Czy pracownik sklepu może zabronić wejścia z dzieckiem? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Źródło:
tvn24.pl
Czy osoba mieszkająca za granicą może przyjechać na pogrzeb do Polski? Mecenas Zbigniew Roman odpowiada
Czy osoba mieszkająca za granicą może przyjechać na pogrzeb do Polski? Mecenas Zbigniew Roman odpowiadaTVN24
wideo 2/5
Czy osoba mieszkająca za granicą może przyjechać na pogrzeb do Polski? Mecenas Zbigniew Roman odpowiadaTVN24

Czy można pociągnąć do odpowiedzialności rodziców dzieci łamiących kwarantannę? Czy przebywając w innym kraju, można przyjechać do Polski na pogrzeb bliskiego? Na te i więcej waszych pytań odpowiadał w programie "Koronawirus. Raport" mecenas, adwokat Zbigniew Roman. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Do soboty do godziny 22 w Polsce potwierdzono w sumie 1638 przypadków zakażenia koronawirusem. 18 zainfekowanych osób zmarło.

Kontakt 24 otrzymuje od was pytania dotyczące koronawirusa. W sobotę w programie "Koronawirus. Raport" odpowiadał na nie adwokat Zbigniew Roman.

Czy można pociągnąć do odpowiedzialności rodziców dzieci łamiących przepisy rozporządzenia antywirusowego (np. łamiących kwarantannę)? Widz

Należy pamiętać, że w polskim prawie każdy odpowiada za własne czyny, czyli jest to odpowiedź zindywidualizowana. Kodeks wykroczeń w artykule 8 przewiduje odpowiedzialność za wykroczenia od momentu ukończenia lat 17, w artykule 10. Kodeks karny reguluje to podobnie. Natomiast istnieje przepis artykułu 105 Kodeksu wykroczeń, który mówi o przypadku w którym rodzic, czyli przedstawiciel małoletniego, rażąco narusza swoje obowiązki związane z nadzorem, w związku z tym może odpowiadać w ramach kary grzywny do pięciu tysięcy za popełnione przez dziecko wykroczenie bądź przestępstwo. Ten artykuł, mam wrażenie, będzie najczęściej stosowany do przypadków, w których dzieci będą łamać kwarantannę. Oczywiście tu musi być rażąca postawa rodzica. To nie może być zwykłe zachowanie, polegające na tym, że dziecko nagle wybiegnie z domu i rodzic nie był w stanie tego dziecka upilnować. Natomiast jeżeli w organach ścigania uznają, że sytuacja była wyjątkowa i wskazywała na naruszenia tych obowiązków z pieczą nad dzieckiem, to w oparciu o artykuł 105. kodeksu wykroczeń mogą nałożyć taką samą grzywnę, jak w wypadku złamania kwarantanny.

Czy można pociągnąć do odpowiedzialności rodziców dzieci łamiących kwarantannę? Ekspert odpowiada
Czy można pociągnąć do odpowiedzialności rodziców dzieci łamiących kwarantannę? Ekspert odpowiadaTVN24

W Polsce zmarł mój ojciec, mieszkam i pracuję w Danii. Czy mogę przyjechać na pogrzeb? Jestem zdrowy. Łukasz

Należy pamiętać, że w tej chwili są wdrożone kontrole graniczne, konsekwencją jest 14-dniowa kwarantanna. Tutaj rozporządzenie nie przewiduje wyjątków związanych z pogrzebami. Jeżeli ten człowiek będzie chciał przyjechać na terytorium Polski, będzie musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie. Jeżeli ten pogrzeb byłby po upływie tych 14 dni, to oczywiście, jeżeli ta kwarantanna przebiegnie pomyślnie, to on może wziąć udział, oczywiście w ramach obostrzeń związanych z ceremoniałem pogrzebu, w tym wypadku przewidującym możliwość brania udziału przez wyłącznie pięć osób. Natomiast jeśli ta uroczystość miałaby się odbywać zanim upłynie ten okres kwarantanny, to wówczas ta osoba nie mogłaby wziąć udziału w pogrzebie.

Czy osoba mieszkająca za granicą może przyjechać na pogrzeb do Polski? Mecenas Zbigniew Roman odpowiada
Czy osoba mieszkająca za granicą może przyjechać na pogrzeb do Polski? Mecenas Zbigniew Roman odpowiadaCzy osoba mieszkająca za granicą może przyjechać na pogrzeb do Polski? Mecenas Zbigniew Roman odpowiada.TVN24

Czy pracownik sklepu może zabronić mi wejść z dzieckiem? Sytuacja miała miejsce w jednej z sieci. Mieszkaniec

Dochodzą informacje z wielu sieci sklepów, że przewidują one możliwość wchodzenia albo pojedynczo, albo wprowadzają indywidualnie obostrzenia dotyczące sytuacji, w której dzieci nie mogą wejść. Rozporządzenie takiego wariantu nie przewiduje. Tutaj zdrowy rozsądek powinien towarzyszyć rodzicowi. Jeżeli może on pozostawić dziecko w domu, to powinien on iść indywidualnie na zakupy, dlatego, że nie naraża dziecka na zakażenie i nie naraża innych. Jeżeli mówimy o samodzielnych rodzicach, to trudno oczekiwać od tego rodzaju osób, aby nie zabierały dzieci na zakupy. W tym wypadku oczekiwałbym wyrozumiałości od sieci sklepów, bo to są sytuacje wyjątkowe i w takich wypadkach moim zdaniem matka czy ojciec z dzieckiem powinni być wpuszczeni i być obsłużeni.

Czy pracownik sklepu może zabronić rodzicowi wejść z dzieckiem? Mecenas Zbigniew Roman odpowiada
Czy pracownik sklepu może zabronić rodzicowi wejść z dzieckiem? Mecenas Zbigniew Roman odpowiadaCzy pracownik sklepu może zabronić rodzicowi wejść z dzieckiem? Mecenas Zbigniew Roman odpowiada.TVN24

Co z płacącymi alimenty, którzy nie pracują, bo byli zatrudnieni na czarno lub na 1/8 etatu i nie są w stanie płacić alimentów? Dariusz

Tu mamy zasadę przewidzianą w artykule 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Mówi ona, że w przypadku, gdy zmieniają się okoliczności, każda osoba może wystąpić o zmianę swego obowiązku alimentacyjnego. Co to oznacza? W przypadku, gdy ktoś utraci pracę, gdy interes zbankrutuje, kiedy stracimy płynność finansową, możemy zwrócić się do sądu, aby on na podstawie artykułu 138, dostosował alimenty do naszej aktualnej sytuacji. Jest też drugi wymiar tej kwestii, czyli przestępstwo niealimentacji. Prawo karne przewiduje możliwość wyciągnięcia konsekwencji prawnokarnych w stosunku do osoby, która nie łoży na dziecko bądź byłego małżonka. W takich wypadkach organy ścigania muszą brać pod uwagę te okoliczności ekstraordynaryjne, nietypowe. Nie mam wątpliwości, że w przypadku epidemii organy ścigania będą dużo bardziej liberalnie na to patrzeć.

Co z płacącymi alimenty, którzy byli zatrudnieni na czarno albo na 1/8 etatu i nie są w stanie płacić? Ekspert odpowiada
Co z płacącymi alimenty, którzy byli zatrudnieni na czarno albo na 1/8 etatu i nie są w stanie płacić? Ekspert odpowiadaCo z płacącymi alimenty, którzy byli zatrudnieni na czarno albo na 1/8 etatu i nie są w stanie płacić? Ekspert odpowiada.TVN24

Mieszkam za granicą, w Irlandii. Czy będę miała możliwość wziąć udział w wyborach? Viki

Zanim przejdziemy do tej kwestii, nie należy abstrahować od tych zmian, które zostały wprowadzone. Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie, w 2006 i 2011 roku, wypowiadał się na temat możliwości zmian Kodeksu wyborczego na przynajmniej sześć miesięcy przed wyborami. Te zmiany, które zostały wprowadzone (w sobotę nad ranem - red.), budzą poważne wątpliwości. Odpowiadając wprost, należy pamiętać, że osoby, które przebywają za granicą, będą musiały dotrzeć do komisji wyborczych i nie ma możliwości, biorąc pod uwagę tę sytuację, która jest w tej chwili, ją odroczyć, ponieważ nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego. Ta możliwość była kiedyś, ale w 2018 roku została uchylona. Osoba, która ma 59 lat, musi zgłosić się do komisji wyborczej. Tu pojawiają się dodatkowe aspekty związane z kwestią nie tylko możliwych zmian. Natomiast nie mam wątpliwości, że te zmiany nie wystarczą, będą musiały być dalsze zmiany, np. związane z tym, że w momencie, gdy ktoś głosuje korespondencyjnie, to poczta musi odebrać tego rodzaju kartę do głosowania. W tej chwili wiemy, że poczta nie obsługuje osób poddanych kwarantannie, więc nie ma wątpliwości, że będą musiały być jakieś przepisy wykonawcze.

Autorka/Autor:lukl/pm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał w poniedziałek ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych generała Jurija Sodola. Wcześniej jeden z wysokich rangą oficerów oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty "dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy".

Zełenski odwołał ważnego generała

Zełenski odwołał ważnego generała

Źródło:
PAP

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały poszkodowane w niewielkim wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy - poinformowała straż pożarna. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ustawa o związkach partnerskich zostanie okrojona, wykreślone zostaną z niej przepisy dotyczące przysposobienia dzieci. W zamian za to PSL może poprzeć ustawę i zgodzić się, by była ona projektem rządowym - wynika z informacji reportera "Faktów" TVN Michała Tracza po spotkaniu ministry do spraw równości z liderami PSL. Jutro ludowcy mają podjąć w tej sprawie ostateczną decyzję.

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Piotr G., znany polski ksiądz katolicki, który od wielu lat pełni posługę w Wielkiej Brytanii - w przeszłości także jako egzorcysta - został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec nieletnich – przekazała w poniedziałek diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywatele Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl