"Udajemy, że jedyną akcją domową mężczyzn wobec kobiet jest całowanie w rączki żon i szanowanie córek"

Źródło:
TVN24
Kucharska-Dziedzic: rząd uprawia skrajną dulszczyznę
Kucharska-Dziedzic: rząd uprawia skrajną dulszczyznę
wideo 2/5
Kucharska-Dziedzic: rząd uprawia skrajną dulszczyznę

Rząd udaje, że w naszym kraju jest tak cudownie, a to jest nieprawda. To jest mydlenie oczu i uprawianie propagandy - mówiła w "Faktach po Faktach" TVN24 posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic, prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA. Zdaniem Renaty Durdy, kierowniczki Niebieskiej Linii, rzeczywista sytuacja ofiar przemocy domowej w Polsce jest o wiele trudniejsza, niż przedstawiają to niektórzy politycy.

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji stambulskiej). Szef resortu Zbigniew Ziobro, uzasadniając swoją decyzję, argumentował, że w konwencji znajdują się zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza. Zdaniem Ziobry, w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

"Czemu oni tak kłamią"

Renata Durda, kierowniczka Niebieskiej Linii, pytana w "Faktach po Faktach" TVN24 o rzeczywistą sytuację kobiet, będących ofiarami przemocy domowej, wyraziła wątpliwość, czy widzowie "zniosą ciężką barwę tych opowieści".

- W ciągu ostatnich kilku dni, od kiedy przetacza się dyskusja o ewentualnym wypowiedzeniu przez polski rząd konwencji antyprzemocowej, osoby, które przychodzą do placówki po pomoc, pytają nas: "Czemu oni tak kłamią, przecież nieprawdą jest to, że pomoc, którą otrzymuję od państwa, jest wystarczająca. Przychodzę do organizacji pozarządowej, po to, żebyście stanęli po mojej stronie, bo nie jestem w stanie przy pomocy mechanizmów, będących w dyspozycji instytucji i służb państwa, zadbać o bezpieczeństwo własne i dzieci" - mówiła Durda. Dodała, że takie pytania powtarzają się bardzo często.

Kierowniczka Niebieskiej Linii powiedziała, że "koronawirus zapchał nam słuchawki". - Kiedy w Polsce była pandemia, telefony Niebieskiej Linii dzwoniły na okrągło z bardzo trudnymi przypadkami. On i tak dzwoni na okrągło. Ale w czasie koronawirusa, nie było co odpowiadać tym osobom - relacjonowała.

- Bardzo wiele osób mówiło, że nawet do was nie mogę zadzwonić, bo zaraz sprawca, z którym jestem w domu, wyłączy mi telefon albo się po prostu obudzi i usłyszy, co mówię - zaznaczyła.

Durda: osoby, które zwracają się do nas o pomoc, pytają, dlaczego rządzący kłamią
Durda: osoby, które zwracają się do nas o pomoc, pytają, dlaczego rządzący kłamią

Zdaniem posłanki Lewicy Anity Kucharskiej-Dziedzic, prezeski Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA, "sytuacja jest bardzo trudna". - Renata powiedziała o kwestii przemocy wobec kobiet, ale przemoc domowa i przemoc w rodzinie, to jest także przemoc wobec dzieci. Ona zwiększyła się w czasie pandemii. Proszę zwrócić uwagę, że przemoc domowa, opisana w konwencji i obowiązki państwa w niej opisane, to jest sytuacja, w której państwo opiekuje się tymi, którzy sami nie mogą zapewnić sobie bezpieczeństwa. To jest jeden z naczelnych obowiązków państwa. My nie zapewniamy tego bezpieczeństwa ani kobietom, ani dzieciom - oceniła posłanka.

