TVN24 | Polska

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą koronawirusa

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
PAP
Prezydent podpisał specustawę dotyczącą koronawirusa
Prezydent podpisał specustawę dotyczącą koronawirusaTVN24
wideo 2/21
TVN24Prezydent podpisał specustawę dotyczącą koronawirusa

Prezydent Andrzej Duda poinformował w sobotę w Nysie (woj. opolskie), że podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa.

Koronawirus w Polsce TVN24

Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, wypłatę zasiłków za czas zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków; wydawanie poleceń przez wojewodę organom administracji, wyłączenia przepisów prawa budowlanego czy ustawy o zamówieniach publicznych. Na jej mocy żołnierze służby czynnej będą mogli wykonywać dodatkowe zadania; uproszczone ma zostać przekazywanie asortymentu przez Agencję Rezerw Materiałowych.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych został przekazany Sejmowi w ubiegłą niedzielę wieczorem. Sejm uchwalił ustawę w poniedziałek. W piątek bez poprawek poparł ją Senat.

Ustawa została opublikowana w sobotę po godzinie 12 w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu, czyli w niedzielę.

Sześć osób zakażonych koronawirusem w Polsce

W środę potwierdzono pierwszy przypadek nowego koronawirusa. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze. Przyjechał z Niemiec. W piątek potwierdzono kolejne cztery przypadki: dwoje pacjentów przebywa w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii), jedna pacjentka w szpitalu w Ostródzie (osoba ta podróżowała autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce).

W sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał, że zakażona jest jeszcze jedna osoba, która podróżowała wspomnianym autokarem z Niemiec. Przebywa w szpitalu w Ostródzie i czuje się dobrze.

CZYTAJ: KIM SĄ KOLEJNY POLSCY PACJENCI ZAKAŻENI KORONAWIRUSEM >>>

Infolinia

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Autor:js/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości