Kierowca mechanik i jeździec to dwa nowe zawody wprowadzone do klasyfikacji zawodów - minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Jak poinformowało w poniedziałek MEN, kształcenie w obu nowych wprowadzonych zawodach prowadzone będzie w zasadniczych szkołach zawodowych oraz na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Obecnie rozporządzenie ministra edukacji w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego zawiera 203 zawody ujęte w siedem grup.
Zawód kierowca mechanik
Zawód kierowca mechanik został wprowadzony na wniosek ministra infrastruktury i rozwoju. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji konieczność jego wprowadzenia wynika z deficytu kadr z wykształceniem zasadniczym zawodowym, które mogłyby zasilić rynek pracy w branży transportowej, tj. zapełnić lukę w wykonywaniu usług związanych z przewozem rzeczy. O wprowadzenie tego zawodu zabiegali członkowie organizacji pracodawców Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej oraz stowarzyszenia branżowe i zawodowe.
Zawód jeździec
Zawód jeździec został wprowadzony na wniosek ministra sportu i turystyki. "W opinii ministra kształcenie młodych ludzi w tym zawodzie przygotuje fundament do odbudowania polskich sportów konnych. Szkoła zawodowa pozwoli stworzyć bazę dla rozwoju jeździectwa oraz umożliwi młodym ludziom, których pasjonują konie i jeździectwo, zdobycie wiedzy praktycznej i merytorycznej otwierającej ścieżki kariery na rynkach polskich i zagranicznych" - napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji. Jak podaje raport „Removing the Blinkers World Horse Welfare and Eurogroup for Animals Raport” z 2015 r., wartość europejskiego biznesu jeździeckiego to 100 mld euro rocznie (ośrodki jeździeckie, sklepy ze sprzętem, produkcja pasz i sprzętu jeździeckiego, szkolenia dla jeźdźców i hodowców, trening i transport koni). Jego siłą napędową są odpowiednio przygotowane przez zawodowców konie. Szacuje się, że w Europie jest łącznie 400 tys. pełnoetatowych miejsc pracy w biznesie jeździeckim.
"Rozwój jeździectwa i hodowli może zapewnić w Polsce 50-75 tys. miejsc pracy"
Uzasadniając wprowadzenie zawodu jeździec zaznaczono, że w Polsce w 2006 r. takich miejsc pracy było 42 tys. "Pochodzące z 2009 r. szacunki przewidują, że w Polsce w ciągu najbliższych kilkunastu lat: jeździectwo stanie się w Polsce sportem masowym, formą rekreacji, obejmującą 600-800 tys. osób, nastąpi wzrost popytu na konie wierzchowe i zaprzęgowe rzędu 150-200 tys. sztuk, które zostaną wyhodowane w Polsce albo będą sprowadzone z zagranicy rozwój jeździectwa i hodowli może zapewnić w Polsce 50-75 tys. miejsc pracy" - napisano. W chwili obecnej w Polsce działają trzy tory wyścigowe, na których startują konie i jeźdźcy zarówno z kraju jak i z zagranicy. "Wraz ze zmianami, jakie zachodzą na polskim rynku wyścigów konnych, do których należy przede wszystkim wzrost rangi organizowanych wyścigów, rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę – trenerów oraz jeźdźców. Bez profesjonalnych jeźdźców hodowla, profesjonalna organizacja zawodów jeździeckich jak i prowadzenie treningu nie są możliwe. Kształcenie uczniów w zawodzie jeździec zwiększy szanse pozytywnych zmian w sektorze jeździeckim w Polsce, a młodym ludziom umożliwi realizowanie pasji i kariery w Polsce i na arenie międzynarodowej" - czytamy w uzasadnieniu do projektu noweli.
Autor: PM/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24