Kobiety (wreszcie) mają głos!

Aktualizacja:
 
W Arabii Saudyjskiej czy Brunei kobiety ciągle nie mają praw wyborczychWybieram.pl

O to, co mężczyznom należało się niejako naturalnie, kobiety musiały walczyć latami, nierzadko nawet krwawo. Choć dziś trudno w to uwierzyć, jeszcze na początku dwudziestego stulecia kobiety nie miały prawa głosu w żadnym z europejskich krajów.

Po raz pierwszy 30 lat wcześniej do urn poszły mieszkanki amerykańskiego stanu Wyoming. Od tego czasu długa była jeszcze droga do tego, by w całej Europie kobiety dostały prawo głosu.

Na śmierć i życie...

Do XVIII wieku o prawach wyborczych kobiet nie mówiono w ogóle. Było jasne, że "obywatel" czy "człowiek" oznacza po prostu mężczyznę. Pierwszy raz o swoje prawa upomniała się Francuska Olympia de Gouges. Choć w kraju trwała rewolucja z hasłami wolności i równości na sztandarach, ona te żądania przepłaciła życiem. W 1793 roku za "Deklarację Praw Kobiety i Obywatelki" została ścięta.

W Portugalii kobiety mogą głosować dopiero od 1974 roku. W Lichtensteinie pierwszy raz poszły do urn dopiero 10 lat później prawa wyborcze kobiet

Gdy zwykle protesty nie wystarczały wybijały sklepowe szyby, podpalały skrzynki pocztowe, a nawet przykuwały się łańcuchami do ogrodzeń. Wszystko po to, by przekonać, że im tez należy się głos. Znów przelała się krew. Jedna z najaktywniejszych działaczek Emily Davisom, w 1913 roku zginęła rzucając się pod kopyta konia, którym jechał w wyścigu Derby król Jerzy V.

Uporu nie brakowało też amerykańskim sufrażystkom. Walcząc o swoje prawa spędziły pół roku pod Białym Domem, w którym urzędował prezydent Wilson.

Na pierwszy sukces trzeba było jednak poczekać aż do 1869 roku. Wtedy do urn wyborczych poszły mieszkanki amerykańskiego stanu Wyoming. Pozostałe stany niechętnie jednak wzorowały się na Wyoming. Wszystkie amerykańskie kobiety mogły iść do urn dopiero 50 lat później (1920). Prawo wyborcze dała kobietom słynna 19. poprawka do konstytucji.

W ślady amerykańskiego Wyoming jako pierwsza poszła Nowa Zelandia. Tam kobietom pozwolono pójść do urn w 1883 roku. Ale same wybierane do parlamentu mogły być dopiero 26 lat później.

Na Starym Kontynencie ciągle głosować mogli tylko mężczyźni. Pierwszym europejskim krajem, który przyznał kobietom prawo głosu bez cenzusu wykształcenia czy majątku była Finlandia. Kobiety zagłosowały tam 1 czerwca 1906 roku. Wyborcza nowinka nie odbiła się jednak szerokim echem w innych europejskich państwach.

W tym czasie w Wielkiej Brytanii prawo głosu miały tylko niektóre kobiety. Podczas, gdy do urn szli wszyscy pełnoletni mężczyźni, prawo głosu miały tylko właścicielki "dóbr przynoszących dochód" czy absolwentki wyższych uczelni - i to powyżej 30 roku życia. Polityczne prawa kobiet zrównano z "prawami męskimi" dopiero w 1928 roku.

W amerykańskim Senacie kobiety mają osobne toalety od 1992 roku. prawa wyborcze kobiet

Dużo bardziej postępowe okazały się polskie władze. Choć jeszcze na początku XX stulecia nie przewidywano przyznania kobietom praw głosu, o zmiany ruchy emancypacyjne nie musiały jednak walczyć całymi latami. Po specjalnym kongresie kobiet w 1917 roku do władz trafiła petycja, w której opowiedziano się za przyznaniem kobietom praw wyborczych.

Już rok później wraz z odzyskaniem niepodległości, panie dostały możliwość oddania głosu. Dekret Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, przewidywał, że "wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci". A wybierani do Sejmu byli "wszyscy obywatele państwa posiadający czynne prawo wyborcze". W tym czasie prawo głosu kobietom przyznała też Austria, Niemcy, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa i Kirgistan.

To nie wystarczyło, żeby w całej Europie prawo głosu dla kobiet stało się demokratycznym standardem. We Francji, zdawałoby się kolebce wolności, prawo do głosu kobiety wywalczyły dopiero w 1944 roku. Aż trudno uwierzyć, że panie w Portugalii musiały czekać kolejne 30 lat! Portugalki pierwszy raz poszły na wybory w 1974, a mieszkanki Liechtensteinu jeszcze 10 lat później.

Ale niechlubnym rekordzistą jest jeden ze szwajcarskich pół-kantonów. Podczas, gdy od 1979 roku federalne przepisy dawały już prawo wyborcze kobietom, półkanton Appenzell-Innerrhoden zapis ignorował aż do 1990 roku.

Prawo wyborcze nie oznaczało jeszcze równych szans w polityce. O tym, że kobiety w życiu politycznym jeszcze długo były rzadkością świadczy choćby przypadek amerykańskiego Senatu. Tylko pozornie śmieszyć może fakt, że damskie toalety pojawiły się tam dopiero... w 1992 roku! Do zainstalowania osobnych ubikacji dla pań zmusił administrację budynku wynik wyborów - liczba senatorek zwiększyła się trzykrotnie - z dwóch do sześciu.

Dziś nadal są kraje, gdzie kobiety dopiero rozpoczynają swoją walkę o równe prawa wyborcze. W Arabii Saudyjskiej czy Brunei o głosowaniu kobiety wciąż mogą tylko pomarzyć. W Bhutanie, gdzie jeden głos przypada na całą rodzinę, przy urnach najczęściej można zobaczyć panów. W Libanie głosować mogą tylko panie z odpowiednim wykształceniem. Ten cenzus tymczasem nie obejmuje mężczyzn.

Ciekawym przypadkiem jest Watykan. Tu głową państwa jest papież, a jedyne wybory to konklawe. Uczestniczą w nich tylko kardynałowie, stąd siłą rzeczy panie głosu nie mają.

I tak "głupio" głosują...

Choć większość konstytucji demokratycznych w rozdziale wybory nie rozróżnia już płci głosujących i kandydatów, dyskusje o słuszności przyznania paniom praw wyborczych nie milkną. A argumentów dostarcza szereg badań socjologicznych.

Po pierwsze przy wyborze panie kierują się przede wszystkim.... płcią. Narzekając na to, że w Sejmie jest za mało kobiet, same pozbawiają się reprezentantek w przeważającej większości głosując na mężczyzn. Kobiet nie interesuje też program kandydata, a jego uroda, ogólna prezencja i... życie prywatne.

Z innych badań wynika natomiast, że mała jest celowość przyznania kobietom prawa głosu, bo większość z nich i tak głosuje dokładnie tak jak ich mężowie. To tylko zwiększa liczby głosów, nie zmieniając proporcji wyników.

Wywalczonego prawa kobietom dziś już nikt nie ośmieli się odebrać. Ale, drogie panie, warto pokazać, że wasz głos się liczy.

Źródło: tvn24.pl, Wikipedia

Źródło zdjęcia głównego: Wybieram.pl

Pozostałe wiadomości

Na Lewicy mamy bardzo kompetentne kobiety. Uważam, że jest już czas, żeby to właśnie kobieta wystartowała w wyścigu o Pałac Prezydencki - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Powiedziała też, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Kobieta kandydatką Lewicy na prezydenta? "Kompetentna, rzetelna, merytoryczna"

Kobieta kandydatką Lewicy na prezydenta? "Kompetentna, rzetelna, merytoryczna"

Źródło:
TVN24

Policja zatrzymała "16-letniego obywatela Polski mającego związek" z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie.

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z jednego z jezior w Lipnicy (województwo pomorskie) wyłowiono ciała dwóch Kolumbijczyków - 19- i 29-latka, którzy po skokach do wody nie wypłynęli na powierzchnię. Okoliczności tej tragedii bada policja.

Dwaj Kolumbijczycy skoczyli do jeziora na Pomorzu. Nie żyją

Dwaj Kolumbijczycy skoczyli do jeziora na Pomorzu. Nie żyją

Źródło:
PAP

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

36-letnia kobieta nie żyje, a 62-letnia kobieta i dwoje dzieci w wieku 9 i 10 lat trafili do szpitala po tym, jak zawaliła się ściana budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (woj. małopolskie).

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Źródło:
PAP, TVN24

W miejscowości Głuszyna w Wielkopolsce doszło do wypadku z udziałem quada. Maszyna zderzyła się z "pojazdem osobowym". Dwie jadące quadem 17-latki zostały przetransportowane Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Drugi kierowca uczestniczący w wypadku oddalił się z miejsca zdarzenia.

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Źródło:
TVN24

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Od dwóch tygodni na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty. Jedne skierowane przeciw działaniom Izraela w Strefie Gazy - inne, jako odpowiedź na antyizraelskie wystąpienia grup wspierających Palestyńczyków. W sumie aresztowano już ponad 1000 demonstrantów na co najmniej 26 kampusach. We wtorek po południu i w nocy do gwałtownych starć doszło na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Od Kalifornii po Massachusetts. Fala protestów na uczelniach w USA

Od Kalifornii po Massachusetts. Fala protestów na uczelniach w USA

Źródło:
PAP, Reuters, "New York Times"

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Anne Hathaway wyznała, że od kilku lat nie pije alkoholu. - Normalnie o tym nie mówię, ale od pięciu lat jestem trzeźwa - powiedziała. W 2019 roku aktorka przyznała, że problemem był dla niej kac, z którym się zmagała zwykle przez kilka dni.

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Źródło:
New York Times, Today, People

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Tuż przed weekendem w części kraju spodziewane są burze. W weekend gwałtowna aura zacznie obejmować swoim zasięgiem coraz większy obszar Polski.

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolumbia jako trzeci kraj Ameryki Łacińskiej po Boliwii i Belize zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Stanie się to w czwartek - zapowiedział prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Prezydent Kolumbii: zrywamy stosunki dyplomatyczne z Izraelem

Prezydent Kolumbii: zrywamy stosunki dyplomatyczne z Izraelem

Źródło:
PAP
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24