Kucharska-Dziedzic przypomniała, że w trakcie trwania powszechnej izolacji społecznej szkoły straciły kontakt "z tysiącami dzieci, o których nie wiadomo było, co się z nimi dzieje i czy potrzebują pomocy". - Tak jak kobiety sygnalizują organizacjom pozarządowym czy pracownikom socjalnym, tak samo dzieci sygnalizują przemoc, której doświadczają, pracownikom w szkole. Kiedy nie mają tego kontaktu, kiedy e-nauczanie kompletnie nie działa i nie ma kontaktu z wychowawcą czy pedagogiem, to przemoc narasta i (dziecko - red.) nie ma do kogo zwrócić się o pomoc - wyjaśniała.

Kocharska-Dziedzic: przemoc domowa to także przemoc wobec dzieci i zwiększyła się od początku pandemii
Kocharska-Dziedzic: przemoc domowa to także przemoc wobec dzieci i zwiększyła się od początku pandemii

Durda: problem nie kończy się na tym, że sprawca przemocy opuści mieszkanie

Prowadząca program Anita Werner pytała swoje rozmówczynie, czy w związku z tym, że ofiary przemocy domowej zwracają się z prośbą o pomoc do organizacji przez nie reprezentowane, to oznacza, że instytucje państwowe nie zdają egzaminu.

Renata Durda, nawiązując do przepisów, przyjętych przez Sejm w kwietniu bieżącego roku, powiedziała, że kobiety czekały na nie dekadę. - Nareszcie mają wejść do porządku prawnego w Polsce, ale ciągle nie są w użytku. Policjanci, żandarmi wojskowi będą mieli prawo wydawać nakaz opuszczenia mieszkania (przez sprawcę - red.) i zakaz zbliżania się do osób pokrzywdzonych, dopiero od grudnia tego roku. Dlatego często o tym mówimy: Boże Narodzenie bez sprawców przemocy i oby tak się stało - zaznaczyła Durda.

- Ale nie zawsze jest tak, że ta sprawa jest kwestią tego, że sprawca przemocy opuści mieszkanie na 14 dni. Często do rozwiązania są o wiele większe problemy, bo często ci ludzie nie mieszkają sami. To jest mieszkanie, które współdzielą z innymi członkami rodziny sprawcy, rodzicami czy rodzeństwem. W związku z tym, to, że on sam opuści mieszkanie, nie oznacza, że te osoby będą bezpieczne - tłumaczyła.

Kierowniczka zwróciła uwagę na fakt, że zgodnie z ustawą ofiary przemocy, które pozostaną we wspólnym mieszkaniu, muszą same je utrzymać. - A często ona jest naprawdę bez środków do życia. Mamy więc jeszcze sporo do zrobienia - dodała.

Kucharska-Dziedzic: rząd uprawia skrają dulszczyznę

- "Ustawa izolacyjna" używana jest przez ministra (sprawiedliwości Zbigniewa - red.) Ziobrę jako swoiste alibi dla wypowiedzenia w tej chwili konwencji stambulskiej. Często się nim posługuje, mówiąc, że to dzięki rządowi był konsensus w Sejmie - oceniła posłanka Lewicy.

- Innego alibi dla ministra nie widzę. Jeżeli mówimy o pomocy świadczonej od momentu zaistnienia przestępstwa do wydania wyroku, to zwróćmy uwagę, że jeśli chodzi o Niebieskie Karty, to z roku na rok maleje liczba wypełnionych kart. Od okresu szczytowego zmalała praktycznie o połowę, co oznacza, że połowa kobiet się zgłasza - mówiła Kucharska-Dziedzic. - Istnieje niezdrowy klimat dla tego typu działalności - dodała.

- Jeżeli rząd udaje i uprawia skrajną postać dulszczyzny, czyli udajemy, że w naszym kraju jest tak cudownie i jedyną akcją domową mężczyzn wobec kobiet to jest całowanie w rączki żon i szanowanie córek, to jest nieprawda. To jest mydlenie oczu i uprawianie propagandy - stwierdziła posłanka.

Kucharska-Dziedzic dopytywana o to, co oznacza "złowrogi klimat", powiedziała, że "kobiety widzą, że nie otrzymują właściwej pomocy". - Jeżeli kobiety pomocy nie otrzymują, to po co mają zgłaszać ośrodkom pomocy społecznej, że coś się dzieje w ich rodzinie? - stwierdziła posłanka.

"Osoby, przychodzące do Niebieskiej Linii noszą jeszcze świeże ślady pobicia"

Renata Durda i Anita Kucharska-Dziedzic mówiły też o doświadczeniach osób zwracających się o pomoc.

- To są zawsze historie związane z pobiciem. Czasami osoby przychodzące do Niebieskiej Linii noszą jeszcze świeże ślady pobicia. Przychodzą do nas często z dziećmi, które też mają ślady pobicia, szarpania, wyrywania włosów, przypalania papierosem. Przychodzą także w fatalnym stanie psychicznym. Ponieważ to, czego doświadczają całymi latami, to jest głębokie poniżanie, odbieranie poczucia własnej wartości, ale również odbieranie poczucia jakiejkolwiek nadziei na to, że ta sytuacja kiedykolwiek może się zmienić. Sprawca ma zawsze rację, jego zdanie jest najważniejsze i bardzo często broni własnych interesów. To są też osoby, które są w głęboko trudnej sytuacji ekonomicznej, ponieważ bardzo często umowa małżeńska, którą zawierali była taka, że on będzie zarabiać pieniądze na rodzinę, a ona będzie się tą rodziną zajmować, wychowywać dzieci - relacjonowała Durda.

- Te kobiety nie mają gdzie mieszkać. Nawet jeśli mieszkanie jest wspólną własnością - sprawca bardzo często mówi: mieszkanie jest moje, a dzieci nie zobaczysz, bo po rozwodzie zostaną ze mną, bo ty nie masz gdzie mieszkać ani z czego utrzymać siebie i dzieci - mówiła Durda.

Renata Durda o historiach osób, którym pomaga Niebieska Linia
Renata Durda o historiach osób, którym pomaga Niebieska Linia

Kucharska dziedzic: domowa przemoc seksualna to wciąż tabu

Prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA zwróciła uwagę na przemoc seksualną, do jakiej dochodzi w rodzinie.

- Proszę zwrócić uwagę, że mówimy o pożyciu seksualnym w małżeństwie czy w rodzinie, ale nie mówimy o ogromnej skali przemocy seksualnej wobec żon czy dorastających córek. To jest ciągle temat tabu. Przychodzą do nas kobiety i mówią o sytuacji, w której nie są w stanie odmówić albo nie mogą odmówić i podlegają przemocy seksualnej, gwałtom małżeńskim. Mówimy o sytuacjach, w których kazirodztwo dotyka młode dziewczynki, córki czy adoptowane córki, gdy matka jest w drugim związku - zaznaczyła Kucharska-Dziedzic.

Kucharska-Dziedzic zwróciła uwagę także na przemoc psychiczną, "o której trochę mniej mówimy, a też powinna być wpisana bardzo szeroko do wszystkich aktów prawnych". - Mamy sytuacje, w których kobiety zmuszane są do samobójstwa. To są sytuacje, w których kobietom się mówi, że są nic niewarte i najlepiej byłoby, gdyby ze sobą skończyły - zauważyła posłanka.

Kucharska-Dziedzic: przemoc seksualna w domu pozostaje tabu
Kucharska-Dziedzic: przemoc seksualna w domu pozostaje tabu

Autorka/Autor:tmw/pm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Nierzetelny sposób" organizowania i przeprowadzania konkursów, Zbigniew Ziobro był "głównym decydentem" w sprawach konkursowych i wydawał polecenia, kto ma zwyciężyć, a politycy "kupczyli pieniędzmi" z Funduszu Sprawiedliwości w swoich okręgach wyborczych - taki obraz funkcjonowania Funduszu przedstawił Tomasz Mraz, były dyrektor odpowiedzialnego za niego departamentu w resorcie sprawiedliwości. Przedstawiamy najważniejsze punkty jego wystąpienia.

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Źródło:
TVN24

W środę w okolicach Kurowa Braniewskiego (powiat elbląski) doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29 – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29"

"Doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29"

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Wilk, poseł Konfederacji, siedział na jezdni w miejscowości Kamionka Mała w Małopolsce i blokował przejazd, była od niego wyczuwalna woń alkoholu - przekazała "Gazeta Wyborcza". Jak napisała, zwyzywał i poszarpał interweniujących policjantów. Polityk odniósł się do tego w mediach społecznościowych. "Stres i emocje zawsze znajdą jakieś ujście, ale nigdy nie powinny w taki sposób. Spotkałem się już z policjantami i wyjaśniliśmy sobie sprawy" - napisał.

Poseł "nie był w stanie iść o własnych siłach". Przeprasza i pisze o "incydencie z policją"

Poseł "nie był w stanie iść o własnych siłach". Przeprasza i pisze o "incydencie z policją"

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Wprost

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

- Prawdopodobnie w tym notesiku był również poseł, wiceminister Michał Wójcik z jakąś kwotą. Jaka to była kwota, panie pośle? - mówił poseł KO Michał Szczerba, zwracając się do posła Suwerennej Polski Michała Wójcika. Nawiązał do informacji przekazanych w środę przez byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasza Mraza. - To są bajki i bzdury, które dzisiaj były wygadywane na tym zespole - stwierdził Wójcik.

Nowe informacje o Funduszu Sprawiedliwości. "Mam wrażenie, że pana nazwisko w tym kajeciku też było"

Nowe informacje o Funduszu Sprawiedliwości. "Mam wrażenie, że pana nazwisko w tym kajeciku też było"

Źródło:
TVN24

- Mam nadzieję, że to, co opowiada były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz, nie jest prawdą, bo byłoby to coś złego - powiedział w TVN24 Piotr Mueller (PiS). Jak dodał, "być może przekonali tego pana, aby opowiedział taką historię, żeby bronić się przed zarzutami wobec siebie". - My wiemy, że się działo coś bardzo złego, ale zarazem za tym nie idą żadne wnioski procesowe. Czekamy na wnioski o uchylenie immunitetu. Wówczas cała procedura zostanie uruchomiona - stwierdził Paweł Zalewski (Trzecia Droga).

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości zabrał głos. Mueller: mam nadzieję, że to, co opowiada, nie jest prawdą

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości zabrał głos. Mueller: mam nadzieję, że to, co opowiada, nie jest prawdą

Źródło:
TVN24

Środa była kolejnym burzowym dniem w naszym kraju. Strażacy wyjeżdżali do interwencji związanych z gwałtowną pogodą kilkaset razy. W Radzewie (Wielkopolskie) piorun uderzył w budynek mieszkalny. W Jerzmanowicach (Małopolskie) po ulewie podtopione zostały domy. Materiały pokazujące gwałtowną pogodę otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"To był moment, po chwili na podwórku powstała rzeka"

"To był moment, po chwili na podwórku powstała rzeka"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP, Kontakt 24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Pasażerowie lotu z Londynu do Singapuru przeżyli dramatyczne chwile, kiedy samolot, którym podróżowali, wpadł w turbulencje. - Wszystko wydarzyło się bardzo szybko, dlatego nikt nie mógł na to zareagować - relacjonuje jeden z nich. Na pokładzie było 211 pasażerów i 18 członków załogi. Zginęła jedna osoba, a ponad 70 zostało rannych.

Samolot nagle wpadł w turbulencje. Relacje pasażerów lotu z Londynu do Singapuru

Samolot nagle wpadł w turbulencje. Relacje pasażerów lotu z Londynu do Singapuru

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Policjanci zatrzymali 45-latkę oraz 26-latka. To matka i syn. Mieli podawać się za policjantów i okradać starsze osoby. Według śledczych, straty mogą sięgać setek tysięcy złotych.

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od 1 czerwca banki będą musiały przed udzieleniem pożyczki, kredytu czy przy wypłacie gotówki sprawdzić, czy numer PESEL klienta nie został zastrzeżony. Zapowiedź wdrożenia usługi właśnie pojawiła się na stronie internetowej Banku Millennium. Zapytaliśmy także inne banki, czy będą gotowe z wypełnieniem ustawowego obowiązku na czas.

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

Źródło:
tvn24.pl

Miało być koleżeńskie spotkanie, było brutalne pobicie. 28-latek z licznymi złamaniami trafił do szpitala. Trzy osoby podejrzane o rozbój są już w areszcie.

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Resort klimatu chce, aby po polskich drogach do 2030 roku jeździło ponad 1,5 miliona samochodów elektrycznych. Jednak drugą stroną medalu jest ogromny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Resort przygotował ustawę w celu uregulowania tego rynku. Jak podaje Licznik Elektromobilności, pod koniec marca 2024 r. po polskich drogach jeździło 108 331 samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

1,5 miliona w sześć lat. Kolejny ambitny plan na elektryki

Źródło:
PAP,tvn24.pl

Rolnicy ze Związku Rolniczego "Orka", którzy protestowali w Sejmie od 9 maja, opuścili budynek po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformowali podczas konferencji prasowej, mają wziąć udział w spotkaniu z głową państwa.

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Źródło:
PAP

4 czerwca, w 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i pierwszą rocznicę wielkiego marszu ówczesnej opozycji, w Warszawie na placu Zamkowym ma się odbyć kolejne zgromadzenie. Zapowiedział to premier Donald Tusk.

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości, podczas posiedzenia zespołu do spraw rozliczeń PiS powiedział, że "dokumenty, co do zasady, były przygotowywane w taki sposób, aby nie można było na ich podstawie poznać prawdy o tym, jak to funkcjonowało". Dodał, że w sprawach dotyczących rozstrzygnięć konkursowych Zbigniew Ziobro był "tak naprawdę głównym decydentem".

Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości: było polecenie od Ziobry, jakie podmioty mają zwyciężyć

Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości: było polecenie od Ziobry, jakie podmioty mają zwyciężyć

Źródło:
TVN24

Prokuratura ma skierować pierwsze wnioski o uchylenie immunitetu poselskiego w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Mają one dotyczyć polityków Suwerennej Polski, byłych wiceministrów sprawiedliwości Michała Wosia i Marcina Romanowskiego - dowiedział się TVN24.

TVN24 nieoficjalnie: będą wnioski o uchylenie immunitetu politykom Suwerennej Polski

TVN24 nieoficjalnie: będą wnioski o uchylenie immunitetu politykom Suwerennej Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienia sądu I instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec trzech osób w związku z działaniami Funduszu Sprawiedliwości, w tym księdza Michał O., prezesa Fundacji Profeto - poinformował w środę rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak.

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Sąd odrzucił zażalenia na areszt dla trzech podejrzanych

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Sąd odrzucił zażalenia na areszt dla trzech podejrzanych

Źródło:
PAP

- Cztery i pół godziny trwało przesłuchanie Mateusza Morawieckiego, który w środę po raz drugi stanął przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Zeznał, że decyzję o wyborach kopertowych podjęło kierownictwo polityczne PiS i były plany, aby druga tura wyborów także odbyła się w trybie korespondencyjnym. Na posiedzeniu panowała napięta atmosfera, padały wzajemne oskarżenia. Trzech posłów PiS opuściło salę. Jeden z nich - Przemysław Czarnek - został decyzją komisji wykluczony z obrad.

Morawiecki drugi raz przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Trzech posłów opuściło salę

Morawiecki drugi raz przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Trzech posłów opuściło salę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Projekt uchwały w sprawie korekty granic morskich Rosji z Finlandią i Litwą na Morzu Bałtyckim, zgłoszony we wtorek przez resort obrony w Moskwie, został w środę usunięty z rosyjskiej rządowej bazy aktów prawnych - poinformowała agencja Reutera. Na postulowane przez Moskwę zmiany zareagowały władze Finlandii, Litwy i Niemiec, które wezwały Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego, w szczególności Konwencji ONZ o prawie morza. "Trwa kolejna rosyjska operacja hybrydowa, tym razem mająca na celu sianie strachu, niepewności i wątpliwości co do ich zamiarów" - napisał szef MSZ Litwy.

Rosja chce rewizji granic na Morzu Bałtyckim. Reuters: projekt zniknął z bazy aktów prawnych

Rosja chce rewizji granic na Morzu Bałtyckim. Reuters: projekt zniknął z bazy aktów prawnych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Radio Swoboda, PAP

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę o objęciu sankcjami 12 amerykańskich firm zbrojeniowych i ich kierownictw wyższego szczebla w ramach retorsji za sankcje nałożone na chińskie firmy i w odpowiedzi na sprzedaż broni Tajwanowi.

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Źródło:
PAP

Choć media na Wyspach nazywają go przyjacielem Harry'ego i Williama, tylko ten drugi ma być obecny na ślubie arystokraty i miliardera Hugh Grosvenora. W ceremonii nie będzie uczestniczył również jego ojciec chrzestny - król Karol, nie jest spodziewana też na niej księżna Kate. Co wiadomo o czerwcowym ślubie?

Ślub "najlepszej partii na Wyspach". Harry odmówił przyjazdu, Williamowi powierzono specjalną rolę

Ślub "najlepszej partii na Wyspach". Harry odmówił przyjazdu, Williamowi powierzono specjalną rolę

Źródło:
The Times, The Telegraph, The Independent

65-latek, wyjeżdżając z jednej z dróg osiedlowych w Białystoku, nie ustąpił pierwszeństwa mężczyźnie poruszającemu się po ścieżce rowerowej. Doszło do zderzenia. Obaj rowerzyści upadli. 65-latek trafił do szpitala. Tam zmarł. Policja opublikowała nagranie ze zdarzenia i przestrzega przed jeżdżeniem rowerem bez kasku.

Rowerzyści zderzyli się na ścieżce. 65-latek zmarł w szpitalu

Rowerzyści zderzyli się na ścieżce. 65-latek zmarł w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego przez diagnostów. W przypadku niektórych pojazdów zmieni się także sam sposób przeprowadzania badań technicznych. Oto szczegóły nadchodzącej rewolucji. 

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Podczas debaty o stanie bezpieczeństwa państwa minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział wprowadzenie Karty Rodziny Wojskowej. Jak mówił ma działać podobnie jak Karta Dużej Rodziny. Co wiadomo?

Będą ulgi dla rodzin żołnierzy. Szef MON zapowiada Kartę Rodziny Wojskowej

Będą ulgi dla rodzin żołnierzy. Szef MON zapowiada Kartę Rodziny Wojskowej

Źródło:
tvn24.pl
"Tańczą, piją, pieką ciasta". Liczą, że reżim upadnie

"Tańczą, piją, pieką ciasta". Liczą, że reżim upadnie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę poruszył lawinę nieszczerego ubolewania na temat niebezpiecznych skutków upowszechniania się tak zwanej mowy nienawiści. Piszę "nieszczerego", ponieważ mowa nienawiści stała się ulubionym językiem polityków. Bez mowy nienawiści dzisiejsza polityka jest nie do pomyślenia. Tylko oderwany od rzeczywistości pięknoduch albo frajer nie używa mowy nienawiści, narażając się tym samym na miano nudziarza albo mało wyrazistego polityka. 

Szczucie jako sport narodowy

Szczucie jako sport narodowy

Źródło:
tvn24.pl