"Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała, to jest możliwe, że pewnych modyfikacji dokonamy"

Źródło:
TVN24, PAP
Wiceszef MSWiA: siedem tysięcy wykroczeń w pierwszy weekend ostrzejszych restrykcji
Wiceszef MSWiA: siedem tysięcy wykroczeń w pierwszy weekend ostrzejszych restrykcjiTVN24
wideo 2/22
Wiceszef MSWiA: siedem tysięcy wykroczeń w pierwszy weekend ostrzejszych restrykcjiTVN24

Policja przeprowadziła w weekend prawie 30 tysięcy kontroli dotyczących przestrzegania przepisów epidemicznych. Sprawdzano pojazdy komunikacji zbiorowej, obiekty handlowe, restauracje, siłownie czy dyskoteki – przekazał w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Rzecznik rządu Piotr Mueller, zapytany o możliwość wprowadzenia kolejnych obostrzeń, na przykład zakazu przemieszczenia się w okresie Wielkanocy, odpowiedział, że modyfikacje obecnych zasad są możliwe, "jeżeli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała".

Od soboty w całym kraju obowiązują zaostrzone restrykcje związane z epidemią COVID-19. Zamknięte są szkoły, hotele, baseny, obiekty sportowe. Restrykcje te mają obowiązywać do 9 kwietnia. Przedłużono obowiązujące już wcześniej przepisy, w tym limit osób w transporcie zbiorowym czy na domowym spotkaniu, obowiązkowe zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki w miejscach publicznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

TAK RELACJONOWALIŚMY KONFERENCJĘ MUELLERA I WĄSIKA W TVN24.PL

Prawie 30 tysięcy kontroli

Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że sytuacja jest monitorowana. - Żeby obostrzenia miały sens, ważne jest ich egzekwowanie. Dlatego też policja i wszystkie inne służby podejmują stosowne działania – dodał.

Mueller: na rozwój epidemii wpływa nie tylko kwestia przestrzegania obostrzeń, ale także brytyjska mutacja
Mueller: na rozwój epidemii wpływa nie tylko kwestia przestrzegania obostrzeń, ale także brytyjska mutacjaTVN24

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik podkreślił, że policja oprócz codziennych zadań wykonuje także te związane ze zwalczaniem epidemii. Poinformował, że codziennie do tych zadań jest delegowanych nawet 20 tysięcy funkcjonariuszy, a w niedzielę tę pracę wykonywało 15 tysięcy policjantów.

- Policja realizuje kontrole, interwencje, sprawdzając przestrzeganie przepisów epidemicznych. Tylko w ten weekend takich działań było prawie 30 tysięcy. To były działania samej policji albo policji z sanepidem – mówił.

- Te działania polegały na kontroli pojazdów komunikacji zbiorowej, obiektów handlowych, restauracji, klubów fitness, dyskotek – wymieniał Wąsik. - Policja sprawdzała, czy w tych obiektach obostrzenia są przestrzegane, czy te obiekty pozostają zamknięte – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Prawie 2,5 tysiąca mandatów, kilkaset wniosków do sądu. Bilans pierwszego dnia zaostrzonych restrykcji>>>

Siedem tysięcy wykroczeń

Wąsik przekazał, że policjanci kontrolują także przestrzeganie kwarantanny przez osoby, które zostały na nią skierowane. Dodał, że w niedzielę policja przeprowadziła 350 kontroli.

Wiceszef MSWiA poinformował, że w ostatni weekend funkcjonariusze stwierdzili 7 tysięcy wykroczeń związanych z łamaniem obostrzeń covidowych. W 4,8 tysiąca przypadków policjanci wystawili mandaty, a w 1,1 tysiąca przypadków - w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania nosa i ust maseczką ochronną - zastosowali pouczenie. Wiceszef MSWiA poinformował, że w najbliższych dniach policja będzie "intensyfikować swoje działania", które mają doprowadzić do "większego przestrzegania przepisów epidemicznych w Polsce".

"Tak daleko idących rozwiązań nie chcemy wprowadzać"

Rzecznik rządu został zapytany, czy po przekroczeniu 30 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem dziennie planowane jest wprowadzenie kolejnych obostrzeń, na przykład zakazu przemieszczenia się w okresie Świąt Wielkanocnych.

- Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie tego wymagała, to oczywiście jest możliwe, że pewnych modyfikacji dokonamy, natomiast, czy to będą tak daleko idące rozwiązania, jak spekulują media w tej chwili, ja odpowiedzieć na to pytanie nie jestem w stanie – powiedział Piotr Mueller. Zwrócił uwagę, że w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy czy Francja, wprowadzono obostrzenia, które są bardzo daleko idące, na przykład godzinę policyjną we Francji.

- My oczywiście tak daleko idących rozwiązań nie chcemy wprowadzać, ale to pokazuje powagę sytuacji epidemicznej w całej Europie – przekonywał.

Rzecznik rządu przypomniał, że wszelkie decyzje związane z wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa podejmowane są na podstawie danych dotyczących epidemii. - W tej chwili od minionej soboty obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa we wszystkich województwach w tym samym zakresie – zaznaczył Mueller. - Te wszystkie obostrzenia mają charakter w tej chwili już powszechny – zaznaczył.

Niedzielski: apeluję o poważne traktowanie wszystkich regulacji i obostrzeń
Niedzielski: apeluję o poważne traktowanie wszystkich regulacji i obostrzeńTVN24

"Liczę na to, że polskie sądy nie będą już miały żadnych wątpliwości"

W trakcie konferencji padło pytanie o decyzje niektórych sądów, które orzekają, że mandaty nakładane na podstawie rozporządzeń covidowych są nieważne, bo "przygotowane przepisy w wielu wymiarach nie trzymają się konstytucji".

- Jesienią zeszłego roku została dokonana modyfikacja ustawy, która rozszerzała podstawę ustawową do tego, aby w sposób szczegółowy uregulować kwestie obostrzeń w rozporządzeniu – powiedział rzecznik rządu.

- W związku z tym ta zmiana została dokonana. Liczę na to, że polskie sądy nie będą już miały żadnych wątpliwości, choć, tak jak mówię, pojedyncze wyroki w tym zakresie powodowały pewne nieścisłości – dodał.

Mueller: jeśli obostrzenia będą dalej przedłużane, tarcza branżowa będzie również przedłużana

Mueller powiedział, że do tej pory w ramach rządowego wsparcia dla firm przekazano przedsiębiorcom blisko 200 miliardów złotych. - Tylko w tym roku na pomoc pracownikom polskich firm przeznaczyliśmy ponad 24 miliardy złotych - dodał.

Mówił, że zmieniono zasady dotyczące umarzania środków z tarczy finansowej 1.0, "a co za tym idzie, dodatkowe kilka miliardów trafi do przedsiębiorców, bo będą mieli pełne umorzenie subwencji. - To około siedem miliardów złotych – przekazał.

Mueller zapowiedział przedłużenie tarczy branżowej. - My stale w tym zakresie przedłużamy działania tam, gdzie jest to potrzebne, oczywiście jeśli obostrzenia dalej będą przedłużane, tarcza branżowa również będzie przedłużana – zapewnił.

Mueller: za wcześnie, by mówić o wpływie pandemii na wybory w Rzeszowie

Rzecznik rządu pytany był na konferencji prasowej, czy rząd bierze pod uwagę przesunięcie przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa, które zgodnie z rozporządzeniem premiera mają się odbyć 9 maja.

Mueller podkreślił, że wybory w Rzeszowie "to jeszcze perspektywa wielu tygodni". - Z tak odległej perspektywy czasowej nie sposób jeszcze oceniać, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna i czy wybory będą mogły się odbywać, więc te decyzje jeżeli zapadną, to dopiero za dłuższy czas – powiedział.

Rzecznik rządu: we wtorek szereg spotkań premiera przed szczytem UE

Rzecznik rządu przekazał, że we wtorek odbędzie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, prezydentami: Rumunii i Litwy oraz szefami rządów Belgii i Węgier. - To jest rutynowe spotkanie przed zbliżającym się posiedzeniem Rady Europejskiej, które odbędzie się w czwartek i piątek – dodał.

Przypomniał, że głównym tematem unijnego szczytu ma być pandemia COVID-19, między innymi kwestia zwiększenia dostaw szczepionek, a także odnowienie zasobów produkcyjnych UE "w zakresie spraw medycznych" oraz "wszystkich łańcuchów dostaw". Chodzi o to - jak tłumaczył - by w przyszłości Unia Europejska była odpowiednio przygotowana do tego typu kryzysów, jak mamy obecnie. Szczyt - jak zaznaczył - odbędzie się w formie wideokonferencji.

Autorka/Autor:js//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl