Znamy nazwiska pięciu kandydatów PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Mieliby oni zastąpić sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Czterech z nich jest powiązanych z upamiętnianiem bądź wyjaśnianiem katastrofy smoleńskiej. Jeden był też doradcą zarządu Kasy Krajowej SKOK.
Julia Przyłębska - Sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu, Przewodnicząca Wydziału VIII Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Została powołana na sędziego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego 3 kwietnia 2007 roku.
Prof. dr hab. Lech Morawski - sędzia, ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i był tam pracownikiem (pracował też jako kierownik Katedry Teorii i Filozofii Prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), autor licznych publikacji, stypendysta Fundacji Humboldta oraz wielu uniwersytetów m.in. Uniwersytetu w Kilonii i Bochum (Niemcy), Sydney (Australia), Glasgow i Hull (Wielka Brytania), Lund (Szwecja), Leuven (Belgia). Tytuł naukowy profesora nauk prawnych otrzymał postanowieniem z 16 sierpnia 1999 roku. W latach 2011 - 2012 redaktor naczelny dwumiesięcznika "Forum Prawnicze", od 2012 redaktor naczelny kwartalnika "Prawo i Więź". Postulował wprowadzenie tzw. klauzuli sumienia dla adwokatów, która pozwalałaby im na uchylanie się od reprezentowania niektórych klientów. Został członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej z lat 2013, 2014. Był członkiem Zespołu Ekspertów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim, w marcu 2014 roku został wybrany na sędziego Trybunału Stanu.
Mec. Piotr Pszczółkowski - adwokat, poseł na Sejm VIII kadencji, skończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, w strukturach samorządu zawodowego powoływany na członka sądu dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Łodzi i zastępcę rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. Od 1999 roku prowadzi nieprzerwanie praktykę adwokacką jako członek Izby Adwokackiej w formie Indywidualnej Kancelarii Adwokackiej w Łodzi. Został pełnomocnikiem rodzin ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, w tym Jarosława Kaczyńskiego. Uczestniczył także w konferencjach smoleńskich. Był zgłaszany na członka Trybunału Stanu dwukrotnie. Przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku ostrzegał, że może dojść do naruszeń. "Proszę Państwa o obywatelską postawę i robienie zdjęć protokołów, które będą wywieszane ok. 22.30 na budynkach lokali wyborczych" - pisał na swoim profilu na Facebooku. 17 listopada 2015 roku został wybrany przewodniczącym sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.
Prof. zw. dr hab. nauk prawnych Henryk Cioch - prawnik, nauczyciel akademicki, adwokat, profesor nauk prawnych, senator VIII kadencji. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1984–1985 dzięki Fundacji H. Herzt Stiftung przebywał na rocznym stypendium na Uniwersytecie w Bonn. Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego uzyskał stopień doktora habilitowanego. Pełnił funkcje prodziekana Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i kierownika I Katedry Prawa Cywilnego na tym Wydziale. Jest członkiem Towarzystwa Naukowego KUL. Był także wykładowcą UMCS, Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu i Wyższej Szkoły Finansów i Bankowości w Radomiu, gdzie pełnił także funkcję rektora.
W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju, był też przedstawicielem prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. Jako senator był członkiem m.in. Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, a także delegatem Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Był także lubelskim koordynatorem Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, którego jedną z inicjatyw było ufundowanie tablicy ofiar smoleńskich na kościele w centrum Lublina. Był też doradcą zarządu Kasy Krajowej SKOK. Pracę zaproponował mu Grzegorz Bierecki.
Prof. nadzw. dr hab. Mariusz Muszyński - prawnik, profesor na Uczelni Łazarskiego i UKSW. Publikował m. in. w tygodniku "wSieci" oraz "Wprost". Wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego na Wydziale Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego oraz kierownik Katedry Prawa Dyplomatycznego i Dyplomacji na Wydziale Prawa i Administracji UKSW. Był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji UKSW ds. nauki, współpracy i promocji, jak również przewodniczącym zarządu Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie". Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był stypendystą na Uniwersytecie Wiedeńskim. Tytuł doktora i doktora habilitowanego również otrzymał na UMK. Był pracownikiem MSZ oraz ambasady RP w Berlinie. Członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów RP. Był pełnomocnikiem minister spraw zagranicznych Anny Fotygi ds. stosunków polsko-niemieckich. Został członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej. Został powołany w skład Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Autor: mart / Źródło: TVN24.pl, PAP, Wikipedia, Interia, Gazeta Wyborcza, prawnik.pl