Gdański komornik Jarosław Świeczkowski bezpłatnie udzielał porad prawnych potrzebującym. Jego działalność nie spodobała się jednak zwierzchnikom, którzy zakazali mu praktyk. Potem Krajowa Izba Komornicza ukarała go upomnieniem i obciążyła kosztami postępowania.
Komornik Jarosław Świeczkowski udzielał bezpłatnych telefonicznych porad prawnych od 2010 roku. Jak twierdzi, nie ma sobie nic do zarzucenia, bo pomagał osobom zupełnie obcym, w stosunku do których nie prowadził żadnych egzekucji. Komornik zrezygnował jednak z działalności, kiedy otrzymał zakaz od swojego zwierzchnika - gdańskiego sądu. - Udzielałem porad bez zgody prezesa. Złożono w stosunku do mnie wniosek o wszczęcie postępowania - wyjaśnił Świeczkowski.
Mimo zaprzestania przez Świeczkowskiego praktyk komisja dyscyplinarna Krajowej Rady Komorniczej ukarała go dodatkowo upomnieniem i nakazała zwrot kosztów postępowania w wysokości 4 tys. złotych.
Udzielają porad
Jak mówią przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej sytuacja, w której komornicy udzialają porad prawnych nie jest niczym nowym. Komornicy służą potrzebującym swoją wiedzą dwa razy do roku w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. Jednak wtedy nikt nie weryfikuje, kto zgłasza się po pomoc.
Nieetyczne zachowanie?
- Komornikowi nie wolno podejmować żadnych działań, które mogłyby być kwalifikowane jako doradztwo w sprawach egzekucyjnych - powiedział Roman Kowalkowski, rzecznik sądu apelacyjnego w Gdańsku. - Co więcej, nie wolno mu też podejmować żadnych działań, które promowałyby kancelarię komornika w inny sposób jak poprzez prowadzenie egzekucji.
Rzecznik wyjaśnił także, że z zasad etyki wynika, że komornikom "nie wolno podejmować działań, które stanowiłyby konkurencję pomiędzy komornikami".
Jarosław Świeczkowski zapowiada, że zamierza się odwołać się od decyzji Krajowej Rady Komorniczej.
Autor: pk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24