TVN24 | Polska

Delta na Śląsku. Badanie wskazuje, że to dominujący wariant koronawirusa

TVN24 | Polska

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP
Wiceminister zdrowia o zakażeniach mutacją Delta w Polsce. "Zaczyna dominować"Program I Polskiego Radia
wideo 2/6
Program I Polskiego RadiaWiceminister zdrowia o zakażeniach mutacją Delta w Polsce. "Zaczyna dominować"

W województwie śląskim dominuje wariant koronawirusa Delta - wynika z próbek, pobranych w czerwcu i lipcu od mieszkańców regionu. Badania przeprowadzili naukowcy zajmujący się sekwencjonowaniem tego patogenu w ramach projektu badawczego, realizowanego wspólnie przez Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Aby zobaczyć, jak zmienia się dynamika zakażeń w woj. śląskim wariantami uznanymi za tzw. warianty alarmowe, naukowcy Gyncentrum przebadali 17 próbek pobranych od pacjentów w czerwcu i lipcu tego roku. Okazało się, że jedyne występujące w nich mutacje to alfa i delta - oba należące do wariantów alarmowych. Badania wykazały, że odpowiedzialny za trzecią falę zakażeń w Polsce wariant alfa został wyparty przez jeszcze bardziej zakaźną mutację delta. O ile ten pierwszy dominował jeszcze w czerwcu, w lipcu był już nieobecny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Na 10 pochodzących z lipca próbek, wszystkie zawierały wariant delta. Wariant ten szybko się rozprzestrzenia, już widzimy wzrost odnotowywanych zakażeń w Polsce. Najlepszą i jedyną ochroną przed ciężkim przebiegiem COVID-19 pozostają szczepienia. W ten sposób dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale także o innych. Najmłodsza osoba, u której wykryliśmy wariant delta to 11-letnie dziecko, które z racji wieku nie mogło jeszcze zostać zaszczepione – powiedziała w czwartek zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum Emilia Morawiec.

Sekwencjonowanie narzędziem w walce z pandemią

Dzięki stałemu monitorowaniu pojawiających się sekwencji można lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i identyfikować ogniska nowych mutacji. W Wielkiej Brytanii sekwencjonowaniu poddaje się co drugą próbkę. W Polsce na taką skalę badań się nie prowadzi, ale już w tej chwili Gyncentrum ma możliwość sprawdzania wariantów w czterech tysiącach próbek tygodniowo. Do tej pory w laboratorium sekwencjonowaniu poddano 900 próbek.

Sekwencjonowanie pomaga wykrywać nowe mutacje wirusówTVN24

Badania nad zróżnicowaniem genetycznym koronawirusa odpowiedzialnego za zakażenia w regionie śląskim przynoszą wiedzę na temat przebiegu, charakteru i dynamiki zakażeń na terenie Śląska. Dane te zasilają także międzynarodowe bazy, takie jak GISAID, Nextstrain, czy Europejskie Archiwum Nukleotydów (ENA), które monitorują występowanie różnych wariantów genetycznych wirusa SARS-CoV-2 i grypy na świecie.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP