie, - suski, województwo małopolskie, - tatrzański, województwo małopolskie, - otwocki, województwo mazowieckie, - szydłowiecki, województwo mazowieckie, - oleski, województwo opolskie, - dębicki, województwo podkarpackie, - mielecki, województwo podkarpackie, - białostocki, województwo podlaskie , - zambrowski, województwo podlaskie, - Suwałki, województwo podlaskie, - kartuski, województwo pomorskie, - kościerski, województwo pomorskie, - pucki, województwo pomorskie, - słupski, województwo pomorskie, - Sopot, województwo pomorskie, - kłobucki, województwo śląskie, - kielecki, województwo świętokrzyskie, - Kielce, województwo świętokrzyskie, - bartoszycki, województwo warmińsko-mazurskie, - działdowski, województwo warmińsko-mazurskie, - iławski, województwo warmińsko-mazurskie, - ostródzki, województwo warmińsko-mazurskie, - krotoszyński, województwo wielkopolskie, - międzychodzki, województwo wielkopolskie, - rawicki, województwo wielkopolskie, - wolsztyński, województwo wielkopolskie, - Koszalin, województwo zachodniopomorskie.
Obostrzenia w strefie czerwonej
Jakie obostrzenia wejdą w życie w strefie czerwonej i co pozostaje bez zmian?
Gastronomia
W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach - od 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość - na jedną osobę powinny przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe.
W całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust przez klientów zarówno w lokalach, jak i ogródkach, do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą jeść i pić. Usta i nos musi zakrywać również obsługa.
Dyskoteki i kluby
Utrzymany zostaje zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych. Dodatkowo wprowadzono zakaz działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.
Na imprezach okolicznościowych - mniej gości
W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania epidemii zdecydowano o zmniejszeniu liczby osób (z wyłączeniem obsługi) biorących udział w przyjęciach ślubnych, stypach lub przyjęciach komunijnych, a także innych przyjęciach okolicznościowych. W strefie czerwonej - do 50 osób. To ograniczenie wejdzie w życie 17 października.
Wydarzenia kulturalne
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych i uczestniczenia w nich. W kinach może przebywać 25 procent publiczności. Konieczne jest zachowanie 1,5 metra odstępu między widzami, którzy muszą zakrywać nos i usta.
Sklepy
W kwestii handlu nie wprowadzono dodatkowych obostrzeń w strefie czerwonej. Jak w całym kraju podczas zakupów towarów lub usług obowiązkowe jest noszenie przez klientów rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk.
Hotele
Działalność hotelarska jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu.
Siłownie
W strefie czerwonej w siłowni może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.
Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu
Bez zmian w strefie czerwonej. Obecnie w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
SMS przypomni o wprowadzeniu strefy czerwonej
Od piątku 9 października Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Wszystko po to, żebyśmy pamiętali o przestrzeganiu obowiązujących zasad.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock