Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 279 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 oraz o śmierci czterech kolejnych osób. Łącznie w Polsce potwierdzono zakażenie u 40 383 osób, spośród których 1 627 zmarło.
Resort zdrowia przekazał w poniedziałek po godzinie 10.30 informację o 279 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Liczba nowych infekcji jest niższa niż w niedzielę, kiedy odnotowano 358 zakażeń.
Przypadki infekcji, o których poinformowało Ministerstwo Zdrowia, dotyczą województw: śląskiego (55), mazowieckiego (54), małopolskiego (40), wielkopolskiego (34), podkarpackiego (22), dolnośląskiego (22), łódzkiego (16), lubuskiego (10), świętokrzyskiego (5), podlaskiego (4), opolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (4), warmińsko-mazurskiego (4), zachodniopomorskiego (4) i pomorskiego (1).
W poniedziałek resort przekazał też informację o śmierci czterech osób w wieku od 80 do 86 lat. "Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - dodało Ministerstwo Zdrowia.
"Ze względu na zdublowany przez WSSE w Katowicach zgon osoby z dnia 17.07.2020, usuwamy go z wykazu" - poinformował dodatkowo resort.
Łącznie w Polsce od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 40 383 osób, spośród których 1 627 zmarło.
Codzienny raport o koronawirusie
Wcześniej Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane w codziennym "raporcie o koronawirusie". Wynika z niego, że:
- 89 822 osoby są objęte kwarantanną; - 9 557 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym ; - 1 575 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych ; - 72 respiratory są wykorzystywane; - 30 539 osoby wyzdrowiały.
Ognisko w Małopolsce
W domu opieki w Grobli (Małopolska) stwierdzono dotychczas 89 przypadków zakażenia koronawirusem. Placówka jest objęta kwarantanną, a służby dostarczają tam odzież ochronną i środki dezynfekujące. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że w Małopolsce odnotowano 115 nowych przypadków koronawirusa. W domu opieki w Grobli, gdzie stwierdzono ich 76, przebywają osoby niepełnosprawne i przewlekle chore.
Placówka jest objęta kwarantanną, a Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego zapewnia, że natychmiast po stwierdzeniu pierwszych zakażeń podjęto zdecydowane działania i dokonano niezbędnej reorganizacji.
Kwarantanna w klasztorze na Śląsku
Koronawirus w zakonie ojców paulinów w Leśniowie (Śląskie). Klasztor został zamknięty, a przebywający w nim zakonnicy poddani kwarantannie po tym, jak mieli kontakt z zakażoną siostrą zakonną. W kwarantannie są również siostry obliczanki z Żarek, u których przebywała na urlopie zakażona zakonnica.
W klasztorze na początku lipca odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Leśniowskiej, jednak jak przekazali paulini, to nie tam pojawił się wirus. Siostra zakaziła się dziesięć dni później w Częstochowie, gdzie miała bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.
"Epidemia zdecydowanie nie wygasa"
Profesor Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który był w poniedziałek gościem "Wstajesz i wiesz" w TVN24, podkreślał, że "epidemia zdecydowanie nie wygasa" i "codziennie rejestrujemy znaczącą liczbę nowych chorych". - Czy da się zupełnie wyeliminować to zakażenie? Obawiam się, że nie - stwierdził. Jako przykład podał grypę. - Jej nie udało się wyeliminować, pomimo tego, że dysponujemy szczepionką, która zmniejsza prawdopodobieństwa zakażenia - wskazywał.
Jego zdaniem "jedyna rozsądna strategia" to chronienie osób, które są "najbardziej narażone na tragiczne skutki infekcji" czyli osób starszych i przewlekle chorych.
Proponowane zmiany obostrzeń
W piątek Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów, które zmienia reguły dotyczące dystansu społecznego i innych regulacji związanych z pandemią COVID-19.
Z rozporządzenia wynika, że dystans społeczny zostanie skrócony z 2 do 1,5 m, na targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 procent.
Rozporządzenie ma wejść w życie 21 lipca 2020 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać 4 sierpnia 2020 r.
Źródło: TVN24