TVN24 | Polska

Prezydent Niemiec proponuje pomoc Polsce. Wiceszef MSZ: jeśli będzie konkretna oferta, porozmawiamy

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Przydacz: jeśli będzie konkretna oferta pomocy ze strony Niemiec, chętnie porozmawiamy
TVN24Przydacz: jeśli będzie konkretna oferta pomocy ze strony Niemiec, chętnie porozmawiamy

Jest z naszej strony chęć współpracy. Jeśli strona niemiecka ma jakąś konkretną ofertę wsparcia, chętnie o tym będziemy rozmawiać - powiedział w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Komentował w ten sposób propozycję pomocy, którą prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożył Andrzejowi Dudzie.

Pod koniec października prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do prezydenta Andrzeja Dudy zaoferował pomoc Polsce w walce z pandemią COVID-19. W skierowanej do Steinmeiera odpowiedzi Duda podziękował za ten gest i zapewnił, że "również Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii COVID-19".

"Nie otrzymałem żadnej konkretnej oferty ze strony niemieckiej"

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz był pytany w "Jeden na jeden" w TVN24, dlaczego Polska nie chce przyjąć pomocy od Niemiec.

- Nie ma takiej decyzji, żebyśmy nie chcieli przyjmować pomocy od Niemiec. Prezydent Andrzej Duda odpisał na list prezydenta Steinmeiera dziękując mu za ofertę współpracy i oferując ewentualne wsparcie z polskiej strony - odpowiedział.

- Czy zna pani redaktor konkretną ofertę Niemiec co do tej pomocy? - dopytywał prowadzącą program.

Zapewniał, że "jeśli takie wsparcie będzie nam potrzebne, będzie nam wskazane, to jak najbardziej odpowiemy".

- Chcielibyśmy rozmawiać z naszymi partnerami przede wszystkim przez kanały dyplomatyczne, ale tutaj widzę, że przede wszystkim media się tym interesują. Ja jako osoba odpowiedzialna w MSZ za zespół zarządzania kryzysowego nie otrzymałem żadnej konkretnej oferty ze strony niemieckiej poza tymi dyskusjami medialnymi - powiedział Przydacz.

"Jeśli strona niemiecka ma jakąś konkretną ofertę wsparcia, chętnie o tym będziemy rozmawiać"

Pytany, czy doszło w tym temacie do rozmowy między nim a jego niemieckim odpowiednikiem, odparł, że tak, ale "podczas rozmów w ogóle nie było o tym mowy, strona niemiecka nie wskazywała na żadną ofertę".

- Czekamy na stanowisko strony niemieckiej, jest z naszej strony oczywiście chęć współpracy. Jeśli strona niemiecka ma jakąś konkretną ofertę wsparcia, chętnie o tym będziemy rozmawiać - podsumował. Podkreślił, że Polska również gotowa jest udzielać wsparcia innym krajom.

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości