Jak pomóc bliskiej osobie, która zaczęła bać się wszystkiego? Podpowiada "Koronawirus. Raport"

Źródło:
TVN24
Jak mogą sobie same pomóc osoby samotne?
Jak mogą sobie same pomóc osoby samotne?TVN24
wideo 2/3
Jak mogą sobie same pomóc osoby samotne?TVN24

Czy powrót do normalności może okazać się trudniejszy niż przystosowanie do kwarantanny? Jak przekonać trzyletnie dziecko do noszenia maseczki? Na te i inne pytania odpowiadała w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 psycholog Magdalena Chorzewska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

W niedzielę w Polsce potwierdzono 318 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci kolejnych 24 osób, tym samym liczba zmarłych wzrosła do 232. Jak podał resort zdrowia, większość z nich cierpiała też na inne schorzenia.

Łączny bilans od początku epidemii to 6674 osoby, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.

"Koronawirus. Raport" codziennie odpowiada na pytania, które otrzymujemy na Kontakt 24. Wiele z nich dotyczy kwestii prawnych związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz wpływem epidemii COVID-19 na nasze codzienne funkcjonowanie. W niedzielę zaprezentowaliśmy je psycholog Magdalenie Chorzewskiej.

Czy są jakieś psychologiczne tricki, aby przekonać trzyletnie dziecko do noszenia maseczki? Za nic nie chce dać sobie założyć. zmartwiona mama

Magdalena Chorzewska: Ja myślę, że rodzice mają takie same problemy z czapką czy z innymi częściami garderoby u trzyletnich dzieci, bo one często reagują buntem. Pierwsza rzecz jest taka, że trzyletnie dziecko modeluje, czyli ściąga z rodziców bądź starszego rodzeństwa, a więc cała rodzina solidarnie zakłada maski i robi z tego coś na kształt zabawy, by dziecko nie kojarzyło zakładania maski z przymusem lub zastraszaniem. Nie wolno dziecku mówić, że zachoruje, albo że jak nie założy maseczki to coś się stanie. Nie grozimy, tylko raczej staramy się zrozumieć, dlaczego dziecko nie chce założyć maseczki. Być może jest to bardzo trywialny powód, ale coś może jest niewygodne albo ciśnie.

Przy okazji dobrze by było, by taka maseczka była kolorowa, przyciągała uwagę, żeby dziecko chciało ją założyć. Można także uszyć lub przygotować maseczki dla pluszaków, żeby pokazać, że wszyscy nosimy maseczki i dziecko także. Może być to maseczka z ulubionym bohaterem, małe dzieci lubią kolorowe rzeczy, które dobrze im się kojarzą.

Możemy także dziecko nagradzać, czyli jak wprowadzimy jakąś konsekwencję pozytywną, to dziecko po prostu skojarzy to zakładanie maseczki z czymś przyjemnym i będzie ją zakładało.

Czy są jakieś psychologiczne tricki, aby przekonać trzyletnie dziecko do noszenia maseczki?
Czy są jakieś psychologiczne tricki, aby przekonać trzyletnie dziecko do noszenia maseczki?TVN24

Co zrobić z bliską osobą, która zaczęła bać się wszystkiego - dotykania czegokolwiek, jedzenia, a nawet wychodzenia na balkon? Blokers

Magdalena Chorzewska: Trzeba obserwować taką osobę, bo jeżeli ktoś się boi dotykania czegokolwiek, jedzenia czy wychodzenia na balkon to zastanawiam się, czy taka osoba w ogóle wstaje z miejsca. Zakładam, że tak, więc możemy metodą małych kroków przekonywać taką osobę i nakłaniać, by jednak funkcjonowała w miarę normalnie w domu. Natomiast może też być tak, że koronawirus spowodował rozwijanie się jakiegoś zaburzenia, więc jeżeli taki stan się będzie utrzymywał, a osoba będzie odmawiała posiłku czy wychodzenia gdziekolwiek, to proponowałabym konsultację z lekarzem psychiatrą. Takie konsultacje są oczywiście dostępne online, sprawdziłam.

Dodatkowo wiadomo, jeżeli taka osoba będzie tkwiła w miejscu i nie będzie aktywna to za moment może rozwinąć się poza zaburzeniem lękowym na przykład depresja lub inne zaburzenie, więc - konsultacja psychiatryczna, jeżeli się to będzie utrzymywało dłużej.

Czy powrót do normalności może okazać się trudniejszy niż przystosowanie do kwarantanny? Aga

Magdalena Chorzewska: To pytanie jest dosyć złożone, bo nie wiem na ile ta "normalność" będzie tak normalna jak poprzednio, przed pandemią. Natomiast pamiętajmy, że sama pandemia jest dla nas nową historią i w jakiś sposób przystosowaliśmy się do tego, co jest, więc o wiele łatwiej będzie nam wrócić do starych nawyków. Myślę, że wszyscy tęsknimy za szeroko pojętą wolnością wyboru i za spotkaniami z ludźmi. Sądzę, że jeśli będzie bezpiecznie, to będziemy powolutku, powolutku wracać do tego, co było lub zbudujemy coś nowego, ale na bazie tego, co było wcześniej.

Jak mogą sobie same pomóc osoby samotne? Siedzenie w domu, oglądanie internetu - wydaje mi się - napędza smutek i strach. Jonasz

Magdalena Chorzewska: Myślę, że siedzenie w pojedynkę w domu bardzo długo rzeczywiście może napędzać smutek i strach, dlatego zachęcam do kontaktowania się ze światem za pomocą wszelkich komunikatorów, a dodatkowo pamiętajmy, że to, "czym się karmimy", czyli co oglądamy i czytamy, też tworzy nasz nastrój. Jeśli ktoś rzeczywiście od rana do wieczora ogląda telewizje informacyjne i "karmi się" wiadomościami na temat koronawirusa, to może odczuwać smutek i niepokój. Natomiast myślę, że w internecie czy na różnych platformach można znaleźć wiele innych treści, które mogą poprawiać nastrój. Przy okazji można wykonywać różne dodatkowe czynności jak chociażby ćwiczenia w domu, czytanie książek czy kreatywne obmyślanie dalszej przyszłości po pandemii.

Jak mogą sobie same pomóc osoby samotne?
Jak mogą sobie same pomóc osoby samotne?TVN24

Czy jak już to wszystko minie, zmienią się na zawsze relacje między ludźmi? Czy nie będziemy już sobie podawać rąk, całować na powitanie? Marie

Magdalena Chorzewska: Nie sądzę. Myślę, że wiele osób łapie się na tym, że chce podać rękę i w ostatniej chwili ją zabiera. Taka jest natura ludzka, że my potrzebujemy kontaktu fizycznego. Myślę, że wszystko wróci do normy i po pandemii wiele osób będzie wręcz szczęśliwych, że może znowu przytulić, pocałować czy po prostu podać rękę.

Nie sądzę, by u ludzi miałoby to wywoływać traumę. Myślę, że ludzie będą ostrożniejsi i po pandemii będziemy na pewno bardziej dbać o higienę rąk, natomiast to jest taki naturalny odruch człowieka, że chcemy w jakikolwiek sposób, jakimkolwiek gestem przywitać drugą osobę.

Czy jak już to wszystko minie, zmienią się na zawsze relacje między ludźmi?
Czy jak już to wszystko minie, zmienią się na zawsze relacje między ludźmi? TVN24

Dziecko mówi, że tęskni za szkołą, choć nigdy za nią nie przepadało. Czy to sygnał, że z dzieckiem dzieje się coś złego? Dorota65

Magdalena Chorzewska: Nie jest to absolutnie niepokojący objaw. Myślę, że dziecko tęskni za jakimś schematem, w którym funkcjonowało. Tęskni za kolegami i koleżankami, właśnie za tą normalnością. Nie niepokoiłabym się tym absolutnie.

Doceniamy to, co tracimy. Dzieci też doceniają szkołę, kiedy muszą siedzieć w domu w pojedynkę i często się nudzić. Szkoła ma swoje plusy.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pożary wybuchają jeden po drugim w okolicach Aten. W sobotę ogień pojawił się w dwóch nowych miejscach, co zmusiło lokalne władze do wydania alertów ewakuacyjnych. Walkę z płomieniami utrudniał porywisty, suchy wiatr.

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W niedzielę w prawie całej Polsce towarzyszyć nam będzie męczący skwar. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Po długiej walce z chorobą zmarł Martin Mull - amerykański muzyk, malarz i aktor komediowy. Zagrał między innymi w serialach "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Figurantka" czy "Bogaci bankruci". Miał 80 lat. O śmierci aktora poinformowała jego córka. "Zawsze był zabawny" - napisała.

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Źródło:
PAP

Tragedia podczas wakacyjnego wypoczynku. 13-letni chłopiec utopił się w sobotę w przydomowym basenie na terenie gminy Urzędów (woj. lubelskie).

13-latek utonął w przydomowym basenie

13-latek utonął w przydomowym basenie

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w sobotnim wypadku na pomorskim odcinku autostrady A1. Dwa samochody zderzyły się na wysokości miejscowości Borkowo, na jezdni w kierunku Gdańska. Policja wyznaczyła objazd.

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół do opracowania Białej Księgi w sprawie śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. W komunikacie wyjaśniono, że "w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się wątpliwości co do okoliczności przebiegu zdarzenia, w wyniku którego Barbara Blida poniosła tragiczną śmierć". O wyjaśnienie okoliczności śmierci Blidy wnioskował Włodzimierz Czarzasty.

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Źródło:
PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. Po upalnej, dusznej końcówce czerwca, lipiec zacznie się niezwykle niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Wraz z ochłodzeniem przyjdzie jednak zachmurzenie, mogące zepsuć plany urlopowe wielu z nas.

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Źródło:
PAP

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP