W piątek Kościół katolicki obchodzi Dzień Zaduszny (tzw. Zaduszki). Dzień Zaduszny - zgodnie z nauczaniem Kościoła - jest dniem modlitw za dusze zmarłych, które do pełnej świętości potrzebują wstawiennictwa wiernych i całego Kościoła.
W dawnych czasach wierni starali się nieść pomoc duszom cierpiącym w czyśćcu poprzez modlitwy i jałmużny rozdawane ubogim.
Tradycje te przetrwały - w formie rozdawnictwa chleba ubogim przed kościołami i cmentarzami w Dzień Zaduszny - aż do XX wieku. Do dziś zachował się zwyczaj składania ofiary na tzw. wypominki - imiona zmarłych wypisane na kartkach są odczytywane przez kapłana w trakcie nabożeństw w ich intencji. Podobnie jak w dniu Wszystkich Świętych, także w Zaduszki ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze, przynoszą kwiaty i modlą się za zmarłych.
Msze za tych, którzy odeszli
W piątek o godz. 8 arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański będzie przewodniczył mszy w intencji zmarłych w katedrze poznańskiej. Po tym odbędzie się tradycyjna procesja żałobna wewnątrz świątyni, połączona z modlitwą przy grobach biskupów arcybiskupów poznańskich. Katedra poznańska jest najstarszą i największą nekropolią Piastów. Z kolei w Warszawie o godz. 19 odbędzie się uroczysta msza za zmarłych pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Po niej także wyruszy procesja z modlitwą za zmarłych arcybiskupów, prezydentów, książąt mazowieckich, ludzi kultury i wszystkich zmarłych.
Autor: ktom//bgr / Źródło: PAP