Maksymowicz: nie powiedziałbym, że najgorsze już za nami

Źródło:
TVN24
Maksymowicz: nie powiedziałbym, że najgorsze już za nami
Maksymowicz: nie powiedziałbym, że najgorsze już za namiTVN24
wideo 2/22
Maksymowicz: nie powiedziałbym, że najgorsze już za namiTVN24

Jest wiele powodów do dalszego optymizmu: wiadomo, że zaraza kiedyś się skończy i że szczepionka może nam w tym pomóc. Jesteśmy dość blisko tego, ale nie tak blisko, jak się wydaje - powiedział Wojciech Maksymowicz, neurochirurg i były wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. W "Rozmowie Piaseckiego" opowiadał o pracy w olsztyńskim szpitalu, gdzie od niedawna pełni dyżury.

Wojciech Maksymowicz na początku listopada poinformował, że rezygnuje z funkcji wiceministra edukacji i nauki i wraca do zawodu neurochirurga. - Wracam do operowania chorych z nowotworami mózgu, pacjentów z Kliniki Budzik, a również przystępuję do pracy na oddziale covidowym Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie - wyjaśniał, zwracając uwagę, że "ojczyzna jest w potrzebie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Maksymowicz, który w latach 1997-1999 sprawował funkcję szefa resortu zdrowia i opieki społecznej w rządzie Jerzego Buzka, w porannej "Rozmowie Piaseckiego" wziął udział prosto z olsztyńskiego szpitala. - Wszystko zostało przestawione głównie na ratowanie sytuacji wielu zakażeń, cały szpital się zmienił. Jestem w miejscu, w którym normalnie była klinika kardiologii, której część została przeniesiona do innego oddziału, a tutaj jest oddział covidowy - wyjaśnił. 

Przekazał, że na oddziale jest 28 pacjentów i praktycznie każdy z nich jest w "dosyć ciężkim stanie". - Nie ma intensywnej terapii dla innych pacjentów niż covidowych, więc trudno mówić o poważnych operacjach - mówił. - Jest oczywiście spore zaburzenie, choć to spory eufemizm. Jest bardzo duże zaburzenie - podkreślił.

- Trudny okres będzie trwał dłużej, to kwestia wielu miesięcy, a nie jednego miesiąca. To może wpłynąć na wiele parametrów innych chorób - stwierdził. Ocenił, że mamy do czynienia tutaj "z sytuacją wojenną". - To poważny kryzys, z którym zmagają się wszyscy - zwrócił uwagę. 

Maksymowicz: Jestem w miejscu, w którym normalnie była klinika kardiologii. Teraz jest oddział covidowy
Maksymowicz: jestem w miejscu, w którym normalnie była klinika kardiologii, teraz jest oddział covidowy TVN24

Działania poprzedniego ministra zdrowia "to była jednak niepewność, a nie ocena ryzyka"

Maksymowicz zaznaczył w TVN24, że "niewątpliwie podstawą trafnych decyzji w sytuacjach kryzysowych jest ocena ryzyka". - To nie jest to samo, co niepewność. Ocena ryzyka związana jest z poznaniem przeciwnika, niepewność jest, gdy znamy swoje zasoby, a nie znamy przeciwnika - zauważył.

Dopytywany, czy były minister zdrowia Łukasz Szumowski, który odszedł ze swojego stanowiska w sierpniu, przygotował nasz kraj do drugiej fali epidemii, odpowiedział, że "robiono wszystko, żeby przygotować się na działania awaryjne, chociaż nazbyt mocno ufano przeświadczeniu, że 'a nuż się uda'". - To była jednak niepewność, a nie ocena ryzyka - ocenił. Dodał, że podobna sytuacja zaistniała w większości krajów europejskich i Ameryce.

Przypomniał, że on sam zapowiadał w maju, że "trzeba przygotować się na gorsze i że może być źle". - Wtedy uważano, że mocno przesadziłem, było wtedy 2000 zakażeń - powiedział.

A jak wygląda obecna sytuacja szpitali w Polsce? - Szpitale radzą sobie na styku, ale są przepełnione - odpowiadał Maksymowicz. - Jeżeli ktoś jest wypisany, natychmiast dwóch innych czeka, aby ich przyjąć - dodał.

Maksymowicz: szpitale radzą sobie na styku, są przepełnione
Maksymowicz: szpitale radzą sobie na styku, są przepełnioneTVN24

Maksymowicz: z ministrem Niedzielskim nie mieliśmy okazji wymienić bliżej poglądów

Maksymowicz mówił w programie, że za kadencji byłego szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego często z nim rozmawiał. - Spotykaliśmy się z ekspertami, rozmawialiśmy. Zaplecza pana ministra Niedzielskiego nie znam - wyjaśnił. Dodał, że z nowym ministrem zdrowia spotkał się 1 września, gdy Adam Niedzielski zapowiedział otwarte drzwi do konsultacji. - Mimo usilnych starań to się nigdy nie udało. Nie mieliśmy okazji wymienić bliżej poglądów - przyznał.

Gość TVN24 pytany był, czy podziela zdanie ministra Niedzielskiego, który we wtorek ocenił, że aktualnie "sytuacja się co najmniej stabilizuje" i "możemy się troszeczkę uśmiechnąć, że to, co najgorsze, mamy w pewnym sensie za nami".

- Jeżeli chodzi o dalekosiężne spojrzenie, bo trzeba patrzeć daleko do przodu, to jest wiele powodów do dalszego optymizmu: wiadomo, że zaraza kiedyś się skończy i że szczepionka może nam w tym pomóc. Jesteśmy dość blisko tego, ale nie tak blisko, jak się wydaje. To sięga od półrocza do roku, to okres, kiedy będziemy to wygaszać - przekonywał. Maksymowicz mówił dalej, że nie powiedziałby, że "najgorsze już za nami".

"Zbyt wiele nie wiemy"

Lekarz pytany był też o to, czy opinia Adama Niedzielskiego nie bierze się z malejącej liczby pozytywnych testów, która oscyluje na poziomie około 20 tysięcy, jednak która jednocześnie stanowi 40-50 procent wszystkich wykonanych testów. - Zbyt wiele nie wiemy, ocena ryzyka jest konieczna przy podejmowaniu decyzji taktycznych, już nie mówiąc o strategicznych - odpowiedział. Dodał, że "od początku trzeba było przygotować więcej zaplecza". - Możemy się bić w piersi - zaznaczył.

Pytany o zmniejszoną liczbę testów w ostatnich dniach odpowiedział, że "to wynik pewnego rodzaju podejścia". - Z tego podejścia ograniczamy swoją wiedzę na temat rozprzestrzeniania się choroby - ocenił. Liczba testów w ostatnim tygodniu oscyluje wokół 30-45 tysięcy. Na przełomie października i listopada najwyższy taki bilans wyniósł 80 tysięcy.

Maksymowicz zapytany na koniec, czy w warunkach, w których przebywa, często ma poczucie, że przegrywa z epidemią, odpowiedział, że "przy ciężkiej chorobie ciągle się przegrywa, ale często się wygrywa". - Ciągle walczymy, aby wygrywać, ale trzeba liczyć się z przegraną, dzisiaj dwie osoby zmarły - powiedział. - Tak jak każda osoba, która jest niewiele po 70. roku życia, mieli jakieś choroby, ale na pewno nie umarliby z powodu tych chorób. Gdyby nie ta zaraza, pewnie mogliby jeszcze długo pożyć. To jest nasza przegrana - przyznał.

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w sobotę w całym kraju. Dla części trzech województw po południu podniesiono stopień ostrzeżeń. Prognozowane są bardzo silne opady deszczu.

Groźne godziny. IMGW podnosi stopień ostrzeżeń w kilku regionach

Groźne godziny. IMGW podnosi stopień ostrzeżeń w kilku regionach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Z Tajlandii przylecieli do Londynu, gdzie mieli spędzić dwa dni i wrócić do Polski, ale nie dotarli do domu. Sprawa już się wyjaśniła, a miejsce przebywania małżeństwa zostało ustalone.

Wracali z Tajlandii, ślad urwał się w Londynie. Sprawa jest już wyjaśniona

Wracali z Tajlandii, ślad urwał się w Londynie. Sprawa jest już wyjaśniona

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mówisz Ciechocinek, myślisz sanatorium. I wieczorne dancingi. I choć do niewielkiego uzdrowiska wciąż zjeżdżają się kuracjusze, to demografia i ekonomia mocno dają o sobie znać. Młodzi wyjeżdżają, miasteczko gwałtownie się starzeje i ma coraz mniej pieniędzy na inwestycje. Perełka Kujawsko-Pomorskiego jest na zakręcie.

Znane uzdrowisko się wyludnia, "młodych nic tu nie trzyma"

Znane uzdrowisko się wyludnia, "młodych nic tu nie trzyma"

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 25.05 nad Polską około południa zaczęło grzmieć. Najsilniejsze burze przechodzą w rejonie Dolnego Śląska. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Front i nawałnice nad Polską

Gdzie jest burza? Front i nawałnice nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl
Giną bez śladu albo giną, bo nie chcą już żyć

Giną bez śladu albo giną, bo nie chcą już żyć

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Saudi Aramco, który nabył 30 procent udziałów w rafinerii Lotosu, planuje emisję swoich akcji na giełdzie w Arabii Saudyjskiej - donosi Reuters. W grę wchodzi sprzedaż akcji o wartości 10 miliardów dolarów. Ma to być największa tego typu transakcja w regionie.

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Arabski współwłaściciel Rafinerii Gdańskiej idzie pod młotek

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Został nam już tylko tydzień do Bożego Ciała - w Polsce dnia wolnego od pracy. Rodacy często korzystają w tym czasie z przedłużonego weekendu. Jak donosi HREIT jest to cenowo zdecydowanie lepsza okazja niż w tak zwaną majówkę i czas wakacji.

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Drugi długi weekend w maju. Ile trzeba zapłacić za wyjazd?

Źródło:
tvn24.pl

Rodzina, przyjaciele i fani pożegnali w Krakowie Jana A. P. Kaczmarka. Wybitny kompozytor spoczął na Cmentarzu Rakowickim. - Jego śmierć to dotkliwa strata dla polskiej kultury - powiedziała podczas uroczystości pogrzebowych ministra kultury Hanna Wróblewska.

Ostatnie pożegnanie Jana A. P. Kaczmarka

Ostatnie pożegnanie Jana A. P. Kaczmarka

Źródło:
PAP

Policja wie już, czyje ciało znaleziono 11 kwietnia w zaroślach przy ulicy Lubelskiej w Rzeszowie (Podkarpacie). Do komendy zgłosiła się osoba, która pomogła w ustaleniu tożsamości zmarłej kobiety.

Przełom w sprawie ciała kobiety znalezionego w zaroślach

Przełom w sprawie ciała kobiety znalezionego w zaroślach

Źródło:
tvn24.pl

Policja zatrzymała w piątek 22-letniego strażaka, podejrzanego o wzniecenie w lutym tego roku niszczycielskiego pożaru w regionie Valparaiso - przekazał chilisjski dziennik "La Tercera". W wyniku żywiołu zginęło 137 osób, a 16 tysięcy zostało poszkodowanych.

Strażak zatrzymany za wzniecenie pożaru

Strażak zatrzymany za wzniecenie pożaru

Źródło:
PAP, La Tercera
Uzna pani śmierć syna. Pomniczek postawi

Uzna pani śmierć syna. Pomniczek postawi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ominął samochód, którego kierowca zatrzymał się przed przejściem dla pieszych i przejechał tuż przed kobietą. Policja, ku przestrodze, opublikowała nagranie tego "rażącego wykroczenia w ruchu drogowym".

Wymijał na przejściu, nie ustąpił pierwszeństwa pieszej

Wymijał na przejściu, nie ustąpił pierwszeństwa pieszej

Źródło:
tvn24.pl/KWP Kraków

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdyby policzyć z iloma partiami w czasie swoich karier byli związani Jacek Kurski i Adam Bielan, to zabrakłoby palców obu rąk. Jednak dłoń, już po raz kolejny, wyciąga do nich Jarosław Kaczyński. To właśnie jego ugrupowanie stanowi najważniejszą pozycję w politycznych życiorysach Kurskiego i Bielana. Obaj kandydują teraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a sam prezes PiS określa ich jako "żołnierzy", którzy potrafią być "twardzi, nawet bezwzględni".

"Żołnierze" Kaczyńskiego. Co tym razem mu przyniosą?

"Żołnierze" Kaczyńskiego. Co tym razem mu przyniosą?

Źródło:
tvn24.pl

"Upadek stulecia? 35 lat temu zostać wybranym przez naród senatorem 'Solidarności', skończyć jako ojciec chrzestny ziobrowego Funduszu Solidarności. Trudno upaść niżej, Jarosławie" - napisał w sobotę premier Donald Tusk na platformie X. - Jestem zdecydowanie przeceniany. Żadnym ojcem nie jestem - odpowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W środę były dyrektor departamentu Funduszu Sprawiedliwości opowiadał o nieprawidłowościach w przyznawaniu milionowych dofinansowań z tego funduszu.

Donald Tusk do Jarosława Kaczyńskiego: trudno upaść niżej, Jarosławie. Prezes PiS odpowiada

Donald Tusk do Jarosława Kaczyńskiego: trudno upaść niżej, Jarosławie. Prezes PiS odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie sądzę, żeby pan Obajtek unikał wezwania na komisję. Być może nieskutecznie zostało ono doręczone. Mogę powiedzieć, że go widzę wszędzie na Podkarpaciu. Prowadzi bardzo czynną, bardzo aktywną kampanię - powiedział były premier Mateusz Morawiecki. Wczoraj policja informowała, że kilkakrotnie podjęła próby doręczenia wezwania do stawienia się na komisji wizowej, ale nie zastano go pod różnymi adresami.

Gdzie jest Daniel Obajtek? Morawiecki "widzi go wszędzie na Podkarpaciu"

Gdzie jest Daniel Obajtek? Morawiecki "widzi go wszędzie na Podkarpaciu"

Źródło:
TVN24

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Zakopane staje coraz bardziej popularne wśród arabskich turystów. Liczba rezerwacji w maju wzrosła o 20 procent w porównaniu do ubiegłego roku - donosi Tatrzańska Izba Gospodarcza. Informuje również, że ceny za noclegi na Podhalu są na podobnym poziomie do tych zeszłorocznych.

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Szturm arabskich turystów w Zakopanem. "Są w stanie dopłacić więcej"

Źródło:
PAP

Ministerstwo rodziny chce, aby płaca minimalna zmierzała do 60 procent przeciętnego wynagrodzenia i zapowiada projekt w tej sprawie. Jak wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w warunkach 2025 roku to oznaczałoby podwyżkę o 850 złotych do poziomu 5150 złotych brutto. "No to przedsiębiorcy muszą zapiąć pasy" - skomentował Sławomir Dudek, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Źródło:
tvn24.pl
Radosław Sikorski: jestem świadkiem tego, że PiS mizia się z niemieckimi nacjonalistami

Radosław Sikorski: jestem świadkiem tego, że PiS mizia się z niemieckimi nacjonalistami

Źródło:
TVN24

Opublikowano nowe taśmy z rozmowy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego. Nagrania ujawnione przez TVP Info potwierdzają nasze ustalenia o nieprawidłowościach dotyczących dofinansowań dla fundacji Profeto, które opisaliśmy już w lutym w tvn24.pl. Nagrania mają potwierdzać, że Mraz relacjonował Romanowskiemu rozmowę z "księdzem Profeto", który zapewniał go, że "jak coś będzie nie tak, to szef zapewni osłonę". Romanowski miał odpowiedzieć, że mimo wątpliwości "trzeba brnąć w to".

Nowe taśmy Mraza i Romanowskiego. Dotyczą Fundacji Profeto

Nowe taśmy Mraza i Romanowskiego. Dotyczą Fundacji Profeto

Źródło:
TVP Info

"Nagranie polityków Suwerennej Polski z prokuratorem na telefon jest prawdziwe" - przekazał poseł klubu Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Opublikował również odmowę przyjęcia przez prokuraturę jego zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Zbigniewa Ziobrę.

Witold Zembaczyński: nagranie z prokuratorem jest prawdziwe. Poseł pokazał dokument

Witold Zembaczyński: nagranie z prokuratorem jest prawdziwe. Poseł pokazał dokument

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Afera z Funduszem Sprawiedliwości czy to, w jaki sposób panowie i panie z Suwerennej Polski obsiedli Lasy Polskie, to już chyba się tak do opinii publicznej przedostało, że myślę, że to jest koniec tej partii - mówiła posłanka i wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic o Suwerennej Polsce. Przyznała, że chciałaby, żeby "społeczeństwo miało absolutną pełną wiedzę, jak wyglądają te wszystkie złe praktyki, do których się dopuszczają politycy, którzy mają poczucie, że są bezkarni".

Kucharska-Dziedzic: myślę, że to koniec partii Suwerenna Polska

Kucharska-Dziedzic: myślę, że to koniec partii Suwerenna Polska

Źródło:
TVN24
"Myślicie, że was to nie dotyczy? Cóż, szumowiny…"

"Myślicie, że was to nie dotyczy? Cóż, szumowiny…"

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Ludzie Ziobry i afera Funduszu Sprawiedliwości. Kto jest kim?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Media lokalne - choć pełnią ważną funkcję - coraz częściej wypierane są przez platformy cyfrowe. - Mamy coraz większe koszty funkcjonowania, a coraz mniejsze przychody. Może się okazać, że niedługo znikniemy z krajobrazu Polski - powiedział na antenie TVN24 Adrian Krzanowski, wydawca portalu Krosno24.pl.

Informują, integrują i patrzą lokalnej władzy na ręce. Bez wsparcia mogą zniknąć

Informują, integrują i patrzą lokalnej władzy na ręce. Bez wsparcia mogą zniknąć

Źródło:
TVN24

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl
Pudełko po butach w rozmiarze 35

Pudełko po butach w rozmiarze 35

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwóch policjantów z Inowrocławia usłyszało zarzuty po śmierci 27-latka, wobec którego w środę, w trakcie interwencji, użyli paralizatora. Zostali zwolnieni z policji, a sąd ich tymczasowo aresztował.

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Nie żyje mężczyzna rażony paralizatorem. Policjanci usłyszeli zarzuty i zostali aresztowani

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24