Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Ministerstwo Zdrowia: 680 nowych przypadków zakażenia koronawirusemTVN24
wideo 2/17
TVN24Ministerstwo Zdrowia: 680 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

680 - najwięcej od początku pandemii - nowych przypadków SARS-CoV-2 potwierdzono we wtorek. Koronawirusem w Polsce zakaziło się już ponad 48 tys. osób. Zmarło 1738 osób chorych na COVID-19. Ponad 35 tys. osób wyzdrowiało. Zobacz najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące między innymi wykorzystywanych aktualnie respiratorów.

222 z 680 dzisiejszych zakażeń to zachorowania na Śląsku. W tym regionie kraju jest zdecydowanie najwięcej zakażeń oraz zgonów osób chorych na COVID-19. Wtorkowy komunikat Ministerstwa Zdrowia mówi też o 94 infekcjach w Wielkopolsce, 88 w Małopolsce, 49 na Mazowszu, 47 na Dolnym Śląsku, 41 na Podkarpaciu, 39 w województwie łódzkim, 26 w świętokrzyskim. W pozostałych rejonach jest po kilka i kilkanaście zachorowań (zobacz tabelkę niżej).

Zmarło kolejnych sześć osób chorych na COVID-19. To pacjenci w wieku od 60 do 91 lat, którzy byli hospitalizowani w Poznaniu, Przemyślu, Gliwicach, Łańcucie, Krakowie i Raciborzu.

Wczoraj zachorowań było 575 - o 105 mniej. W niedzielę - 548, w sobotę - 658. Do dziś to właśnie 1 sierpnia odnotowano najwyższy dzienny bilans zachorowań.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (na podstawie witryny gov.pl):

Według komunikatów przekazanych we wtorek przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 48 149 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarło 1738 osób (Co wiemy o zmarłych?), - 1859 "łóżek COVID-19" w szpitalach jest zajętych, - 65 respiratorów jest wykorzystywanych, - 98 875 osób jest objętych kwarantanną, - 8 499 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, - 35 056 osób wyzdrowiało.

ZOBACZ >> Czy dzieci wrócą do szkół od września? Rządzący chcą, żeby decydowano w poszczególnych powiatach

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. Od 25 lipca wymagany dystans społeczny został skrócony z dwóch metrów do półtora metra. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos. Maseczki trzeba też zakładać w komunikacji miejskiej.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych. Dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 uczestników. 17 lipca ten limit został zwiększony i w takich imprezach może wziąć udział więcej osób, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Jakie restrykcje nadal obowiązują? ZOBACZ LISTĘ

Trzeci etap luzowania obostrzeń

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Początek luzowania obostrzeń

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

Stan epidemii ogłoszono 20 marca

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczyły także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: .LUKASZ CAPAR/ GLOS POMORZA/ POLSKA PRESS/GALLO IMAGES

Tagi:
Raporty: