Arcybiskup Skworc: dialog drogą do pojednania

[object Object]
Katowice. 500-lecie reformacji zakończenie obchodówtvn24
wideo 2/2

Upamiętnienie Reformacji będzie właściwe, gdy wszyscy chrześcijanie wsłuchają się w ewangelię Chrystusa - mówił biskup diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec podczas nabożeństwa kończącego obchody Roku Reformacji.

Na nabożeństwo reformacyjne w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, odbywające się we wtorek, dokładnie 500 lat po wystąpieniu Marcina Lutra, przybyli między innymi prymas Polski abp Wojciech Polak czy stojący na czele Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec.

Witając zgromadzonych, bp Niemiec zwrócił się do wszystkich, dla których bez względu na wyznanie i przynależność konfesyjną Jezus Chrystus jest fundamentem życia.

- Gromadzimy się, siostry i bracia, z dziękczynieniem w imieniu Jezusa Chrystusa, aby wspomnieć to, co wydarzyło się dokładnie 500 lat temu w Wittenberdze. Marcin Luter, profesor teologii, mnich zakonu augustianów, w trosce o sumienie wiernych i o ich zbawienie przygotował 95 tez, w których podejmował temat pokuty i sprzedaży odpustów - przypomniał bp Niemiec.

- Od tego niepozornego wydarzenia, jakim było przybicie tych tez do drzwi kościoła zamkowego, rozpoczął się proces obejmujący Kościół, życie społeczne, gospodarcze, naukowe, a który nazywamy reformacją - zaznaczył. - Podstawą odnowy było i jest Pismo Święte, które wskazuje i prowadzi do Jezusa Chrystusa - wskazał.

Upamiętnienie pierwszy raz w epoce ekumenizmu

Nawiązując do Biblii z 1563 r., leżącej podczas nabożeństwa na ołtarzu katowickiego kościoła, przetłumaczonej na język polski, aby przez jej czytanie ludzie poznawali Jezusa Chrystusa, podkreślił, że po raz pierwszy upamiętnienie reformacji odbywa się w epoce ekumenizmu. - Upamiętnienie początków reformacji będzie odpowiednie wtedy, gdy luteranie i katolicy, gdy wszyscy chrześcijanie wsłuchają się w ewangelię Jezusa Chrystusa, gdy pozwolą się wciąż na nowo powoływać do wspólnoty ze swoim Panem. Chcemy tutaj doświadczyć wspólnoty z Panem poprzez wspólnotę z braćmi i siostrami - zaakcentował bp Niemiec.

Dialog drogą do pojednania

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc powiedział, że kiedy przed 500 laty Marcin Luter wezwał Kościół do nawrócenia, "wielu chrześcijanom po obu stronach rozpalającego się sporu zabrakło – dziś to widzimy z całą jasnością - umiejętności i cierpliwości w dialogu".

- Dialog właśnie jawi nam się, jako główna droga do pojednania. Jest on spotkaniem wierzących, mających na celu wspólne podążanie ku prawdzie i nawróceniu. Jest wzajemnym odkrywaniem się, świadectwem w trudzie przezwyciężania uprzedzeń, nietolerancji, nieporozumień, a nie formą kapitulacji czy łatwego irenizmu - podkreślił. - Dialog nie rodzi się z taktyki czy wyrachowania - pozwala na uczestnictwo w szacunku, jakim Bóg darzy ludzką wolność. Wzywa do otwarcia się na różnorodność myślenia i działania. Domaga się postawy pokory - dodał metropolita. Podkreślił, że dialog to nie tylko zadanie wąskiej grupy specjalistów, ale wszystkich wiernych i wspólnot chrześcijańskich.

Biskup diecezji cieszyńskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago mówił, że przed "zróżnicowaną gromadą uczniów Jezusa - stoi wyzwanie - próbować podążać do jedności".

- Boża bliskość jest nam niezbędna, gdy wspominamy wielką historię 500 lat reformacji – nie zawsze piękną, czasem bolesną, niejednokrotnie haniebną. Boża bliskość jest nam niezbędna, gdy tęsknimy za lepszą przyszłością - powiedział bp Korczago.

"Silni jesteśmy, gdy nie polegamy na sobie samych"

Przekonywał, że człowiek o własnych siłach nie jest zdolny opowiedzieć się "ani po stronie bliźnich, ani za bożą sprawą" - jest to możliwe tylko dzięki mocy bożej.

- Zagrożona współcześnie wiara nasza często próbuje umykać ku fałszywym pewnikom. Tymczasem silni jesteśmy, gdy nie polegamy na sobie samych, gdy nie podążamy szlakiem jakiejkolwiek obowiązującej ludzkiej poprawności czy też po ścieżce oportunizmu – wyzbywając się zasad czy przekonań na rzecz ewentualnych korzyści i chwilowego poczucia bezpieczeństwa - przekonywał bp Korczago.

Dodał, że to właśnie boża moc daje ludziom szczęście.

- Tylko szczęśliwi potrafią kochać, tylko szczęśliwi potrafią rzetelnie pracować, pracę postrzegając jako służbę dla innych. Doświadczenie bezwarunkowego przyjęcia przez Boga, a zatem uszczęśliwienie, uzdatnia nas do budowania, wyzbycia się lęków i niepewności. Podstawą naszego szczęścia w każdy czas jest nieskończona Boża miłość, której na imię Jezus Chrystus - zaznaczył.

Zaapelował, by refleksji nad tym przesłaniem nie ograniczać do czasu świętowania jubileuszy reformacji. - Ta prawda musi być przekazywana dalej i (...) i przeżywana nie tylko przez Kościoły ewangelickie, ale całą ekumeniczną rodzinę - czy wreszcie ludzkość. Żadna grupa nie może czuć się uprzywilejowana do posiadania prawa jej zawłaszczania w celu afiszowania się mocą bożą. Przecież ta dotyczy każdego, kto wierzy - zastrzegł biskup cieszyński.

W codzienności nie należy wstydzić się Chrystusa

- To oznacza, drogie siostry i bracia w Chrystusie niezależnie od konfesyjnej przynależności, że przed nami dalsze wyzwanie: jako zróżnicowana gromada uczniów Jezusa Chrystusa, podobnie jak wówczas dwunastka wybrańców, często nierozumiejąca się nawzajem, konkurująca ze sobą - próbować wypełniać oczekiwanie swego Nauczyciela, by podążać do jedności - zaapelował. - Zróżnicowanie nie stanowi w tym wypadku przeszkody, ale punkt wyjścia do zaangażowanego działania, by w swej codzienności nie wstydzić się ewangelii Chrystusowej - ocenił bp Korczago.

Autor: MKK / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24