Premier udostępnił zdjęcie z miejsca katastrofy smoleńskiej. Senator apeluje o jego usunięcie

Autor:
ads/kg
Źródło:
tvn24.pl
Uroczystość na Powązkach upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem
Uroczystość na Powązkach upamiętniająca ofiary katastrofy pod SmoleńskiemTVN24
wideo 2/3
TVN24Uroczystość na Powązkach upamiętniająca ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

W 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej premier Mateusz Morawiecki udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie z wrakowiska. Senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza wystąpił z interwencją do premiera, w której napisał, że na fotografii widoczne są "zmasakrowane zwłoki jednej z ofiar". Zwrócił się o usunięcie zdjęcia z mediów społecznościowych.

Premier zamieścił na Twitterze dwie fotografie: jedna przedstawia wrakowisko w Smoleńsku, a druga ekshumowane zwłoki oficerów zamordowanych w Katyniu.

"Rosja przez lata starała się ukryć prawdę o Katyniu, a później robiła wszystko co było w jej mocy, by świat o tej historii zapomniał. Tragedia smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku wydobyła tamtą sowiecką zbrodnię na powierzchnię, ponownie przypomniała o niej światu. Przypomniała nam także o prawdziwym obliczu Rosji i jej władz" - napisał Morawiecki 10 kwietnia rano.

"Dziś, oddajemy hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz wszystkim, którzy zginęli w Katastrofie Smoleńskiej. Ich działania na rzecz wolności i suwerenności Polski są i pozostaną dla nas na zawsze nieocenionym dziedzictwem" - dodał.

Zdjęcie ze Smoleńska wzbudziło falę krytyki. Wielu internautów pisało, że wśród zniszczonych części samolotu widać także ludzkie zwłoki.

Premier odniósł się do krytycznych komentarzy. "Proszę Państwa, widzę poruszenie w komentarzach, ale z szacunku dla dzisiejszej rocznicy - nie warto wdawać się w dyskusję. Historia oceni sprawiedliwie, jakie skandaliczne działania prowadzono, jak traktowano ciała i kto okazywał Ofiarom szacunek, a kto pogardę. Oba zdjęcia przedstawiają tragiczne wydarzenia w historii Polski. Oba są dokumentalnymi fotografiami" - napisał po godzinie 23.

Brejza zwrócił się do premiera o usunięcie zdjęcia

Senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza wystąpił z interwencją do premiera i zwrócił się do niego o usunięcie tego zdjęcia z mediów społecznościowych.

"W rocznicę katastrofy lotniczej w Smoleńsku opublikował Pan Premier w serwisie Twitter zdjęcie z miejsca tej katastrofy, na którym widnieją zmasakrowane zwłoki jednej z ofiar tej tragedii. W oddaleniu widać szczątki innych ofiar" - napisał Brejza.

"Biorąc pod uwagę szacunek dla godności człowieka, czci i pamięci o ofiarach tej wielkiej narodowej tragedii, zwracam się do Pana Premiera o usunięcie tej fotografii oraz o odpowiedź: z jakich zasobów pochodzi to zdjęcie i kto ma do niego prawa autorskie?" - zwrócił się do szefa rządu.

Przypominał, że w zeszłym roku Służba Kontrwywiadu Wojskowego "prowadziła postępowanie związane z ujawnieniem drastycznych zdjęć ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku przez członków podkomisji Antoniego Macierewicza".

Autor:ads/kg

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości