Kolejne "oczko w głowie" Gosiewskiego?


W Kielcach powstanie Międzynarodowe Centrum Kultur. Budynek będzie równocześnie siedzibą Filharmonii Świętokrzyskiej - poinformował wicepremier Przemysław Gosiewski. Koszt przedsięwzięcia to 21,6 mln euro.

- Międzynarodowe Centrum Kultur w Kielcach ma być wielofunkcyjną placówką upowszechniania kultury, zapewniającą publiczności oprócz stałych koncertów muzyki poważnej także różnego typu widowiska sceniczne o znaczeniu ponadregionalnym – wyjaśniał Gosiewski, który był dziś w Kielcach. Dodał, że projekt ma szansę na relizację w niedługim czasie, bowiem gotowa jest już działka pod budowę i dokumentacja techniczna, przygotowana na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej.

Projekt będzie współfinansowany ze środków unijnego funduszu rozwoju infrastruktury kultur. Pochodzić z niego będzie 12 mln euro.

Wicepremier potwierdził także, że miasto Sandomierz (Świętokrzyskie) otrzyma 9,35 mln euro pomocy europejskiej na rewitalizację Starego Miasta w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego. Z kolei w ramach międzyregionalnego projektu szlaku turystycznego "Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich", woj. świętokrzyskie uzyska prawie 5 mln euro na odnowę najcenniejszych zabytków sakralnych.

Najpierw była Włoszczowa 16 października 2006 r. w 11-tysięcznym miasteczku Włoszczowa zatrzymał się po raz pierwszy od 30 lat ekspres relacji Warszawa - Kraków. Uroczystość zainaugurowania połączenia odbyła się z udziałem ówczesnego ministra w kancelarii premiera Przemysława Gosiewskiego, który był liderem PiS w regionie świętokrzyskim i wspierał ideę budowy peronu. Poseł zeznawał nawet w prokuraturze ws. budowy peronu, po tym, jak zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przy budowie peronu skierowali do prokuratury posłowie PO.

Wdzięczni byli natomiast włodarze Włoszczowy, którzy przyznali Gosiewskiemu tytuł honorowego obywatela miasta.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Pozostałe wiadomości