Koniec z nepotyzmem w świecie nauki

 
Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Źródło: PAP

Resort nauki chce nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Ma ona uderzyć w tzw. nepotyzm bezpośredni, czyli zatrudnianie członków rodziny przez pracowników uczelni, co jest obecnie nagminne. Ustawa ma w zasadniczy sposób zmienić politykę kadrową szkół wyższych.

Nie będzie mógł powstać stosunek podległości służbowej między małżonkami oraz osobami pozostającymi ze sobą w stosunku pokrewieństwa do II stopnia włącznie

Zatrudnienie w drodze konkursu

Pani minister chce doprowadzić do sytuacji, w której o przyjęciu do pracy będzie decydował konkurs. Ogłoszenia miałyby być publikowane na stronach Ministerstwa Nauki. Miałoby to wyeliminować zjawisko korupcji i dać szanse osobom nie spokrewnionym z pracownikami poszczególnych placówek oświatowych. - Mamy nadzieję, że to spowoduje większą mobilność pracowników naukowych, a także doprowadzi to tego, że te konkursy nie będą miały charakteru pozornego - podkreśliła Kudrycka.

Charytatywne zatrudnienie

Mamy nadzieję, że to spowoduje większą mobilność pracowników naukowych, a także doprowadzi to tego, że te konkursy nie będą miały charakteru pozornego

Zmiany w ustawie mają również dotyczyć emerytur. Profesorowie będą mogli przechodzić w stan spoczynku w wieku 70 lat. Będzie się to wiązało z podwyższeniem ich emerytury do poziomu 75 proc. wynagrodzenia profesorskiego. Dotychczasowe wynagrodzenia pracownika naukowego wynosi od 5 do 8 tys. zł brutto.

Źródło: PAP

Czytaj także: