"Pomoc musi znaleźć się jak najszybciej. Trafić dzisiaj, nie za tydzień, nie za dwa tygodnie, nie za miesiąc"

Źródło:
TVN24, PAP
Tomczyk: Sejm nie obraduje, mimo że mógłby obradować
Tomczyk: Sejm nie obraduje, mimo że mógłby obradowaćTVN24
wideo 2/22
Tomczyk: Sejm nie obraduje, mimo że mógłby obradowaćTVN24

Szef klubu KO Cezary Tomczyk zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu w celu zajęcia się pomocą dla przedsiębiorców. - Musi trafić do przedsiębiorców dzisiaj, nie za tydzień, nie za dwa tygodnie - mówił. - Na czas epidemii ZUS powinien przejąć wszystkie koszty wypłacania zwolnień pracowników, nie pracodawcy, bo są już "zaorani" - komentował szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Do sytuacji odniósł się także wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, które zakładają między innymi, że hotele otwarte będą tylko dla podróżujących służbowo, zamknięte zostaną kina, teatry, muzea, galerie. Ograniczona ma być także działalność galerii handlowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ostatnie obostrzenia obowiązujące w Polsce >>>

Szef rządu zapowiedział, że ulgi dla przedsiębiorców - na przykład postojowe, w zapłacie składek ZUS czy dopłaty do wynagrodzeń - będą obowiązywały od 1 listopada

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Tomczyk: składamy wniosek o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk powiedział na konferencji w Sejmie, że w środę premier de facto ogłosił lockdown kraju. Przypomniał, że zgodnie z pierwotnym planem, w środę i czwartek powinien obradować Sejm, ale posiedzenie zostało przełożone o dwa tygodnie na wniosek Prawa i Sprawiedliwości. - Dzisiaj powinien obradować polski Sejm, który powinien zajmować się pomocą dla polskich przedsiębiorców, to właśnie dzisiaj miała zostać uchwalona ustawa, która mówi o tym, że polskim przedsiębiorcom zostaną wypłacone odpowiednie środki - zwrócił uwagę Tomczyk.

CZYTAJ TAKŻE: Posiedzenie Sejmu przełożone. "Tak kończy się jesienna ofensywa Kaczyńskiego" >>>

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) tłumaczył, że posiedzenie Izby zostało przełożone o dwa tygodnie z powodu "dużej liczby zachorowań, szczególnie wśród pracowników".

- Polski Sejm przestał obradować. Dzisiaj składamy wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, by odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, możliwie jak najszybciej, żeby zapewnić pomoc dla polskich przedsiębiorców - zapowiedział Tomczyk.

Ocenił, że rząd przestał zajmować się polskimi przedsiębiorcami. Argumentował, że wiele firm ucierpiało w wyniku obostrzeń wdrożonych na wiosnę i drugiego lockdownu wiele z nich już nie przeżyje, jeżeli nie otrzymają pomocy. - Ta pomoc musi znaleźć się jak najszybciej, pomoc do przedsiębiorców musi trafić dzisiaj, nie za tydzień, nie za dwa tygodnie, nie za miesiąc - mówił Tomczyk.

Grodzki: Senat gotowy do pracy

Niedługo po konferencji szefa klubu KO, marszałek Senatu Tomasz Grodzki zadeklarował, że izba wyższa jest gotowa do pracy nad przepisami, które pomogą przedsiębiorcom.

"Senat jest gotowy pracować nad ustawami, które ułatwią polskim przedsiębiorcom przetrwanie w stanie faktycznego lockdownu, jaki zgotował nam rząd. Jest tylko mały problem: ustawy ważne dla milionów Polek i Polaków nie wyszły jeszcze z Sejmu, bo ten - z woli PiS - nie obraduje" - napisał na Twitterze Grodzki.

Kosiniak-Kamysz: czym się różni sklep w galerii handlowej od sklepu przy ulicy?

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował, że "to, co się dzieje, to, co się może wydarzyć za chwilę, jest tragiczne". - Chodzi o zdrowie i życie dzisiaj w szpitalach, ale też chodzi o zdrowie, życie i przeżycie polskiej gospodarki, polskich firm i polskich pracowników - zwrócił uwagę.

Wskazał, że "branża eventowa to jedna dana, która pokaże skalę zagrożenia". - Z 90 tysięcy osób zatrudnionych w tej branży 60 tysięcy już straciło pracę. Kto będzie dziś zatrudniał kogokolwiek w sklepie, w galerii handlowej, gdziekolwiek, jak to wszystko jest zamknięte? Czym się różni sklep w galerii handlowej od sklepu przy ulicy? Czy nie można ograniczyć osób na metr kwadratowy w galeriach? - pytał.

- Sytuacja jest dramatyczna pod względem wydolności ochrony zdrowia i pod względem gospodarki - ocenił szef Polskiego Stronnictwa Ludowego.

ZOBACZ WIĘCEJ: Ta branża wyjątkowo mocno ucierpiała przez koronawirusa. "Sytuacja jest krytyczna" >>>

Szef ludowców dodał, że jego partia przygotowała cały pakiet rozwiązań przeznaczonych dla przedsiębiorców, takich jak dobrowolny ZUS, obniżki VAT czy uruchomienie niedziel handlowych. - To jest pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i on powinien być jak najszybciej rozpatrzony przez Sejm. Dlatego popieramy wniosek o natychmiastowe zwołanie Sejmu. Natychmiastowe zwołanie Sejmu jest koniecznością - stwierdził.

Kosiniak-Kamysz: to, co się dzieje, to, co się może wydarzyć za chwilę jest tragiczne
Kosiniak-Kamysz: to, co się dzieje, to, co się może wydarzyć za chwilę jest tragiczneTVN24

Gowin: uruchomimy fundusze, które sprawdziły się wiosną

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zaznaczył w czwartek, że w sprawie przedsiębiorców zostaną uruchomione te instrumenty, które sprawdziły się "wiosną tego roku, jak i instrumenty nowe". - Intensywnie pracujemy nad rozporządzeniem, które pozwoli dofinansować wynagrodzenia pracowników branż dotkniętych nowymi obostrzeniami w wysokości około 2000 złotych - powiedział.

- Oprócz tego bierzemy bardzo poważnie pod uwagę możliwość umorzenia subwencji z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm, które ponownie zostały objęte restrykcjami - zapowiedział wicepremier. Zwrócił uwagę, że wymaga to jednak notyfikacji Komisji Europejskiej. - Liczymy, że Komisja podejdzie zdecydowanie bardziej elastycznie do tych spraw w sytuacji, gdy cała Europa dotknięta jest gwałtownym wzrostem zakażeń - powiedział.

Wicepremier wskazał, że rząd zamierza też zwrócić się do Komisji Europejskiej o wydłużenie terminu funkcjonowania tarczy finansowej dla dużych firm tak, aby wnioski mogły być składane do końca marca 2021 roku.

Gowin zapewnił, że dla branż objętych restrykcjami "będziemy przedłużali tak zwane postojowe". - To jest instrument ważny zwłaszcza dla mikrofirm: miesięcznie oznacza to zasilenie budżetu takiej firmy o kwotę około dwóch tysięcy złotych - podkreślił. Dodał, że będzie też przedłużane w czasie zwolnienie ze składek na ZUS na każdego zatrudnionego, a firmy dostaną też możliwość ubiegania się o tak zwane małe dotacje w wysokości pięciu tysięcy złotych.

Jak powiedział, pomoc adresowana będzie do branż, które zostały dotknięte obostrzeniami pod koniec października, czyli na przykład gastronomii i fitnessu, a także tych, które muszą ograniczyć swoją działalność od najbliższej soboty, czyli części handlu, hotelarstwa czy działalności kulturalnej.

Gowin podkreślił, że wszystkie te działania mogą przynieść dobre efekty "tylko wtedy, jeżeli równocześnie zdecydowanie wzmocnimy odpowiedzialność społeczną" i będziemy wszyscy jako obywatele kierować się tymi zasadami sanitarnymi, które wprowadzono w całej Europie, i które zalecają lekarze.

Autorka/Autor:kb, akw //now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

Sąd federalny w San Francisco skazał w piątek Davida DePape'a na 30 lat więzienia za próbę porwania w 2022 roku ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i zranienie jej męża. Prokuratorzy żądali kary 40 lat więzienia.

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl