TVN24 Biznes | Z kraju

Sklepy, restauracje, salony fryzjerskie w żółtej i czerwonej strefie. Co trzeba wiedzieć

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier: strefa żółta rozszerzona na cały kraj
Premier: strefa żółta rozszerzona na cały kraj TVN24
wideo 2/9
TVN24Premier: strefa żółta rozszerzona na cały kraj

Od 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Poniżej przedstawiamy zasady działalności gospodarczej w strefie żółtej i czerwonej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wcześniej w związku ze wzrostem liczby zakażeń w naszym kraju minister zdrowia Adam Niedzielski i szef policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk zapowiedzieli politykę "zero tolerancji" dla nieprzestrzegania surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego.

Sprawdzamy, co się zmieni od soboty 10 października lub później, a co pozostaje bez zmian.

Wesela i uroczystości rodzinne – ile osób można zaprosić

Jak wynika z rządowych wyjaśnień, obecnie w strefie żółtej można zaprosić do 100 osób z wyjątkiem obsługi, a w strefie czerwonej - 50 osób z wyjątkiem obsługi. W reszcie kraju limit wynosi 150 osób z wyjątkiem obsługi. Limit osób na uroczystościach ulegnie jednak zmianie.

W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania epidemii zdecydowano o zmniejszeniu liczby osób (z wyłączeniem obsługi), biorących udział przyjęciach ślubnych, stypach lub przyjęciach komunijnych, a także innych przyjęciach okolicznościowych:

- w strefie czerwonej do 50 osób;

- strefie żółtej do 75 osób.

Jak informował minister zdrowia Adam Niedzielski, to obostrzenie wejdzie w życie z tygodniowym vacatio legis, od 17 października, żeby - jak tłumaczył - dać możliwość "przeniesienia imprezy, przeorganizowania planów".

Dyskoteki i kluby

Utrzymany zostaje zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych. Dodatkowo pojawi się zakaz działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.

Gastronomia

Zarówno w strefie żółtej, jak i w strefie czerwonej w lokalu gastronomicznym może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe.

W strefie czerwonej restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne będą mogły pracować w godzinach od 6 do 22, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos.

W całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust przez klientów zarówno w lokalach, jak i ogródkach, do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą jeść i pić. Usta i nos musi zakrywać również obsługa.

Sklepy

W kwestii handlu nie wprowadzono dodatkowych obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych. W całym kraju podczas zakupów towarów lub usług obowiązkowe jest noszenie przez klientów rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk.

Kina i teatry

Zarówno w strefie czerwonej, jak i w strefie żółtej w kinie może być 25 proc. publiczności. Konieczne jest też zachowanie 1,5 metra odstępu między widzami, którzy muszą zakrywać nos i usta.

Hotele

Działalność hotelarska jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.

Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp.

Siłownie

W strefie czerwonej w siłowni może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, a w strefie żółtej jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

Bez zmian w strefach żółtej i czerwonej. Obecnie w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne

W całym kraju w parkach rozrywki, wesołych miasteczkach lub parkach rekreacyjnych może przebywać jedna osoba na 5 metrów kwadratowych, z wyłączeniem parkingów. W strefie czerwonej wprowadzono zakaz funkcjonowania takich miejsc, a w strefie żółtej może w nich przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Transport lotniczy

Bez zmian. Obecnie jest obowiązek:

- zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego,

- dezynfekcji statku powietrznego:

a) raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami,

b) po każdej operacji lotniczej z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną,

c) przed i po każdej operacji lotniczej z pasażerami trwającej co najmniej 6 godzin;

- przekazania pasażerom, za pośrednictwem personelu pokładowego, do wypełnienia formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart – w przypadku, gdy pasażer przekracza granicę państwową w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor:ToL/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości