Boisz się, że masz koronawirusa? Wskazówki, co robić

Aktualizacja:
Autor:
mjz/adso
Źródło:
Ministerstwo Zdrowia, TVN24
Minister zdrowia: koronawirusa w Polsce nie ma, ale na pewno prędzej, czy później się pojawi
Minister zdrowia: koronawirusa w Polsce nie ma, ale na pewno prędzej, czy później się pojawiTVN24
wideo 2/21
TVN24Minister zdrowia: koronawirusa w Polsce nie ma, ale na pewno prędzej, czy później się pojawi

Główny Inspektorat Sanitarny na swojej stronie internetowej wskazuje, co należy zrobić w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Pisze, że pacjent powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym. Dodaje także, że podejrzenie zakażenia "należy w trybie natychmiastowym" zgłosić do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Koronawirus się rozprzestrzenia. Czytaj raport tvn24.pl >>>

Spośród krajów europejskich najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem zanotowano we Włoszech. Coraz trudniejsza sytuacja panuje we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM. ZALECENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA >>>

Główny Inspektorat Sanitarny na swojej stronie internetowej wskazuje na "zasady postępowania epidemiologicznego i medycznego w związku z ryzykiem zawleczenia na obszar Polski nowego koronawirusa". Wymienia tu kryteria kliniczne oraz epidemiologiczne.

Do kryteriów klinicznych GIS zalicza występowanie gorączki, kaszlu oraz duszności. Jak podaje dalej, kryteria epidemiologiczne spełnia osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem powyższych objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów: podróżowała/przebywała w regionie, w którym podejrzewa się utrzymującą się transmisję SARS-CoV-2, miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 lub pracowała lub przebywała jako odwiedzający w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych koronawirusem.

CZYTAJ RAPORT SPECJALNY TVN24.PL: KORONAWIRUS Z CHIN >>>

Co należy zrobić w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem?

Ponadto GIS wylicza ogólne zasady postępowania medycznego w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Wskazuje, że "pacjent manifestujący objawy powinien być hospitalizowany w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego". 

Dodaje, że każdą informację o stwierdzonym przypadku, podejrzanym o zakażenie nowym koronawirusem "należy w trybie natychmiastowym zgłosić do właściwego, ze względu na miejsce podejrzenia, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej".

Jednocześnie Główny Inspektorat Sanitarny zwraca uwagę, że "personel medyczny mający bezpośrednią styczność z osobą podejrzaną, w tym lekarze konsultujący, powinni być zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej jednorazowego użycia". 

Morawiecki o laboratoriach badających koronawirusa
Morawiecki o laboratoriach badających koronawirusaTVN24

Koronawirus z Chin

Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu 2019 roku. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń.

Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które jest nieco lżejsze od zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc. Pojawiło się ono po raz pierwszy w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.

Autor:mjz/adso

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, TVN24

Pozostałe wiadomości