TVN24 | Polska

Nowa szefowa i doradcy. Zmiany w Kancelarii Prezydenta

TVN24 | Polska

Autor:
kb/kg
Źródło:
PAP
Błażej Spychalski o zmianach w Kancelarii Prezydenta
TVN24Błażej Spychalski o zmianach w Kancelarii Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda odwołał Halinę Szymańską z funkcji szefowej Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i powołał na to stanowisko Grażynę Ignaczak-Bandych. Prezydent powołał też Małgorzatę Paprocką i Piotra Ćwika na stanowisko sekretarza stanu w KPRP. Doradcami prezydenta zostali Łukasz Rzepecki oraz Anna Surówka-Pasek.

W środę prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w kierownictwie swojej kancelarii. Szefową KPRP została Grażyna Ignaczak-Bandych, która do tej pory pełniła funkcję dyrektor generalnej prezydenckiej kancelarii. Zastąpi ją na tym stanowisku Barbara Brodowska-Mączka, która do tej pory pracowała jako dyrektor generalna w resorcie finansów.

Grażyna Ignaczak-Bandych wcześniej związana była z warszawskim samorządem, zasiadała m.in. w Radzie Warszawy, była przewodniczącą komisji edukacji i rodziny. Pracowała również w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełniła także funkcję dyrektora generalnego w centralnym urzędzie administracji rządowej – Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Od 2008 r. jest urzędnikiem mianowanym służby cywilnej.

Prezydent powołał też na stanowiska sekretarzy stanu w Kancelarii Prezydenta RP: Małgorzatę Paprocką, która do tej pory była dyrektorem Biura Praw i Ustroju w KPRP, a także Piotra Ćwika, byłego wojewody małopolskiego.

Błażej Spychalski poinformował, że prezydent powołał nowych doradców etatowych: byłego posła Łukasza Rzepeckiego oraz Annę Surówkę-Pasek, która do tej pory była podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta.

Uroczystość w Pałacu Prezydenckimprezydent.pl

"Pewne stanowisko" dla Haliny Szymańskiej

Spychalski, odnosząc się do pytań dziennikarzy, potwierdził, że była już szefowa kancelarii Halina Szymańska w najbliższym czasie ma objąć "pewne stanowisko". - Z natury samej nie mogła być (jednocześnie - red.) szefem Kancelarii Prezydenta, stąd zmiana, której dokonał prezydent - powiedział rzecznik prezydenta.

Spychalski odpierał zarzuty o zbyt małym doświadczeniu Łukasza Rzepeckiego i wskazywał, że był on m.in. przez dwie kadencje radnym, był posłem i ma "olbrzymie doświadczenie organizacyjne". - Z całą pewnością jest ogromnym wzmocnieniem Kancelarii Prezydenta, pan poseł będzie zajmował się sprawami ludzi młodych, ale także sprawami prawnymi, choćby kwestią związaną z sędziami pokoju, ale także współpracą z organizacjami pozarządowymi - powiedział Spychalski.

Jak dodał, Rzepecki będzie etatowym doradcą prezydenta, Małgorzata Paprocka będzie ministrem, sekretarzem stanu, a Anna Surówka-Pasek obejmie także funkcję etatowego doradcy prezydenta i będzie zajmowała się sprawami prawnymi, legislacją.

Uroczystość w Pałacu Prezydenckimprezydent.pl

Wykluczony z PiS

Łukasz Rzepecki został wybrany w 2015 roku do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. W lipcu 2017 roku poseł wyraził swój sprzeciw wobec projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych (tzw. ustawy paliwowej) autorstwa posłów PiS, która wprowadzała nową opłatę emisyjnej doliczaną do ceny paliwa. Mówił wtedy, że to ustawa "zła, antyludzka i antyobywatelska".

Gdy we wrześniu 2017 roku poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński złożył prywatny akt oskarżenia, w którym zarzucał posłowi PiS Dominikowi Tarczyńskiemu, że ten pomawia go o niezgodne z prawem lobbowanie na rzecz Airbus Helicopters, Rzepecki zapowiedział, że zagłosuje za wnioskiem o uchylenie immunitetu posłowi Tarczyńskiemu.

Po tej sytuacji Rzepecki został zawieszony w prawach członka PiS, odwołany ze składu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych, a 11 października wykluczony z klubu parlamentarnego PiS. Dwa dni później dołączył do klubu Kukiz'15. Nie wystartował w kolejnych wyborach w 2019.

CZYTAJ WIĘCEJ: Łukasz Rzepecki został wykluczony z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Marcin Mastalerek społecznym doradcą prezydenta

Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta podano, że Marcin Mastalerek został powołany na doradcę społecznego prezydenta Andrzeja Dudy.

Kancelaria Prezydenta podała, że "Marcin Mastalerek (ur. 15 września 1984 w Szczecinie), ekspert od wizerunku, komunikacji i marketingu, współtwórca zwycięskich kampanii wyborczych: Andrzeja Dudy oraz Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku, były polityk, działacz samorządowy, poseł na Sejm VII kadencji, obecnie wiceprezes Ekstraklasy S.A.", został powołany na doradcę społecznego prezydenta RP we wrześniu 2020 roku.

Jak czytamy w biogramie Mastalerka na stronie internetowej KPRP, Mastalerek w 2008 r. ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Szczecińskim. "Jako działacz studencki stał się organizatorem i pełnomocnikiem komitetu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej na rzecz ulg dla studentów. Zaangażował się w działalność Prawa i Sprawiedliwości oraz Forum Młodych PiS, na czele którego stanął w 2011 r." - czytamy na stronie KPRP.

Kancelaria Prezydenta przypomniała, że w wyborach samorządowych w 2010 r. Mastalerek został wybrany do sejmiku łódzkiego, objął funkcję przewodniczącego klubu radnych PiS. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. wybrany na posła z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu sieradzkim. W Sejmie zasiadał w komisjach sportu, innowacyjności i nowoczesnych technologii, administracji i cyfryzacji a także mniejszości narodowych i etnicznych oraz gospodarki.

W 2014 r. Mastalerek został rzecznikiem prasowym PiS. Nie wystartował w wyborach do Sejmu i Senatu w 2015 r., jednak współtworzył zwycięską parlamentarną kampanię.

W 2016 r. został dyrektorem wykonawczym do spraw komunikacji w Polskim Koncernie Naftowym Orlen S.A. Po zakończeniu pracy w spółce rozpoczął prowadzenie własnej firmy zajmującej się komunikacją i marketingiem. W listopadzie 2018 r. został wybrany na stanowisko wiceprezesa zarządu Ekstraklasy S.A. – spółki zarządzającej rozgrywkami piłkarskimi w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce.

Autor:kb/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: prezydent.pl

Pozostałe wiadomości