Do Sejmu wpłynął przygotowany przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, który przewiduje możliwość obniżenia uposażenia za naruszenie powagi Sejmu, Senatu lub Zgromadzenia Narodowego. - Dlatego że były takie zachowania, które nie przystoją tym izbom - wyjaśniał poseł sprawozdawca Andrzej Matusiewicz z PiS.
Dotychczas możliwe było obniżenie uposażenia między innymi za naruszenie przepisów regulaminów Sejmu, Senatu, Zgromadzenia Narodowego - tłumaczył Matusiewicz.
- Wprowadzamy również możliwość obniżenia uposażenia za naruszenie powagi Sejmu, Senatu i Zgromadzenia Narodowego, dlatego że były takie zachowania, które nie przystoją tym izbom. Dochodziło nawet do naruszenia nietykalności cielesnej, obraźliwych okrzyków, nieraz grupowych - dodał poseł sprawozdawca.
- To dotyczy wszystkich klubów, więc na to nie może być zgody, i marszałek Sejmu czy Senatu, zgodnie z obowiązującym dotychczas regulaminem, nie miał instrumentów, żeby skutecznie doprowadzać osoby, które się tak zachowywały, do porządku - podkreślił.
Niezbędny do wprowadzenia zmian w regulaminie
Zdaniem Matusiewicza projekt nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora jest niezbędny, żeby można było wprowadzić zmiany w regulaminie obu Izb.
- Te uregulowania będą rozszerzone i uszczegółowione w uchwale w sprawie zmiany regulaminu Sejmu i Senatu. To jest pierwszy projekt, który jest niezbędny, żeby powstał projekt uchwały w sprawie zmian w regulaminie - zaznaczył.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami uposażenie może zostać obniżone posłom i senatorom, którzy uniemożliwiają, poprzez rażące naruszenie przepisów odpowiednich regulaminów, pracę Sejmu, Senatu, Zgromadzenia Narodowego oraz ich organów, a także parlamentarzystom, którzy nie uczestniczą bez usprawiedliwienia w posiedzeniach Sejmu, Senatu, Zgromadzenia Narodowego oraz ich organów.
Projekt nowelizacji wprowadza możliwość obniżenia uposażenia także tym posłom i senatorom, którzy "naruszają swoim zachowaniem na sali posiedzeń powagę Sejmu, Senatu albo Zgromadzenia Narodowego".
Autor: js//now / Źródło: PAP