- Jako KOD zamierzamy złożyć obywatelską inicjatywę ustawodawczą. Przygotowaliśmy ustawę o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - mówił na konferencji prasowej lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.
- Wczoraj Sejm przegłosował ustawę o TK, która zagraża ustrojowi państwa, która spowoduje, że obywatele będą bezbronni wobec władzy, która będzie mogła uchwalić dowolną ustawę zagrażającą naszej wolności - stwierdził Kijowski.
- KOD apeluje do prezydenta, aby tej ustawy nie podpisywał, żeby przed podpisaniem skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego - mówił .
Przypomniał, że prezydent Andrzej Duda składa przysięgę na Konstytucję. - Bardzo apelujemy, aby dotrzymał tego ślubowania, że będzie czuwał nad przestrzeganiem porządku konstytucyjnego w Polsce - powiedział.
- Jako KOD zamierzamy złożyć obywatelską inicjatywę ustawodawczą. Przygotowaliśmy ustawę o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - poinformował.
Co proponują?
Komitet Obrony Demokracji chce, aby pełny skład Trybunału Konstytucyjnego wynosił 10 sędziów. Mają być też składy trzy i pięcioosobowe. Planuje, aby kandydatów na sędziów proponował prezydent RP, Sejm, Krajowa Rada Sądownictwa, Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego i Zgromadzenie Ogólne Naczelnego Sądu Administracyjnego. Obecnie prawo do zgłaszania kandydatów na sędziów TK przysługuje prezydium Sejmu oraz grupie co najmniej 50 posłów.
Według proponowanych przez KOD przepisów możliwe byłoby powierzenie sędziemu dalszego pełnienia obowiązków do czasu wybrania jego następcy przez Sejm; miałoby to uchronić Trybunał przed paraliżem w razie przedłużającego się sporu politycznego o wybór sędziów.
Wybór sędziów miałby odbywać się za pomocą dwóch trzecich głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. KOD proponuje też sześcioletnią kadencję dla prezesa i wiceprezesa TK. Ślubowanie sędziów ma odbywać się przed marszałkiem Sejmu na posiedzeniu, na którym sędziowie zostaną wybrani. Obecnie ślubowanie wybranych przyjmuje prezydent.
- Zgłaszając tę inicjatywę, staramy się odpowiedzieć na różnego rodzaju oczekiwania wszystkich sił politycznych, które w tym momencie na temat TK się wypowiadają. Chcemy uniknąć nacisków politycznych. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa spotka się z życzliwym przyjęciem polityków wszystkich opcji - powiedział Kijowski.
Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza
Pierwszy krok dla wniesienia obywatelskiego projektu do Sejmu to utworzenie komitetu inicjatywy ustawodawczej składającego 15 obywateli, którzy mają prawo wybierania do Sejmu. Po zawiązaniu komitetu konieczne jest zebranie podpisów 1000 obywateli, aby można zarejestrować inicjatywę obywatelską. Wniesienie projektu do Sejmu wymaga zebrania 100 tys. podpisów.
- W ciągu kilku dni zbierzemy pierwszy tysiąc podpisów, który jest potrzebny, żeby zarejestrować inicjatywę i następnie przystępujemy do zbierania pozostałych 99 tys. Mam nadzieję, że będzie ich oczywiście dużo więcej - przyznał Kijowski.
Autor: kło/ja / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24