- Skład ewentualnego koalicyjnego rządu PO-PSL nie będzie czysto matematycznym odzwierciedleniem wyniku wyborów - zapowiedział w "Sygnałach Dnia" Jarosław Kalinowski z PSL.
- Około 10 listopada będzie Rada Krajowa PO. Też 10, może 11 listopada odbędzie się posiedzenie Rady Naczelnej PSL i są to te gremia obydwu partii, które mają jako jedyne kompetencje do rozstrzygania: wchodzimy, nie wchodzimy, tworzymy rząd, tworzy większość - powiedział w publicznym radiu Jarosław Kalinowski.
- Zamiast matematycznej proporcji powinna być solidarna odpowiedzialność całego nowego gabinetu za sprawy państwa - mówił polityk. Żartem dodał, że można sięgnąć po system pierwiastkowy.
Nie chciał ujawnić, jakie resorty chcieliby objąć ludowcy. Podkreślił, że w piątek odbędzie się posiedzenie Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL, podczas którego zostaną powołane zespoły negocjacyjne. Na tym spotkaniu zostanie także nakreślona wizja polityki kadrowej w nowym rządzie i w koalicji.
Jarosław Kalinowski dodał, że popiera pomysł, by w nowym gabinecie znaleźli się bezpartyjni fachowcy. Nie chciał natomiast odnieść się do pogłosek, że on sam miałby objąć stanowisko wicemarszałka Sejmu. Dodał jednak, że bliskie mu jest ministerstwo rolnictwa i zauważył, że już w mediach takie skojarzenie pojawiało się.
Podatek liniowy do dyskusji Między PSL a PO "jest różnica zdań" w sprawie wprowadzenia podatku liniowego. - Platforma chce i proponuje, żeby wdrożyć podatek liniowy. Na pewno nie będzie to natychmiast i nie wiadomo, czy w ogóle. To są dyskusje - powiedział Kalinowski. Zaznaczył jednak, że "jest pewne pole kompromisu", a także - jak mówił - trzeba przeanalizować skutki m.in. likwidacji od 2009 roku najwyższej stawki podatkowej i pozostawienie dwóch stawek (18 i 32 proc.).
- Zarówno nam jak i Platformie podoba się system irlandzki. To jest pole do kompromisu - podkreślił Kalinowski.
Zaznaczył, że PSL jest przeciwne wprowadzeniu opłat za studia. Z takim pomysłem wyszedł prof. Tadeusz Luty, rektor Politechniki Wrocławskiej. Jego nazwisko pojawia się na liście kandydatów na funkcję ministra edukacji. - Debatować nad tym pomysłem można, ale my zdania nie zmienimy. Studia powinny być nie tylko bezpłatne to jeszcze bardziej dostępne. Chcemy wprowadzić system szeroki stypendiów - wyjaśnił Kalinowski.
Źródło: Polskie Radio