TVN24 | Polska

38 stref czerwonych w Polsce

TVN24 | Polska

Autor:
mart,
kb
Źródło:
tvn24.pl
Premier: strefa żółta rozszerzona na cały kraj TVN24
wideo 2/21
TVN24Premier: strefa żółta rozszerzona na cały kraj

Od soboty w czerwonej strefie, z najpoważniejszymi obowiązkowymi ograniczeniami, znajdą się 32 powiaty, między innymi tatrzański, otwocki i kartuski oraz sześć miast na prawach powiatu: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin. Cała reszta Polski znajdzie się w strefie żółtej, co także oznacza wprowadzenie szeregu obostrzeń. Zmiany będą obowiązywać od soboty 10 października.

W czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cała Polska znajdzie się od soboty w strefie żółtej, co oznacza wprowadzenie szeregu obostrzeń dla obywateli. Dodatkowo od soboty w życie wejdą nowe zasady dotyczące strefy żółtej, m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W strefie czerwonej znalazły się 32 powiaty i sześć miast na prawach powiatu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Obszar czerwony obejmie powiaty:

- aleksandrowski, województwo kujawsko-pomorskie, - Grudziądz, województwo kujawsko-pomorskie,  - janowski, województwo lubelskie, - łęczyński, województwo lubelskie,  - włodawski, województwo lubelskie, - bełchatowski, województwo łódzkie, - wieluński, województwo łódzkie, - Piotrów Trybunalski, województwo łódzkie,  - limanowski, województwo małopolskie,  - myślenicki, województwo małopolskie,  - nowotarski, województwo małopolskie,  - suski, województwo małopolskie, - tatrzański, województwo małopolskie, - otwocki, województwo mazowieckie, - szydłowiecki, województwo mazowieckie,  - oleski, województwo opolskie,  - dębicki, województwo podkarpackie,  - mielecki, województwo podkarpackie,  - białostocki, województwo podlaskie , - zambrowski, województwo podlaskie,  - Suwałki, województwo podlaskie, - kartuski, województwo pomorskie, - kościerski, województwo pomorskie, - pucki, województwo pomorskie, - słupski, województwo pomorskie,  - Sopot, województwo pomorskie,  - kłobucki, województwo śląskie,  - kielecki, województwo świętokrzyskie,  - Kielce, województwo świętokrzyskie,  - bartoszycki, województwo warmińsko-mazurskie,  - działdowski, województwo warmińsko-mazurskie, - iławski, województwo warmińsko-mazurskie,  - ostródzki, województwo warmińsko-mazurskie,  - krotoszyński, województwo wielkopolskie, - międzychodzki, województwo wielkopolskie, - rawicki, województwo wielkopolskie, - wolsztyński, województwo wielkopolskie,  - Koszalin, województwo zachodniopomorskie. 

Sklepy, restauracje, salony fryzjerskie w żółtej i czerwonej strefie. Co trzeba wiedzieć?

Obostrzenia w strefie czerwonej

Jakie obostrzenia wejdą w życie w strefie czerwonej i co pozostaje bez zmian?

Gastronomia

W strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach - od 6.00 do 22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość - na jedną osobę powinny przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe.

W całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust przez klientów zarówno w lokalach, jak i ogródkach, do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą jeść i pić. Usta i nos musi zakrywać również obsługa.

Dyskoteki i kluby

Utrzymany zostaje zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych. Dodatkowo wprowadzono zakaz działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia w pomieszczeniach i innych przestrzeniach zamkniętych.

Na imprezach okolicznościowych - mniej gości

W celu ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania epidemii zdecydowano o zmniejszeniu liczby osób (z wyłączeniem obsługi) biorących udział w przyjęciach ślubnych, stypach lub przyjęciach komunijnych, a także innych przyjęciach okolicznościowych. W strefie czerwonej - do 50 osób. To ograniczenie wejdzie w życie 17 października.

Wydarzenia kulturalne

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych i uczestniczenia w nich. W kinach może przebywać 25 procent publiczności. Konieczne jest zachowanie 1,5 metra odstępu między widzami, którzy muszą zakrywać nos i usta.

Sklepy

W kwestii handlu nie wprowadzono dodatkowych obostrzeń w strefie czerwonej. Jak w całym kraju podczas zakupów towarów lub usług obowiązkowe jest noszenie przez klientów rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk.

Hotele

Działalność hotelarska jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu.

Siłownie

W strefie czerwonej w siłowni może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

Bez zmian w strefie czerwonej. Obecnie w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

SMS przypomni o wprowadzeniu strefy czerwonej

Od piątku 9 października Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Wszystko po to, żebyśmy pamiętali o przestrzeganiu obowiązujących zasad.

Autor:mart, kb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości