Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w obchodach Hubertusa - święta myśliwych, leśników i jeźdźców, które zorganizowano w warszawskich Łazienkach. Dzień św. Huberta przypadł w tym roku 3 listopada.
Chciałem w tym szczególnym dniu pozdrowić kolegów myśliwych i wszystkich ludzi lasów i powiedzieć, że mam taką wielką nadzieję, że będzie ten moment kiedy się spotkamy i w polu i kniei i będziemy mogli powiedzieć tak, jak od wieków mówią myśliwi "Darz bór" Bronisław Komorowski
Komorowski udekorował sztandar Koła Łowieckiego "Trop" z Warszawy, które zwyciężyło w konkursie na najlepsze sztandary.
Pasja Komorowskiego
Łowiectwo jest pasją także prezydenta, ale to właśnie hobby wywołało w kampanii prezydenckiej wiele kontrowersji, dlatego Bronisław Komorowski obiecał, że zamieni strzelbę na aparat fotograficzny. - Moje obietnice, które złożyłem moim własnym dzieciom, a nie komu innemu, dotyczyły tego, że będę starał się polować bez strzelby, ale z aparatem fotograficznym i bardzo się staram - mówił wówczas dziennikarzom. Męża tłumaczyła Anna Komorowska w jednym z wywiadów prasowych: - Myśliwy to nie tylko ten, co strzela, ale przede wszystkim ten, co przeżywa przyrodę i łaknie kontaktu z naturą. Prawdziwy myśliwy to nie tylko strzelec, ale i opiekun zwierzyny.
Uroczyste polowanie
Dzień św. Huberta przypada 3 listopada. W ramach jego obchodów jeźdźcy świętują zakończenie sezonu, a myśliwi początek okresu jesienno-zimowego, w którym poluje się głównie na jelenie, sarny i dziki.
W dniu św. Huberta myśliwi uczestniczą w hubertowinach - zbiorowym, uroczystym polowaniu odbywającym się z zachowaniem ceremoniałów, do których należą m.in. sygnały myśliwskie dawane za pomocą tradycyjnych łowieckich rogów. Częścią obchodów są msze święte, organizowane podczas polowania w przydrożnych kapliczkach. Obok myśliwych, biorą w nich udział również zwierzęta uczestniczące w gonitwie: psy, sokoły, konie.
Koncert i myśliwski poczęstunek
Zgodnie z tradycją jeźdźcy biorą udział w gonitwie, podczas której ścigają konno "lisa", czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Ten, kto zerwie ogon, wykonuje rundę honorową wokół miejsca pogoni i za rok sam ucieka jako lis.
W ramach obchodów Hubertusa w Łazienkach Królewskich zaplanowano koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych, występy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" oraz myśliwski poczęstunek. Przy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, znajdującym się na terenie parku, można było oglądać pokazy ptaków drapieżnych.
Źródło: PAP, tvn24.pl