Mimo zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, nadal nie została powołana podkomisja mająca pracować nad tymczasową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. - Jestem przekonana, że wcześniej czy później do takich prac dojdzie, bo musi dojść - zapewnia Beata Mazurek, rzeczniczka klubu PiS.
17 maja prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał, że w krótkim czasie zostaną rozpoczęte prace nad tymczasową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Do tego celu miała zostać powołana przez komisję sprawiedliwości specjalna podkomisja, która pracowałaby w oparciu o projekt PiS i PSL.
Nadal nie ma podkomisji
- Chcielibyśmy, żeby projekt ustawy tej ostatecznej, zasadniczej, przygotowali ci eksperci, którzy już pracują, przygotowali także po międzynarodowych konsultacjach, ale w tej chwili są potrzebne szybkie rozwiązania prawne - dodał prezes PiS.
Wtedy Kaczyński mówił też, że powołanie podkomisji może nastąpić "w krótkim czasie", a ustawa przejściowa miałaby zostać uchwalona w czerwcu, w ciągu kilku tygodni".
Tymczasem cały czas nie zebrała się komisja sprawiedliwości, by powołać podkomisję. Projekt ustawy nie został też skierowany do pierwszego czytania.
- Żeby powołać podkomisję to musi być najpierw projekt złożony, procedowany przez Sejm albo bezpośrednio skierowany do Sejmu - wyjaśniła Beata Mazurek, rzeczniczka klubu PiS. - Jestem przekonana, że wcześniej czy później do takich prac dojdzie, bo musi dojść - dodała.
Co w projektach?
Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS zakłada m.in., że rozprawa w pełnym składzie wymagałaby udziału co najmniej 11 z 15 sędziów, a zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu nie dotyczyłaby m.in. wniosków ws. ustawy o TK. Projekt noweli ustawy o TK, autorstwa PSL, przewiduje natomiast m.in. przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK, trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością 2/3 głosów. W Sejmie - oprócz projektów PiS i PSL - są jeszcze projekty: Nowoczesnej oraz KOD - złożony jako obywatelski. Projekt noweli ustawy o TK złożył też Kukiz'15.
Spór wokół TK
Od kilku miesięcy trwa kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego, który od końca listopada do początku kwietnia nie wydawał innych orzeczeń niż związanych ze sprawami TK. Nie wyznaczał terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS. Nowela określa m.in. pełny skład TK jako co najmniej 13-osobowy i wprowadza zasadę rozpatrywania spraw według kolejności wpływu.
9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej szesnaście zapisów. Zdania odrębne złożyli sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski. Według rządu, nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany - podobnie jak kolejne - wydawane z pominięciem grudniowej noweli. Po zbadaniu tej nowelizacji TK wydaje kolejne orzeczenia.
Autor: mart / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24