Koncesja stacji radiowej TOK FM wygasa 3 listopada tego roku, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż nie wydała decyzji o przedłużeniu jej na następną dekadę. Sześć międzynarodowych organizacji skupiających przedstawicieli mediów apeluje wspólnie do członków Rady "o jak najszybsze podjęcie bezstronnej decyzji" w tej sprawie.
"Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) oraz niżej podpisane organizacje partnerskie Media Freedom Rapid Response (MFRR) dołączają dziś do TOK FM, największej niezależnej radiowej stacji informacyjnej i publicystycznej w Polsce, w apelu o odnowienie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT), w sposób terminowy i niezależny oraz w oparciu o surowe, profesjonalne kryteria" - napisano w apelu.
"W ciągu ostatnich kilku miesięcy TOK FM został poddany kilku 'procedurom monitoringowym' niezwiązanym z procesem odnowienia koncesji: KRRiT wezwała stację do przedłożenia nagrań audycji z kilku dni, podnosząc obawy, że mogły się na nich pojawić przejawy 'mowy nienawiści', które to Rada może wykorzystać przeciwko stacji" - zauważono.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski pod koniec kwietnia nałożył na radio TOK FM karę w wysokości 80 tysięcy złotych. "Obawy te potęguje grzywna w wysokości 80 tys. zł, którą KRRiT nałożyła niedawno na TOK FM za ostrą krytykę kontrowersyjnego podręcznika historii dla szkół, zawierającego treści anty-LGBT i inne skrajnie prawicowe poglądy, wyrażoną przez jednego z dziennikarzy radia. Dziennikarz i jego gość podczas jednego z porannych programów, według prezesa KRRiT Macieja Świrskiego, nawoływali do 'mowy nienawiści', używając języka naruszającego art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, rzekomo 'propagującego działania sprzeczne z prawem, poglądy i postawy sprzeczne z moralnością i dobrem społecznym oraz zawierającego treści nawołujące do nienawiści i treści dyskryminujące'" - napisano.
Organizacje o "wielowektorowej kampanii nacisków" na media
"Polski krajobraz medialny pozostaje ogólnie żywy i pluralistyczny, ale w ostatnich latach niezależne media krytyczne wobec PiS stanęły w obliczu wielotorowej kampanii nacisków regulacyjnych, finansowych i legislacyjnych, mających na celu osłabienie ich wpływu. Ostatnie decyzje regulacyjne KRRiT, kontrolowanej przez osoby powołane przez PiS, wywołały wzmożoną uwagę międzynarodową i krytykę w kierunku jej przewodniczącego" - zaznaczono w apelu.
"Nasze organizacje apelują do KRRiT o jak najszybsze podjęcie bezstronnej decyzji w sprawie odnowienia koncesji na nadawanie TOK FM i ponawiają wcześniejsze apele do polskiego rządu o zaprzestanie nacisków na wolne i niezależne media" - zakończono.
Pod apelem podpisały się takie organizacje, jak: ARTICLE 19 Europe, Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF), Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ), Free Press Unlimited (FPU), Międzynarodowy Instytut Prasy (IPI) oraz OBC Transeuropa (OBCT).
Źródło: International Press institute