Sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej negatywnie zaopiniowały w czwartek wszystkie poprawki złożone podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela. Ostatecznie o losie poprawek zdecyduje cały Sejm podczas głosowania nad nowelą.
Projekt nowelizacji Karty nauczyciela złożyli w ubiegłym tygodniu w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on m.in. podniesienie średniego wynagrodzenia nauczycieli, wprowadzenie świadczenia na start dla nauczycieli stażystów, określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo i skrócenie ścieżki awansu zawodowego.
Sześć poprawek zaopiniowanych negatywnie
W czwartek podczas drugiego czytania projektu w Sejmie posłowie klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska złożyli do niego sześć poprawek.
Jedna z nich zakładała zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli nie o 9,6 proc. – jak zapisano w projekcie – ale o 30 proc., czyli o tyle, ile się podczas kwietniowego strajku nauczycieli domagały Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych.
Inna z poprawek dotyczyła zniesienia w projekcie ustawy daty granicznej 31 grudnia, do kiedy średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć. Jeszcze inna rozszerzała zakres nauczycieli uprawnionych do otrzymania dodatku za wychowawstwo wysokości 300 złotych i umożliwiała objęciem nim nie tylko wychowawców klas, ale także wychowawców oddziałów, np. oddziałów przedszkolnych.
Wszystkie zgłoszone poprawki zostały negatywnie zaopiniowane przez połączone komisje sejmowe edukacji i samorządu. Ostatecznie o losie poprawek zdecyduje cały Sejm podczas głosowania nad projektem nowelizacji.
Co jest zawarte w projekcie?
Zgodnie z projektem od 1 września 2019 roku do 31 grudnia 2019 roku średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 roku z wyrównaniem od 1 września 2019 roku. Inne zmiany proponowane w projekcie nowelizacji to m.in. ustalenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo na poziomie 300 złotych, wprowadzenie jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty odbywającego staż na stopień nauczyciela kontraktowego w wysokości 1000 złotych (ma być wypłacane w terminie do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż) oraz zmiany zasady oceny pracy nauczycieli i awansu.
Proponowane jest odstąpienie od dotychczasowych kryteriów oceny pracy nauczycieli oraz obligatoryjności dokonywania tej oceny. Ma wrócić trzystopniowa skala oceny pracy. Ocena pracy ma zostać oddzielona od awansu zawodowego. Podczas awansu oceniany będzie tylko dorobek zawodowy nauczyciela za okres stażu.
Okres pracy w szkole niezbędny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela mianowanego ma zostać skrócony do 2 lat (z obecnych 3 lat), a nauczyciela dyplomowanego – do roku (z obecnych 4 lat). Staż na stopień nauczyciela kontraktowego ma być skrócony do 9 miesięcy.
W projekcie nowelizacji zaproponowano też wprowadzenie dotacji dla samorządów na zatrudnienie doradców metodycznych i likwidację dodatku dla wyróżniających się nauczycieli.
Negocjacje rządu ze związkami nauczycielskimi
W trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" rząd zaproponował: prawie 15 procent podwyżki w 2019 roku dla nauczycieli (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już pięcioprocentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 złotych, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.
Strona rządowa podpisała wówczas porozumienie w tej sprawie z Sekcją Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzuciły propozycję rządową.
Autor: akr/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock