W piątek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelę rozporządzenia w sprawie ograniczeń epidemicznych - w pierwszym etapie mogą szczepić się osoby urodzone po 1961 roku, które są dializowane, mają nowotwór, są w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepie. Nowe przepisy, które obowiązują już teraz, zwalniają zawodników kadry narodowej z kwarantanny po powrocie do Polski.
W ostatnich dniach rząd poinformował o zmianie kolejności szczepień, która została ustalona w Narodowym Programie Szczepień. Zapowiedziano, że zgodnie z nowymi zasadami w etapie pierwszym będą mogły być szczepione również niektóre osoby poniżej 60 lat, ale z chorobami przewlekłymi. Kwestię tę precyzuje opublikowana w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Zmiana kolejności szczepień
Zgodnie z nowymi przepisami w ramach etapu pierwszego będą mogły być szczepione "osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: dializowane, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku, licząc od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów".
Nowelizacja doprecyzowuje także, że ze szczepień w etapie pierwszym mogą korzystać również pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Poszerzono również grupę nauczycieli i pracowników pedagogicznych uprawnionych do wcześniejszych szczepień - do grupy tej dopisano pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.
W uzasadnieniu nowelizacji wskazano jednak, że najistotniejszą zmianą rozporządzenia jest zwolnienie z obowiązku kwarantanny przez osoby przekraczające granicę naszego kraju, jeżeli osoby te mają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (chodzi o każdy rodzaj testu) wykonanego, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu.
Sportowcy zwolnieni z obowiązku kwarantanny
Z obowiązku odbycia kwarantanny zwolnieni będą m.in. członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych i członkowie sztabu szkoleniowego, którzy wracają z zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową.
Jak wyjaśniono, proponowane zmiany są związane z koniecznością umożliwienia członkom kadry narodowej, w tym przygotowującym się do Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020 oraz XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020, a także członkom ich sztabów szkoleniowych i ekip towarzyszących, powrotu do Polski z zawodów zagranicznych bez konieczności odbycia kwarantanny, co pozwoli na zachowanie niezbędnej ciągłości procesu szkolenia sportowego.
Ponadto nowe przepisy mają umożliwić ciągłość realizacji szkolenia zawodnikom młodzieżowych kategorii wiekowych oraz zapewnić możliwość właściwego przebiegu współzawodnictwa sportowego i umożliwić sędziom wcześniejsze przybycie na zawody i wypoczynek po nich.
Ponadto w nowelizacji, z zakazu prowadzenia usług hotelarskich wyłączono pobyty w hotelach dziennikarzy w związku z wykonywaniem, poza miejscem stałego zamieszkania, zadań zawodowych. Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w sobotę.
Źródło: PAP