Na Kontakt 24 otrzymaliśmy list od czytelnika, który chciał zawiesić swoją działalność gospodarczą. Skarżył się, że przez godziny dzwonił do różnych instytucji i nikt nie był w stanie mu pomóc. Dziennikarz "Czarno na białym" Daniel Chaliński postanowił pójść jego drogą i sprawdzić, co można zrobić, kiedy urząd z powodu pandemii koronawirusa jest zamknięty, a chcemy zrezygnować z dalszej działalności. Oto kilka przykładów.
Urząd Miejski w Chrzanowie informuje na swojej stronie, że od 16 marca kontakt z nim i podległymi jednostkami powinien odbywać się z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej, telefonicznej, a także korespondencji tradycyjnej. W Poznaniu, sale obsługi klienta we wszystkich siedzibach urzędu miasta pozostają zamknięte, a urzędnicy pracują w trybie zdalnym - przez internet oraz telefonicznie.
W ograniczonym trybie pracuje też na przykład urząd warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Na jego stronie internetowej można przeczytać prośbę, o dokonywanie wszystkich czynności dotyczących działalności gospodarczej z wykorzystaniem podpisu elektronicznego.
Jak zatem w tej sytuacji zamknąć lub zawiesić działalność gospodarczą?
KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>
Nie wychodząc z domu
Jeżeli korzystamy z bankowości internetowej, możemy zawiesić lub zamknąć działalność gospodarczą przez internet. Jest to najprostszy, a w sytuacji pandemii - najlepszy sposób, ponieważ można to zrobić nie wychodząc z domu.
Na początku odwiedzamy stronę ceidg.gov.pl, a dokładniej zakładamy tam nowe konto przedsiębiorcy. Jako sposób potwierdzenia tożsamości wybieramy login.gov.pl. Po przejściu dalej, strona przekierowuje nas na witrynę profilu zaufanego, gdzie należy dokonać logowania za pomocą hasła lub przez bankowość elektroniczną. Osoby nieposiadające profilu zaufanego, mogą go szybko i bezpłatnie stworzyć w serwisie transakcyjnym danego banku.
Kiedy mamy już założony profil zaufany, strona banku z powrotem przekieruje nas do panelu przedsiębiorcy na ceidg.gov.pl. Wypełniamy wniosek i zamykamy działalność.
W razie kłopotów, na stronie ceidg.gov.pl działa centrum pomocy. Klikamy w tę zakładkę - wyświetla się numer eksperta, który postara się odpowiedzieć na trapiące nas pytania. Na stronie znajduje się także szereg przygotowanych, najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi.
Zawieszenie i przeczekanie
Inną możliwością dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest przeczekanie okresu zamknięcia urzędów. Kiedy to nastąpi czyli po ich otwarciu - przychodzimy do urzędu i składamy papierowy wniosek z datą zawieszenia bądź zamknięcia działalności, np. z dniem 19 marca. Konstytucja Biznesu, czyli pakiet ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności, przewiduje możliwość zawieszenia działalności wstecz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że musi to być zgodne z prawdą. Po złożeniu wniosku w urzędzie, czeka nas weryfikacja przez ZUS czy Urząd Skarbowy.
Jeżeli chodzi o płacenie składek, to od dnia zawieszania lub zamknięcia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania składek ubezpieczeniowych, aż do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.
Wizyta u notariusza
Dla osób, które z bankowości internetowej nie korzystają, oraz dla tych, którzy nie chcą czekać aż urzędy zostaną otwarte, istnieje trzecia możliwość - należy wydrukować i wypełnić formularz CEIDG-1. To oznacza jednak konieczność udania się z nim do notariusza, który musi poświadczyć nasz podpis. Koszt takiego poświadczenia to około dwudziestu złotych. Dokument poświadczający wkładamy do koperty i wysyłamy na adres urzędu. Nawet jeśli nasz list będzie przez jakiś czas leżał w przechowalni, wszystkie daty zostaną zachowane.
Działalność można bez większych problemów zawiesić na okres od 30 dni do 24 miesięcy. W przypadku gdy właściciel firmy po upływie dwóch lat nie wznowi zawieszonej działalności, wpis zostanie wykreślony z ewidencji.
Autorka/Autor: Daniel Chaliński//bb
Źródło: tvn24.pl